Varga Mihály szerint ha eurónk lenne, kevésbé lenne kockázatos a mostani helyzet Magyarország számára
2023. augusztus 26. 21:55
Pedig nincs eurónk, és a pénzügyminiszter szerint egy ideig nem is lesz. Pedig a magyar lakosság 72 százaléka szimpatizál az ötlettel.
Varga Mihály pénzügyminiszter szerint korai Magyarország euróövezeti csatlakozásáról beszélni, írja az MTI. A pénzügyminiszter ugyanakkor azt is elmondta: ha jelenleg eurónk lenne, kevesebb kockázatot kellene vállalnia a magyar gazdaságnak.
A tárcavezető szombaton, a Tihanyban rendezett Tranzit fesztiválon a Kéteurós dal – a nemzeti valuta feladásának következményei című beszélgetésen hozzátette: most az van napirenden, hogy két válság után „hogyan tudjuk a gazdaság egyensúlyi pozícióját a leggyorsabban megteremteni”. A fiskális politikának a hiányt, az adósságot csökkentenie kell, mondta.
Hozzátette: volt olyan időszaka a gazdaságpolitikának, amikor az árfolyamrögzítésen kívül minden feltételt tudtunk teljesíteni, a két legutóbbi válság azt erősítette fel, hogy ha most eurónk lenne, jóval kevesebb kockázatot kellene vállalnia a magyar gazdaságnak.
Azt mondta, politikai szempontból is több előnye lenne az euró bevezetésének. Utalt arra, hogy az Eurobarometer ez év januári felmérése szerint a magyar lakosság 72 százaléka szimpatizál az euró bevezetésével, hiszen mindenki a stabilitásra vágyik.
A közös valuta hátrányaként említette az önálló monetáris politika feladását és azt, hogy az EKB döntéseit elsősorban a magországok szempontjai, a francia, német, holland, olasz szempontok alapján hozza meg, Magyarország a perifériára kerülhet.
Pleschinger Gyula, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsának tagja, a beszélgetés másik résztvevője ehhez hozzátette: most nagyon messze kerültünk az euróövezeti csatlakozástól, mert még a maastrichti kritériumokat sem tudjuk teljesíteni.
Az MNB hivatalos becslése szerint a csatlakozás valamikor a 2030-as évtizedben következhet be, jegyezte meg.
Nyitókép: MTI / Bruzák Noémi