Gazdaság

Van néhány buktató, ha az utolsó pillanatban köt utasbiztosítást

Vrazsovits RitaVrazsovits Rita

2023. június 13. 15:31

Bár kényelmes és népszerű a nyaralás előtti utolsó pillanatban, akár a kocsiban ülve vagy a reptéren megkötni az utasbiztosítást, érdemes körültekintően eljárni, mert kellemetlen meglepetésben lehet részünk. Ilyenkor ugyanis kiemelt jelentőséggel bírhat, hogy mikortól él a biztosításunk, vagy hogy azt még Magyarország területén kötöttük-e meg. Megnéztük, ezek mellett mire érdemes még figyelni, és mikor leszünk tuti bebiztosítva már az utazásunk legelejétől.

Júniussal beindult a nyaralási szezon, ami a hamarosan véget érő iskolaév után kapcsol majd igazán magasabb fokozatra. Sokan most pótolják be a covid miatt elmaradt külföldi utazásaikat, amire az elmúlt egy évhez képest most kifejezetten erősnek számító forint is rásegít. 

Az indulás előtti „mit ne felejtsünk el?” listának általában már része az utasbiztosítás megkötése is. Ezt a tapasztalatok szerint a legtöbben az utolsó napokra vagy akár az utolsó pillanatokra hagyják. Ezzel nincs is semmi baj, hiszen online, akár a mobilunkról is megtehetjük ezt. Néhány perc alatt egy kalkulátorral összehasonlíthatjuk az ajánlatokat, kiválaszthatjuk a nekünk tetsző legjobbat és meg is köthetjük az utasbiztosítást akár az egész családra. Ez technikailag akkor is megoldható még, amikor már a határ felé tartunk az autónkkal vagy a reptéren várjuk a gépünk indulását.

Azt azonban sokan nem tudják, hogy az utolsó pillanatos biztosításkötésnél figyelni kell arra, mikortól kezdődik a kockázatviselés. 

Magyarul, ha baj, kár ér bennünket akár már a nyaralásunk legelején, fizet-e a biztosító. 

Ebben nem egységesek a biztosítók, ahogyan abban sem, hogy van-e lehetőség az indulás után, már külföldön megkötni a biztosítást.

Erre kell figyelni, ha az utazás napján kötünk biztosítást?

Ha a biztosítást legalább egy nappal az utazás előtt kötjük meg, semmi gond nincsen. A kockázatviselés automatikusan megkezdődik az elutazás napjának első másodpercétől, és egészen a hazaérkezés napjáig, illetve a szerződésben általunk rögzített időpontig tart.

Abban az esetben, ha a biztosítást akkor kötjük meg, amikor elutazunk, már eltérő feltételekkel találkozhatunk. Az indulás napján, online megkötött biztosítási szerződéseken általában szerepel a kötés pontos időpontja (óra, perc) is, aminek elsősorban akkor lesz jelentősége, ha valamilyen biztosítási esemény történik velünk. A nem elektronikusan, vagyis személyesen megkötött biztosítások esetében a kockázatviselés kezdete általában a szerződés megkötését követő nap óra lehet.

Külföldről nem mindenhol lehet biztosítást kötni

Több biztosítónál kizáró körülmény, ha ugyan az utazás napján, de már Magyarországot elhagyva kötjük meg a szerződést. Emiatt is fontos a pontos időpont, hiszen később egy repülőjegy vagy buszjegy alapján egyértelmű lehet, hogy a biztosítást Magyarországon vagy már külföldön kötöttük meg. 

Jó hír viszont, hogy a késve kötés miatt érvénytelen utasbiztosítások díját a biztosítók általában visszautalják az ügyfélnek.

Van olyan biztosító is, ahol nem ennyire szigorúak a feltételek, ami jelentheti például azt, hogy ha a kötés pillanatában a biztosított már elhagyta az országot, akkor a kockázatviselés legkorábban a szerződés megkötését követő napon kezdődhet. Vagyis semmi gond nincs, ha elfelejtettük indulás előtt a biztosítást, de azzal számolnunk kell, hogy a biztosításunk csak a következő naptól fog élni. 

Ez azt jelenti, hogy ha valami a kötés napján történne velünk, akkor arra még nem térít a biztosító, csak abban az esetben, ha a biztosítást még itthon megkötöttük. 

Az utazással, autóval, repülőjárattal kapcsolatos gondok tipikusan ilyenek, ilyenkor nagyon nem mindegy, mikortól él a biztosításunk.

Az aznapra kötött biztosítás általában a díj megfizetésétől él, de a Bank360.hu biztonítónkénti összehasonlítása alapján arra is találhatunk példát, hogy a még itthonról megkötött szerződés esetén a kockázatviselés nem kezdődik meg azonnal, hanem valamennyi időnek el kell telni – ez lehet például két óra. Ez alól lehetnek kivételek, közlekedési baleset esetén a poggyászbiztosítás és a baleset-biztosítás keretében nyújtott szolgáltatások.

A kockázatviselés vége sem egységes

Az utasbiztosításnál nemcsak a kezdő, hanem a végdátum is fontos lehet, ugyanis abban sem egységesek a biztosítók, hogy pontosan meddig él a biztosítás. Van, ahol a hazautazás napjának a végéig (23:59), míg máshol a magyar határ átlépésével véget ér a kockázatvállalás. Arra is érdemes figyelni, hogyha bármilyen okból az eredetileg tervezettnél hosszabbra nyúlik az utazás, akkor annak a plusz idejére az eredeti biztosítás már nem nyújt védelmet. Ilyenkor, ha a külföldön történő, utazás megkezdése utáni szerződéskötés lehetséges, erre az időre is bebiztosíthatjuk magunkat. Ezt annál is inkább érdemes megtenni, mert a kiutazás és hazautazás mindig „veszélyes üzem” egy nyaraláson, sok tipikus káresemény ilyenkor történik az utazókkal.  

A szerző a Bank360.hu munkatársa.

Nyitókép: David Zalubowski / AP Photo

#Gazdaság#utasbiztosítás#bank360#ma#nyaralás