Palkovics László elárulta, hány vételezési helyen nincsen már érvényes gázszerződés
2022. október 4. 15:05
A miniszter a várható gázkikapcsolásokról azt mondta: lesz végső menedékes megoldás. Fizikailag nem szüntetik meg a gázórákat, hogy ha valaki újra fizetni tud, ne kelljen ismét a gázórával is foglalkozni. Decemberben határozzák meg a távhődíjakat, és lehet, hogy a jövőben havonta újra megvizsgálják az árszintet – mondta Palkoics László az RTL Híradónak.
Múlt héten kijött a nagy port kavart távhőrendelet, emiatt Karácsony Gergely főpolgármester levelet küldött Palkovics Lászlónak az intézmények esetében hirtelen megemelkedett árak ügyében. Az ipari és technológiai miniszter az RTL Híradó kérdésére kedden a Portfolio konferenciáján azt mondta: a távhő ármegállapítása – ellentétben a korábbiakkal, amikor a piac nem volt ennyire volatilis – negyedévre szól, tehát
az emelés az utolsó negyedévre vonatkozik.
„Amikor a hivatalnak el kellett döntenie, hogy milyen hatósági árat határoz meg, akkor szerintem a világon nem volt olyan ember, aki azt gondolta, hogy a gáz ára lefelé fog menni, hanem inkább fölfelé megy. Ezért aztán azon az árszinten kötöttek megállapodást, ahol egyébként abban a pillanatban tartott” – fogalmazott.
Hozzátette: a vállalatokat és a közületi intézményeket ez érinteni fogja, nekik az önköltségi árat kell fizetni. A lakosságot azonban nem, a háztartások rezsicsökkentett áron kapják a távhőt. Szavai szerint akinek tudnak, segíteni fognak, a kormány tárgyalni fog a hozzájuk forduló önkormányzatokkal. „Megnézzük a feltételeiket, és hogyha szükséges, akkor nyilván valamilyen formában segíteni tudunk. Nekik is tenni kell nagyon sok mindent ebben az ügyben” – fogalmazott.
Most majd kiderül, mennyire rugalmasak az önkormányzatok
Arra a felvetésre, hogy az önkormányzatok a hatályos törvények szerint csak olyan tételt fogadhatnak be költségvetésükbe, amelyre van fedezet (amellett, hogy nem egy ilyen évre készültek), így kényszerhelyzetbe kerültek, Palkovics László úgy reagált: „Sok mindent nem így terveztünk idénre, nemcsak az önkormányzati költségvetésekben, hanem máshol sem. Ilyenkor látjuk azt, hogy mennyire rugalmasak az önkormányzatok. Karácsony úrnak a levelét ugye még nem olvastam, és hallottam, hogy kaptam egy levelet. De valószínűleg ezt írta le benne.
Szerintem a fővárosnak egy sor eszköze van, hogy ezt a helyzetet tudja kezelni. Igyekszünk majd mi is segíteni, ha eljutunk odáig.
Példát azonban nem hozott a főváros számos lehetőségére. Palkovics elmondta: a távhő árát legközelebb decemberben határozzák meg. A piac volatilitásától függően
azt a lehetőséget is megvizsgálják, hogy nem negyedévre, hanem annál is rövidebb időre, például egy hónapra határozzák meg a távhő árát, utána pedig újra változtassanak rajta.
A miniszter arra is kitért, hogy ennek van előnye, ha nagyon gyorsan változik a piac, és vannak hátrányai is, hiszen havonta kell ezzel a kérdéssel foglalkozni. Ennek a kidolgozása most a Pénzügyminisztérium, az Energiahivatal és a Technológiai és Ipari Minisztérium között zajlik.
Miért vártak ilyen sokáig?
A távhő árát az Energiahivatal határozza meg. Arra a felvetésre, hogy jó ötlet volt-e ennyit várni az ár meghatározásával – hiszen így most magasak az árak – Palkovics László arról beszélt, hogy akinek erre jó stratégiája volt, annak üveggömbje lehet. Augusztusban ugyanis még az volt a vélekedés, hogy szeptemberre-októberre 4-500 euróra is felmehet a gáz ára. Palkovics László szerint utólag mindenki okos, akkor azonban várták, hogy hogyan alakul a helyzet.
Elismerte, hogy az ármegállapítás miatt rosszul jártak az önkormányzatok és rosszul járt az állam is, hiszen így többe kerül a rezsicsökkentés.
„A hivatal felelősséggel vállalja ezeket a döntéseit. Azt, hogy ők korábban vagy később határozták volna meg, ezt abban a pillanatban nem lehetett tudni. Nem a hivatalt vagy magunkat tudom ezzel mentegetni, egyszerűen ilyen volt a piac” – magyarázta a tárcavezető.
Lekapcsolások
Szóba került az a szeptemberi, a földgázelosztók és a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal közti iparági egyeztetés is, amelynek jegyzőkönyve szerint október 1-jétől szerződés nélkül maradhat sok ezer intézmény, többségük közintézmény, számukra nem tudják biztosítani a gázszolgáltatást.
Palkovics Lászlótól azt szerette volna az RTL Híradó megtudni, hogy várhatóan mennyivel nő meg a lekapcsolások száma. „Egyrészt nem szeretnénk technikailag senkinek a gázóráját megszüntetni, ez nagyon fontos, hiszen ha esetleg valaki nem tud éppen abban a pillanatban vételezni, ne kelljen aztán azzal foglalkozni, hogy visszaszereljük a gázórát. Tehát felkértük a szolgáltatókat arra, hogy még ha egyébként odáig is jutnak, hogy valakinek a gázszolgáltatását le kell kapcsolni, ez fizikailag ne járjon azzal, hogy magát a kapcsolatot megszüntetik” – mondta a TIM vezetője.
Arra is kitért, hogy pénteken volt az utolsó értekezésük, eszerint nagyjából 2900 olyan vételezési hely van (cégek és intézmények összesen), amelyek akkor nem rendelkeztek érvényes gázszerződéssel.
Számukra az MVM szolgáltathat gázt egy speciális megoldás keretein belül, nem fognak gáz nélkül maradni. Ennek a gáznak az árát a TTF-hez kötötték, Palkovics László szerint a cél az, hogy az érintett cégek biztonsága meglegyen. Ezt egyfajta végső menedékes szolgáltatásnak nevezte a tárcavezető.
Az intézményeknek van egy fenntartója, neki van egy felelőssége egyébként és az állam is biztosít lehetőséget arra, hogy megállapodásokat kössenek. De nyilván rájuk is vonatkozik. Tehát ha valaki úgy gondolja, hogy ezen a módon akar működni valamennyi ideig, akkor azt megteheti, de az ott a fenntartónak a felelőssége. A vállalatok esetében viszont ez egy lehetőség, ők élhetnek ezzel
– magyarázta.
Fotó: Máthé Zoltán / MTI