Az EU felülvizsgáltatná a letelepedési kötvényeket, de az Orbán-kormány hallgat erről
2022. június 14. 10:15
A korábban azonosított orosz kötvényesek között egy olyan biztosan van, aki szerepel az EU és a brit kormány legfrissebb szankciós listáján is.
Több olyan orosz állampolgár is úgy jutott letelepedési engedélyhez Magyarországon, hogy részt vett a 2013 és 2017 között futó kötvényprogramban.
Mint ismert, a Rogán Antal miniszter által kezdeményezett program lényege az volt, hogy Európai Unión kívüli országok állampolgárai pénzért vehettek maguknak letelepedési engedélyt, az így kapott pénzt pedig elvben államadósság-törlesztésre fordították.
A Direkt36 cikke szerint az orosz–ukrán háború február 24-i kirobbanása után az Európai Parlament (EP) felszólította az Európai Bizottságot, hogy
- szüntesse meg az ilyen programokat,
- vizsgáltassa felül a tagállamokkal azokat a letelepedési kötvényeket, amelyeket az orosz politikai és gazdasági vezetés tagjainak és hozzátartozóinak állítottak ki.
Az Európai Parlament javaslatáról szóló szavazáson a Fidesz nem vett részt, Deutsch Tamás kormánypárti EP-képviselő szerint azért, mert
ez a kérdéskör egyértelműen tagállami autonómia, amihez az EU-nak nem lehet köze, ezért a nemnél és a tartózkodásnál erősebb eszközzel akartak élni.
A Direkt36 rákérdezett több, a programban korábban érintett állami és kormányzati intézménynél is, hogy felülvizsgálják-e az orosz vezetés tagjainak és rokonaiknak adott magyar papírokat, de érdemi választ sehonnan sem kaptak.
Pedig a korábban azonosított orosz kötvényesek között egy olyan biztosan van, aki szerepel az EU és a brit kormány legfrissebb szankciós listáján is. Ő Vlagyimir Blockij, a duma tagja, akit azért büntet az EU február óta, mert megszavazta a szakadár ukrán köztársaságok elismerését.
Összesen egyébként 1265 orosz állampolgár kapott így letelepedési engedélyt.
Nyitókép: Balogh Zoltán/MTI