Gazdaság

Átvilágítás: feleslegesen szórták a pénzt a Magyar Vízilabda Szövetségnél

rtl.hurtl.hu

2024. július 17. 10:09

Vári Attila elnöksége idején súlyos veszteséggel működtettek egy buszt, pedig a Volánbusz ingyen szállította a csapatot. A galléros pólóknál pedig a kedvezményes ár magasabb volt, mint a termék normál ára.

Igen sok megkérdőjelezhető kiadást tárt fel az belső vizsgálat, amellyel a Magyar Vízilabda Szövetség új vezetése világította át Vári Attila elnökségének időszakát – írta a 24.hu

Az OPL Gunnercooke által készített jelentés szerint Vári Attila 2018 és 2022 közötti elnöksége idején a következő gyanús esetek fordultak elő:

  • A szövetség 2019-ben 219 ezer euró plusz áfáért – mostani árfolyamon 93 millió forintért – vásárolt meg egy használt Mercedes-Benz Tourismo 15 RHD típusú, 42 üléses turistabuszt. Négy év alatt csupán 33 ezer kilométert mentek vele, és az ezzel kapcsolatos költségeket az üzemeltető kiszámlázta az MVLSZ-nek. A buszt a szövetség kilométerenként 50 forintért adta bérbe az üzemeltetőnek. Jelenleg egy ekkora busz bérleti díja piaci alapon kilométerenként 450–600 forint. A jelentés szerint a szövetséget minden megtett kilométer után veszteség érte, miután a busz értéke a megtett kilométerek során nagyobb mértékben csökkent, mint amennyit az üzemeltető a bérleti díjjal kompenzált. A buszt később 100 ezer euróért adták el. A busz bérlése már csak azért is figyelemre méltó, mert a szövetségnek már Vári Attila időszakában is szponzorációs szerződése volt a Volánbusszal, amely ingyen szállította őket. 
  • Az MVLSZ a Breitling Sport Kft.-től 2020 és 2022 között nettó 378 millió forint értékben szerzett be sportfelszerelést. A szövetség által meghatározott benchmark árakat figyelembe véve e beszerzések költsége 160 és 200 millió forint körül mozgott volna, így a szerződés nettó 178–218 millió forint többletköltséggel járt. A jelentésben megjegyzik, hogy a Breitling Sport Kft.-vel 2020-ban kötött szerződés árlistájában egyes ruhadarabokra a kedvezményes ár magasabb volt, mint a termék normál ára. Az MVLSZ úgy kötött szerződést a frissen alapított kft-vel, hogy nem kért be ajánlatokat, a piaci árakat nem elemezte megfelelően. A cég bevételének 90–95 százalékát az MVLSZ által kifizetett sportruházat tette ki – állapította meg az átvilágítás. Amíg a Breitling galléros pólójának darabja 25 ezer forint volt, addig a Dorko felsője 8127 forintba kerül.
  • Az MVLSZ-nek évek óta működik egy weboldala, a waterpolo.hu. Vári azonban úgy gondolta, szükség lenne egy másikra. Le is fejlesztették Vezér Tamás volt operatív igazgató rokonával a waterpolonew.webpont.com oldalt, ez azonban soha nem működött. A számlákból és a könyvelési anyagokból kiderült, hogy a szövetség 8 millió forintot fizetett ki weboldal fejlesztésére, ezt követően pedig havonta közel 2 milliót üzemeltetési díj jogcímen a pécsi székhelyű Felanetre Kft., valamint a Webpont Informatikai Kft. részére. 
  • A Vári-időszak előtt az Auriel Szolgáltató Kft. látta el a takarítási feladatokat a szövetségben. A jelentés szerint nem volt panasz a munkájukra, Váriék mégis egy másik vállalatot, az ESG Holding Zrt.-t bízták meg a munkával, hogy az végül „ugyanazt a szolgáltatást” többszörös áron nyújtsa. Az ESG Holding a volt III/II-es tiszt, Tasnádi László, a harmadik Orbán-kormány rendészeti államtitkárának érdekeltsége. Az új vezetés az Álomtiszta Kft.-re bízták a takarítási feladatokat, ez a cég 2023-ban havonta 696 ezer forintért végezte el azt a munkát, amit Tasnádi cége már 2019-ben is 900 ezer forintért látott el.
  • A LED-panelek beszerzése 305–375 millió forint többletköltséget okozott az MVLSZ-nek, az ajánlatokon szereplő tételeknél pedig számos esetben a piaci ár többszörösét számláztak ki. Egy 2021-es U15-ös Európa-bajnokságra adott ajánlatban például nettó 830 ezer forint szerepelt egy aggregátor napi bérleti díjára, így 12 napra közel tízmillió forintot fizettek érte. Az átvilágítási jelentés szerint egy hasonló teljesítményű aggregátor napi bérleti díja piaci áron 25 ezer forint, vagyis 12 napra 300 ezer forint.
  • Várinak ugyanakkor nem sikerült minden elképzelését megvalósítania: az általa megálmodott szaunát, sószobát és jakuzzit már nem építették be a szövetség margitszigeti épületébe, miután távozott posztjáról, az új vezetés pedig ezekre már nem tartott igényt.

Az olimpiai bajnok Vári Attila lemondásának hivatalos magyarázata az volt, hogy egyéb feladataira koncentrál, utódja Madaras Norbert lett. Vári Attila a 24.hu megkeresésére nem reagált. 

Nyitókép: Kovács Anikó/MTI

#Gazdaság#Vári Attila#Magyar Vízilabda Szövetség#átvilágítás#madaras norbert

Címlapról ajánljuk