Az állami tulajdonban lévő Mátrai Erőmű óriásit kaszált az energiaválságon

rtl.hurtl.hu

2024. május 30. 21:10

Magyarország egyetlen szenes erőműve megduplázta árbevételét az energiaválság miatt – viszont a cég nyeresége mégis csökkent.

Két év alatt megduplázta árbevételét a Mátrai Erőmű Zrt. Szénerőmű, az ország egyetlen szenes erőműve, írja a G7. A lap szerint a bevételnövekedés oka az energiaválság, amelynek következtében sokkal drágábban tudták értékesíteni a megtermelt villamos energiát.

Így lehetséges, hogy a bevétel úgy tudott duplájára növekedni, hogy közben az erőmű jóval kevesebb áramot állítottak elő, mint az elmúlt években.

Az erőművet működtető cég friss beszámolójából most kiderült, hogy 2023-ban az árbevételük meghaladta a 150 milliárd forintot, ami 35 százalékkal több az egy évvel korábbinál, a 2021-es szintnek pedig több mint a duplája. Közben a tavalyi termelés 2827 gigawattóra volt, amely nagyjából ötödével kevesebb, mint a megelőző két évben.

A jelentősen növekvő árbevétel és helyenként csökkenő költségek ellenére a cég nyeresége kevesebb mint felére, 1,5 milliárd forintra esett. Ennek a magyarázata az, hogy míg 2021-ben közel 41, tavaly pedig több mint 55 milliárd forintnyi támogatást kapott, ezúttal kevesebb mint 10 milliárd forint folyt be ilyen formában.

A kormány még 2019-ben jelentette be, hogy az állami tulajdonú MVM meg fogja vásárolni az erőművet, amely korábban Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozott. Az adásvétel maga 17,44 milliárd forintról szólt, de az üzlet összesen 44 milliárd forint közpénzbe került.

Korábban az RTL Híradó mutatta be: az erőmű vételárát csak azért lehetett megtudni, mert négy év és hat bírósági ítélet volt az ára, hogy a kormány kiadja az adatokat.

Azt is videóban idéztük fel: a NER egyik óriási magán-sikertörténete volt, amikor a Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó Opus megvette az államtól a Mátrai Erőmű 73 százalékát 5,9 milliárd forintért 2017 végén, majd az állam nem sokkal később jelentős felárral visszavásárolta azt, hogy a tervek szerint 2-300 milliárd forintból környezetkímélőbbé tegye az erőművet. A tulajdonosok az opusos időkben tetemes osztalékot vettek ki az időközben veszteségessé váló cégből, az állam pedig bő két év után a vételár csaknem háromszorosáért vásárolta vissza a Mészáros-féle cég részesedését.


Nyitókép: MTI / Szigetváry Zsolt