„Kevesebbet dolgoztunk, kevesebb volt a feszültség” – körbefotóztuk Budapestet Kereki Sándorral, aki elmesélte, miben volt könnyebb az élet régen
2024. január 14. 17:56
Egy fiatal srác a 70-es 80-es években végigfotózta Budapestet. A képeket magának készítette, aztán dobozba kerültek, és egészen addig ott is voltak, amíg kidobás helyett végül oda nem adta azokat a Fortepannak. Így derült ki, hogy a fotók bizonyos értelemben kincsek, egészen egyedi arcát mutatják meg az akkori Budapestnek. Kereki Sándor, mert ő volt a fotós, évtizedekkel előzte meg a ma nagyon népszerű úgynevezett street, vagyis utcai fotózást. Moskovics Judit járta vele és két fiatal street fotóssal Budapestet: milyen volt a város akkor, és milyen most.
Kereki Sándor 16 éves volt, amikor elkezdett fotózni az apjától kapott fényképezőgéppel. Pesten a belvárosban laktak a Szinyei Merse Pál utcában egy bérházban, és iskola után majdnem minden nap fotózni ment.
Lefotózta az iskolában a lányokat, amikor a matekleckét csinálták, vagy éppen aludtak, fejüket a padra hajtva az egyforma műszálas iskolaköpenyben. És a parkban kártyázó férfiakat, akiket nem csak ő bámult. De azt is, amikor egy barátnőjével sétáló srác visszafordul, hogy megnézze, mit is rajzol egy lány a pesti Dunaparton.
Volt, hogy azt mondták, hogy hagyjam őket békén, de fizikai atrocitásoktól nem nagyon kellett tartani. Maximum csúnyán mondták, maximum elzavartak. Nem álltam le vitatkozni, ők nem hivatkoztak a személyiségi jogaikra, én meg azt mondtam, hogy ha nem akarja, akkor annyira nekem nem fontos
– mesélte Kereki Sándor.
A szocializmus évei ezek, mégsem egy nyomasztó világ rajzolódik ki a képeken. Az élet legnagyobb része az utcán, tereken zajlott, és az egy környéken élő emberek zöme Budapesten is ismerte egymást, ha máshogy nem, látásból.
Csak úgy kiültek, elbeszélgettek, köszöntek annak, aki arra járt. Valamivel lazább élet volt, azt hiszem, tehát kevesebbet dolgoztunk, kevesebb volt a feszültség. Nem volt ennyi túlóra, nem volt ekkora hajtás. Az a probléma, hogy sikerült annyira kényelmesíteni az életünket, hogy most már egyáltalán ne működjön
– tette hozzá a fotós.
Kereki Sándor végül operatőr lett. A Magyar Televízióból ment nyugdíjba. A család és a munka mellett aztán már nem nagyon maradt ideje a fotózásra. Képei, és a rengeteg negatív több, mint 40 éven át dobozokban pihentek háza padlásán. 2 évvel ezelőtt döntötte el, hogy rendet rak, és megválik tőlük. A legnagyobb internetes fotóadatbázisnak, a Fortepannak ajánlotta fel a képeket. A nyilvánosság számára ekkor derült ki, hogy micsoda kincsek pihentek mostanáig Kereki Sándor padlásán. A Budapesti Capa Központban még látható a képekből rendezett kiállítás és album is készült a fiatal Kereki képeiből. Ezek egy részét a lenti képre kattintva megnyíló galériában is megnézheti.
A Házon kívül riportjából az is kiderül:
- hogyan változott meg a fénykép szerepe
- melyik a kedvenc utcája a mai street fotósoknak, ahol mindig történik valami
- miért baj, hogy ma már szinte senki nem hív elő fotókat
- és hogy milyen témákat fotózna most Kereki Sándor.