Merkely Béla: Ezért jó az egyetemeknek a felvételi rendszer átszervezése
2022. július 29. 18:12
Változik a felsőoktatási felvételi, és megszünteti a kormány a nyelvvizsga-kötelezettséget. Mindez azt jelenti, hogy arról, hogy egy diplomához kell-e papírral igazolni a nyelvtudást, az egyetemek saját hatáskörben dönthetnek. Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora komoly lehetőséget lát az átalakításban.
Csák János miniszter csütörtökön jelentette be, hogy 2024-től változnak a felsőoktatási felvételi szabályai. 500 pontot lehet elérni, amelyekből százat a középiskolai eredmények alapján kap a hallgató, háromszázat az érettségi eredmény alapján, száz pontot pedig az egyetem maga döntheti el, hogy szóbeli vizsgán, vagy sport-, művészeti avagy egyéb társadalmi tevékenység alapján ítéli oda a hallgatónak.
Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora szerint az új felvételi rendszer segít majd a legkiválóbbak kiválasztásában. Az RTL Híradónak elmondta:
Egyrészt mi választhatjuk ki, hogy az érettségin milyen tantárgy, hogyan fog beszámítani emelt szinten. Másrészt hogy a hozott pontok közül melyek azok a tantárgyak, amik lényegesek. És van az általunk pluszban adható 100 pont, ami pedig lehetőséget nyújt arra, hogy például az angol felsőfokú ismeretéért a legmagasabb pontszámot adjuk, és ugyancsak alkalmas arra, hogy egy szóbeli vizsgán meghallgassuk a jelentkezőt, az alkalmasságát, a motiváltságát fölmérjük.
A csütörtöki bejelentésen Csák János azt mondta, a változás következtében a nyelvvizsgáztatás és nyelvoktatás területén is nő a felsőoktatási intézmények autonómiája, ugyanakkor nekik kell gondoskodniuk arról, hogy hallgatóik rendelkezzenek az adott szakon szerezhető szakképzettség gyakorlásához szükséges idegennyelvi ismeretekkel.