1981 és 2000 között született? Ön a történelem leggazdagabb generációjának a tagja
2024. március 15. 5:45
Elképesztően sok pénze lesz az Y generáció tagjainak. Ők azok, akik 1981 és 2000 között születtek. A kérdés már csak az, hogy mit tudnak kezdeni a hatalmas vagyonnal.
Egy Guardian által szemlézett új tanulmány szerint az Y generáció az emberiség történetének leggazdagabb generációja lehet. Hogy kik tartoznak ide, az attól is függ, milyen szakembert kérdezünk, általánosságban az 1981 és 2000 között születettekre aggatják az Y generáció jelzőt. Ők a mai 24-43 évesek. A lap megjegyzi, hogy ezt a generációt sokszor pazarlóként ábrázolják, akik a jövedelmüket túlárazott élvezeti cikkekre költik, miközben a hosszú távú pénzügyi helyzetük siralmas.
Ehhez képest most úgy áll, hogy mégis ők lehetnek a történelem leggazdagabb generációja.
Apu, vedd meg nekem a várost!
A Knight Frank ingatlanügynökség által végzett kutatás szerint a következő 20 évben hatalmas vagyonnövekedés várható az Y generáció tagjainál az előző generációk által felhalmozott ingatlaneszközöknek köszönhetően. Habár a vagyon eloszlása a világ különböző régiói között változik, még nagyobbra nyílik az olló a különböző generációk között. Az Egyesült Államokban például az előrejelzések szerint 90 billió dollárnyi ingatlanvagyon vándorol majd át az Y generációhoz.
Ennyi pénzből évekig lehetne finanszírozni a teljes magyar államot úgy, hogy senkinek se kelljen semmi után adót vagy járulékot fizetnie.
A kutatás szerint a „milleniálok” 75 százaléka számít jelentős vagyonnövekedésre 2024-ben, szemben a „baby boomer” generációval (az 1946 és 1964 között születettek) 53 százalékával, a X generáció (1965 és 1980 között születettek) 56 százalékával és a Z generációval 69 százalékával.
Az Y generáció tagjai ezzel együtt még mindig a 2008-as válság, a koronavírus-járvány, a Brexit és az orosz-ukrán háború következményeit nyögik. Az említett tényezők és a folyamatosan emelkedő lakhatási költségek miatt a bevételeik jelentős részét önfenntartásra voltak kénytelenek költeni, sokan nem engedhetnek meg maguknak saját otthont, nyugdíjmegtakarításra pedig még csak gondolni sem mernek.
Ilyen ellentmondásos múlt után válhatnak ők a történelem leggazdagabbjaivá, elsősorban szüleik és nagyszüleik miatt. Mindez olyan lesz majd, mint egy lottóötös, kérdés, hogy mennyire tudnak majd jól sáfárkodni a vagyonukkal.
Liam Bailey, a Knight Frank globális kutatási vezetőjének előrejelzése szerint a Z generációban a vagyonteremtési tendenciák azt mutatják, hogy az elmúlt évtizedben a női ultragazdagok száma 38%-kal nőtt, és ez „továbbra is folytatódni fog”.
Nem csak a pénz jelenti az egyetlen különbséget
Steigervald Krisztián generációkutató három éve, a járvány idején kongatta meg a vészharangot: lassan nem értjük egymás nyelvét, és szándékait sem, ha van köztünk 10-15 év korkülönbség. Szerinte a 2023-ban születettek, akik egyidősek a mesterséges intelligenciával, már a Béta generáció tagjai. Az MI-nek akkora hatása lehet az idegrendszerre, hogy az már hozhat evolúciós változást. Steigervald Krisztiánnal tavaly nyáron beszélgetett Barabás Éva, az interjúból egy hosszabb részt nézhetnek meg a lenti videóban, a teljes adást pedig az RTL+-on lehet megnézni.
A generációs különbségekről nemrég a Reggeliben is beszélgettek.
Nyitókép (illusztráció): Getty Images