Gazdaság

Dombornyomott, arany, platina: így kártyázunk el sok ezer forintot fölöslegesen a bankoknál

Herman BernadettHerman Bernadett

2023. április 24. 11:59

Sokan tízezreket dobnak ki évente teljesen fölöslegesen, amikor olyan drága bankkártyáért fizetnek, aminek a szolgáltatásait nem is használják ki. A dombornyomott kártya drágább, de a gyakorlatban már nem sokat ér. A magasabb presztízsű arany és platina kártyák sok tízezer forintos díját is csak annak éri meg kifizetni, aki gyakran igénybe is veszi a velük járó extrákat.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) felmérése szerint 2021-ben 

a bankkártya költsége egy átlagos számlacsomag 13,2 százalékát tette ki az éves díjkimutatások elemzése alapján. 

Az ügyfelek által fizetett díj átlagosan 4600 forint volt, de a bankkártyások több mint negyede hatezer forintnál is többet fizetett a szolgáltatásért. Az MNB csak az egyszerű bankkártyákat vette számításba, ezek az átlagos díjak nem tartalmazzák a prémium kártyák díját, amelyek jellemzően több tízezer forintba kerülnek évente.

Az alapvető szolgáltatásokat nyújtó bankkártyák között nincs sok különbség, a 3-4 ezer forintos és a kétszer annyiba kerülő plasztiklapokkal pontosan ugyanúgy lehet vásárolni a boltokban vagy az interneten, a készpénzfelvétel is ugyanúgy működik. Érdemes tehát átgondolni, melyik kártyát válasszuk a bank kínálatából, mert vélhetően az olcsóbbal jobban járunk.

2021 óta az árak a legtöbb banknál emelkedtek, 2022-ben az előző évi átlagos infláció (5,9 százalék) ütemével nőttek, idén a 2022-es áremelkedést (14,5 százalék) érvényesítik a bankok, amelyek közül ezt a többség már megtette, vagy májustól teszi meg. Az új ügyfelek jellemzően kapnak némi kedvezményt, az elsőéves kártyadíjakat például sok hitelintézetnél elengedik, a második évtől már fizetni kell.

Dombornyomott: drágább, de már semmire sem jó

Az OTP-nél választhatnak például az ügyfelek, hogy dombornyomott vagy elektronikus kártyát igényelnek-e. Az előbbi azt a pluszt tudja, hogy ott is lehet vele fizetni, ahol nincs modern bankkártyás fizetésre alkalmas (POS) terminál, csak régebbi típusú bankkártyalehúzó eszköz (imprinter). 

Ez a funkció azonban mára teljesen fölöslegesnek tűnik a jegybank statisztikái alapján. Magyarországon 2022 végén több mint 228 ezer POS-terminál működött, ezek közül 220 ezer érintéses fizetésre is alkalmas volt.

Régi fajta lehúzós imprinterekről a legutolsó adat 2020 végéről való, akkor már csupán 206 készülék kallódott valahol az országban, az MNB azóta nem is frissíti az ezekről szóló statisztikát.

Mindezeken felül az OTP szerint a dombornyomott kártya nagyobb presztízst jelent az ügyfél számára. Ez a presztízs évente néhány ezer forintért vásárolható meg. Az OTP és a Gránit Bank ügyfelei például választhatnak, melyiket kérik, a dombornyomott változatok általában 3-4 ezer forinttal drágábbak. 

Kérdés persze, lehet-e még egyáltalán villogni a presztízses kártyákkal, amikor eleve egyre kevesebben veszik elő a bankkártyájukat. A bankkártyák több mint negyedét regisztrálták már a magyarok valamilyen mobiltárcába, és a POS-terminálok 96,4 százaléka is alkalmas az érintéses fizetésre, vagyis mobiltelefonnal, okosórával is rendezhetik a számlát az ügyfelek szinte mindenhol. 

Egyre többen tesznek így, az ilyen fizetések száma meredeken emelkedik, ami nem is csoda, hiszen így nem kell magunkkal hordani a kártyánkat. Okosórával fizetni pedig mégiscsak menőbb, mint bármilyen dombornyomott bankkártyával.

Amivel már lehetne villogni: prémium tízezrekért

A sima színes plasztiklapok mellett szinte minden bank palettáján ott vannak az arany- vagy platinaszínű prémium kártyák is. Ha ilyet vesz elő valaki egy üzletben, azonnal lehet róla sejteni, hogy kiemelt ügyfél, az átlagosnál magasabb jövedelme, több megtakarítása lehet. Akinek ilyen kártyája van, annak szinte borítékolható, hogy öt számjegyű összeget kell fizetnie évente a kártyadíjért, a jellemző éves díj 20-30 ezer forint körül alakul. Ezért cserébe már járnak szolgáltatások.

Az OTP-nél például lenullázható a prémium bankkártya díja, ha elég sokat vásárol az ügyfél. A prémium bankkártyákhoz emellett rendszerint jár valamilyen utasbiztosítás, azonban még egy ilyen kártya birtokában is érdemes utazás előtt utánajárni, pontosan mire terjed ki a fedezet, mekkorák a limitek, egyáltalán megfelelő védelmet nyújt-e a kártyához kapcsolt utasbiztosítás. Egy sokat utazó üzletembernek valószínűleg megéri ez a szolgáltatás, de a 20 ezer forint körüli kártyadíjért a Bank360.hu utasbiztosítás-kalkulátora szerint akár 4 heti külföldi tartózkodásra szóló komolyabb térítési limitekkel és szolgáltatásokkal járó biztosítást köthetnének a bankkártyások.

A másik fő vonzereje az ilyen kártyáknak, hogy bizonyos exkluzív szolgáltatásokra is jogosítanak. Például be lehet menni velük a Budapest Airport VIP várójába, vagy más repülőterek VIP váróiba, ahol ingyen fogyaszthat az ügyfél ételeket, italokat. Ingyenes belépés azonban csak az elit elitjének, a platina- vagy valódifém-kártyásoknak jár. 

A legexkluzívabb kártyák esetében az éves kártyadíj már a 90 ezer forintot is elérheti – közölte a Magyar Bankholding. A Gránit Banknál viszont viszonylag olcsó a platinakártya, 18 900 forint az éves díja. Mindig érdemes azonban megnézni, hogy pontosan milyen plusz szolgáltatásokat is tartalmaznak ezek a kártyák, hiszen így dönthető el, hogy ki tudjuk-e használni, megéri-e ennyivel többet fizetni.

Egy egyszerű arany Mastercard bankkártyával – amely szintén 20-30 ezer forintba kerül évente – viszont csak négyezer forintért mehet be a kártyabirtokos a Mastercard reptéri várójába, és fogyaszthat az ott kirakott fasírtgolyóból, joghurtokból, italokból, kávéból. Bár a reptéri vendéglátók árai magasak, ennyi pénzből, plusz a kártya éves díjából valószínűleg máshol is ugyanolyan jól tud lakni egy átlagos banki ügyfél. 

Járhat még a bankkártyák mellé néhány olyan szolgáltatás, mint a gyorsabb áthaladás a repülőtereken, vagy kuponok, kedvezmények bizonyos üzletekben. Érdemes átgondolni, a több tízezer forintos kártyadíj megtérül-e ezeken keresztül. Jellemzően csak akkor, ha gyakran tudjuk és akarjuk használni ezeket a kedvezményeket.

Mivel lehet még spórolni?

A bankkártya mellett komoly megtakarítást eredményezhet bármely bankszámlás számára, ha az sms-értesítések helyett push üzeneteket kér a számlamozgásokról. A biztonsági sms-eket – ilyenek az internetbanki belépési kódok vagy a tranzakciókat jóvá hagyó kódok – ingyen küldik ki a bankok, de arról, ha jóváírás vagy terhelés történt a számlán, jellemzően pénzért tájékoztatnak szöveges üzenetben. Az adatalapú push üzenet viszont, ha elérhető a banknál, jellemzően ingyenes, és szintén tartalmaz minden ilyen információt.

Olcsóbb lehet a bankszámla, ha nem kér papíralapú kivonatot az ügyfél, hanem beéri elektronikus számlakivonattal. Azt is érdemes megnézni, hogy a bankszámlához, bankkártyához milyen vásárlási kedvezmények kapcsolódnak. A Raiffeisennél azt tanácsolják, nézze át az ügyfél a bankolási szokásait, mert akár olyan számlát is találhat, amelynél jelentős kedvezmény érhető el bizonyos tranzakciószám után, akár le is nullázható a havi díj. Szintén lenullázható a bankolás költsége bizonyos feltételek mellett a K&H-nál. A munkakör sem mindegy: a Gránit Banknál például élethosszig tartó díjmentes számlavezetést kínálnak az egészségügyi dolgozóknak.

A Magyar Bankholdingnál azt tanácsolják, ha csak lehet, az elektronikus csatornákat használja az ügyfél, azok mindig olcsóbbak, mint a fióki ügyintézés. Emellett érdemes rendszeresen felülvizsgálni a számlacsomagokat, hátha felbukkant a termékpalettán olyan konstrukció, amely kedvezőbb az ügyfél számára, hiszen az évek során nemcsak a bankok szolgáltatásai, hanem az ügyfelek bankolási szokásai is változhatnak.

Nemcsak a saját bankunknál érdemes szétnézni időnként, hanem a többieknél is, hiszen lehet, hogy éppen egy olyan pénzintézetnél van a számlánk, amelyiknél hasonló tartalmú szolgáltatáscsomagra találunk olcsóbbat összehasonlító kalkulátort használva. 

Ha valamilyen banki kötöttség (például hitel) nem gátol meg benne, az átszerződés már nem jár nagy vesződséggel, az azzal járó ügyes-bajos dolgok nagy részét már elintézik a bankok egymás között.

Az Erste Bank azt tanácsolja, hogy érdemes átnézni a számlacsomaghoz járó szolgáltatásokat, és amelyeket nem használ az ügyfél – például sms helyett push üzenetet kap már –, mondja le. Ha mégis költségesebb szolgáltatást vesz igénybe, például ilyen a készpénzfelvétel, akkor tervezzen előre, és használja ki az ingyenes felvételi lehetőséget. Havonta legfeljebb két alkalommal összesen 150 ezer forintot lehet ingyen felvenni a bankautomatákból, ha valaki tudja előre, hogy sok készpénzre lesz szüksége valamiért, érdemes lehet úgy időzíteni a felvételt – akár egy másik hónapra átnyúlva –, hogy a lehető legkevesebbe kerüljön.

Nyitókép: FreePix.uk

 

#Gazdaság#bank360#bankok#bankkártya#spórolás#banki költségek#ma#hitelkártya