Mindenkinek jár az ingyenes segítség a rezsicsökkentéshez, de szinte alig kérik az emberek
2023. október 6. 6:59
Csökkentené házának vagy lakásának rezsijét, korszerűsítené a fűtési rendszert, hőszivattyút vagy napelemet telepítene, de nem tudja, hogyan induljon el, milyen szakembert keressen fel, milyen támogatást igényeljen? Bármennyire is hihetetlennek tűnik, ehhez ingyenes lakossági és vállalkozói energetikai tanácsadás kérhető a mérnöki kamara szakembereitől. Egy ilyen beruházásnál milliókat is érhet a jó döntés, főleg, hogy nemsokára új épületenergetikai szabályok lépnek életbe.
Az ügyszám alapján úgy tűnik, még alig tudnak az emberek arról, hogy ingyenes szakértői segítséget kaphatnak az ingatlanuk energiafogyasztásának csökkentéséhez. A Magyar Mérnöki Kamara (MMK) 2021 tavasza óta végzi – törvényi felhatalmazással – az ingyenes lakossági és kisvállalkozói energetikai tanácsadást, és azóta összesen több mint 700, évente mintegy 300 ügyfelük volt.
„A tanácsadás keretében nem készül energetikai tanúsítvány, nem végzünk veszteségfeltárási számításokat és tervezést, a tanácsadás célja, hogy eligazodást nyújtson az ügyfeleknek a különböző energiahatékonysági beruházásokban. Segítséget kapjanak ahhoz, hogy milyen kérdésben milyen szakembert kell felkeresni, hogy a különböző megoldásokkal hozzávetőleg mekkora megtakarítás érhető el. Az ügyfelek főleg lakossági érdeklődők, ezért szeretnénk, ha a kisvállalkozókat is elérhetnénk szolgáltatásunkkal. A tanácsadás a hozzánk fordulók körében népszerű, mert felkért szakembereink egyénre és az adott épületre szabottan igyekeznek segítséget nyújtani” – válaszolta az Ingatlannet.hu megkeresésére Zubor András Pál, az MMK főtitkárhelyettese.
Mi az az energetikai tanúsítvány?
Az energetikai tanúsítvány egy épület energiafogyasztásáról közöl hiteles adatokat. Azt mutatja meg, hogy az épület fenntartása mennyi energiába kerül. Minél kevesebb energiaigénye van az ingatlannak, annál kedvezőbb energetikai minőségi osztályba sorolják. Az energetikai tanúsítvány ma már nélkülözhetetlen a lakóingatlanok adásvételéhez és bérbeadásához, csakúgy, mint az energiahatékonysági támogatási pályázatokhoz vagy a lakáscélú zöld hitelhez.
A legtöbben az iránt érdeklődnek a kamaránál, hogy a meglévő épület vagy egy megvásárolt lakás, ház jelenlegi energetikai besorolását hogyan lehetne javítani.
Számos kérdés arra vonatkozik,
- hogy milyen lehetőségek vannak a fogyasztás és ezáltal a villany- vagy gázszámla csökkentésére,
- milyen alternatívák lehetnek a fűtés korszerűsítésére,
- érdemes-e klímát felszerelni az átmeneti időszak fűtésének kiváltására,
- mit jelent a napelemes rendszernél a szaldó elszámolás vagy a bruttó elszámolás,
- milyen megtérülési idővel lehet számolni az egyes beruházásoknál,
- érdemes-e hőszivattyút telepíteni a meglévő fűtési rendszerre,
- érdemes-e villanyfűtésre váltani.
Ez kell az ingyenes tanácsadáshoz
Az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy az érdeklődés hónapról hónapra közel azonos, emelkedés valamilyen kormányzati lépés hatására szokott történni. Ilyenek voltak például az energiaárak változásáról szóló bejelentések vagy a lakossági napelemes rendszerek kiépítésére vonatkozó pályázatok.
Országosan jelenleg 25 tanácsadó érhető el, akik általában 1-2 héten belül teljesítik a megkereséseket.
„A kezdeti időszakban – a koronavírus-járvány alatt indult a szolgáltatásunk – elsősorban az online tanácsadást szorgalmaztuk. Mindenki otthonról jelentkezett be az alkalmazásba, és 30-45 perc alatt az előzetes regisztráció keretében megadott adatokra alapozva áttekintették a lehetőségeket. A tanácsadás keretében az ügyfél által megfogalmazott kérdésekre válaszol a tanácsadó, és ha szükséges, pontosítja az érdeklődési területet. A tanácsadásról egy emlékeztető készül, amelyben megadjuk a javasolt energiamegtakarítási lehetőségeket – egy rangsort felállítva a lehetőségek között. A tanácsadás jelenleg nem csak online lehet, személyesen, a tanácsadó irodájában, vagy e-mailben, írásos formában is történhet” – közölte Zubor András Pál. Hozzátette, a kamara szakértői helyszíni felmérést nem végeznek, az már a tervező vagy a szakértő mérnökök dolga, akiket az ügyfelek megbíznak a munkával.
A tanácsok alig 10 százalékát fogadják meg
A tanácsadás menetéről bővebb információk az MMK weboldalán olvashatók, ahol letölthetők a magánszemélyek és vállalkozások részére az ingatlanok jelenlegi állapotának felméréséhez szükséges adatlapok, valamint a tanácsadás alapján megvalósított fejlesztések, intézkedések bejelentő lapjai. Az ingyenes tanácsadásnak ugyanis az a feltétele, hogy ha az ügyfelek a tanácsadás alapján megvalósítanak valamilyen energiahatékonysági beruházást, akkor arról be kell számolni a kamarának.
„Annak érdekében, hogy megfeleljünk a törvényi előírásoknak, időről időre visszakérdezünk az ügyfeleknél, hogy sikerült-e valamilyen javasolt intézkedést megvalósítani. Ezen általában féléves vagy egy éves időtávlatot kell érteni. A beruházások többségének a megvalósítása ugyanis jelentős befektetést igényel, akár hitel segítségével, amelynek elbírálása szintén időigényes. Ha eredményesen szeretné az energetikai beruházást megvalósítani a tanácsot kérő, akkor javasolt tervezőt vagy szakértőt bevonni, de legalábbis egy energetikai tanúsítót felkérni, hogy készítse el az épület energetikai tanúsítványát. Azért is indokolt a 6-12 hónapos késleltetett érdeklődés, mert az energetikai beruházások többségéből nem azonnal keletkezik mérhető megtakarítás. Ha valaki elvégez egy fűtéskorszerűsítést, akkor annak hatásait a következő fűtési szezonban lehet realizálni, vagy ha az átmeneti őszi időszakban klímával fűtenek a korábbi gázkazán használata helyett, akkor az abból származó megtakarítást az éves elszámolásban lehet majd kimutatni. Főleg akkor, ha az energiaszámlákat átalányban fizetik, és nem havi leolvasás alapján” – mondta az energiamegtakarítás nyomon követéséről az MMK főtitkárhelyettese.
Az elért energiamegtakarításról minden év áprilisában kell a MMK-nak jelentést készíteni az energiahivatal részére. Eddig a megvalósult beruházások aránya nem érte el a 10 százalékot.
A tanácsadáson nem konkrét terméket vagy kiviteli módot ajánlanak, hanem arra mutatnak rá, hogy mivel lehet energiamegtakarítást elérni. „Tehát azt tudjuk mérni, hogy ha a tanácsadás eredményeként megtörtént egy kazáncsere, akkor annak hatására mekkora energiamegtakarítás keletkezett” – közölte a kamara főtitkárhelyettese.
A szerző a Bank360.hu és az Ingatlannet.hu munkatársa
Nyitókép: MTVA / Bizományosi: Jászai Csaba