Újabb oroszellenes gazdasági szankciókról döntött az USA
2022. március 2. 21:34
Belaruszt is sújtják a szigorú korlátozások, a cél továbbra is az, hogy az Ukrajna elleni háború két fő agresszorát teljesen elszigeteljék a nyugati gazdasági rendszerektől.
A washingtoni Fehér Ház friss közleménye szerint szövetségeseivel és partnereivel együttműködésben újabb Oroszország-, illetve Fehéroroszország-ellenes szankciók érvénybe léptetéséről döntött az Egyesült Államok kormányzata, válaszul Vlagyimir Putyin elnök ukrajnai inváziójára.
Ahogy a korábbi szankciók, a mostani intézkedések is Oroszország legfontosabb gazdasági forrásait célozzák, gyengítve az orosz védelmi ágazatot és katonai erejét. A Fehéroroszország ellen hozott szankciók célja, hogy Putyin ukrajnai inváziójának lehetővé tételéért büntesse Lukasenka elnök rezsimjét.
A szerdán bejelentett intézkedések:
- Átfogó korlátozások a fehérorosz technológiai termékek importjára. A Kereskedelmi Minisztérium kiterjeszti az Oroszországgal szemben bevezetett szigorú exportellenőrzési politikát Fehéroroszországra is. Ez az intézkedés segít megakadályozni a termékek, technológiák és szoftverek Fehéroroszországon keresztül Oroszországba történő átirányítását, és jelentősen csökkenti mindkét ország képességét katonai agressziójuk fenntartására és hatalmuk kiterjesztésére.
- Teljes körű blokkoló szankciók az orosz védelmi szervezetekkel szemben. A Külügyminisztérium átfogó szankciókat vezet be, amelyek az orosz védelmi ágazatot célozzák, hogy tovább korlátozzák Putyin hadigépezetét. Ez az intézkedés jelentős költségeket ró az orosz fegyverfejlesztő és -gyártó vállalatokra. Összesen 22 orosz védelmi vonatkozású szervezet esik a hatálya alá, olyan cégek, amelyek harci repülőgépeket, gyalogsági harcjárműveket, elektronikus hadviselési rendszereket, rakétákat és pilóta nélküli légi járműveket gyártanak az orosz hadsereg számára.
- Az orosz hadsereget támogató kulcsfontosságú bevételi forrást, az olajfinomítást célzó exportellenőrzések. Az olaj- és gázkitermelő berendezésekre vonatkozó exportellenőrzés révén a Kereskedelmi Minisztérium korlátozásokat vezet be az olyan technológiai exportra, amely hosszú távon támogatná Oroszország olajfinomító kapacitását.
- Az orosz és fehérorosz hadsereget támogató szervezetek szankcionálása. A Kereskedelmi Minisztérium tiltólistára teszi azokat a szervezeteket, amelyek részt vettek, hozzájárultak vagy más módon támogatták az orosz és fehérorosz biztonsági szolgálatokat, a katonai és védelmi ágazatokat és a katonai és védelmi kutatási és fejlesztési erőfeszítéseket. Ezek az intézkedések biztosítják, hogy a katonai, valamint a repülőgépipari, a tengerészeti és a csúcstechnológiai ágazatok ne jussanak olyan amerikai technológiai árukhoz és technológiához, amelyek az orosz műszaki karbantartás és fejlesztés támogatására használhatók.
- Az orosz repülőgépek teljes kitiltása az USA belföldi légteréből. Az Egyesült Államok lezárja az amerikai légteret minden orosz járat elől, ami tovább szigeteli Oroszországot. Ez vonatkozik az Oroszországgal kapcsolatban álló személyek által engedélyezett, üzemeltetett, bejegyzett vagy ellenőrzött légi járművekre is. Ez magában foglalja az összes orosz légitársaság - mind az utas-, mind a teherszállító cégek - amerikai célállomásokra és célállomásokról való közlekedésének betiltását, valamint az orosz üzemeltetésű repülőgépek amerikai légtérbe való belépésének megtagadását.
A Fehér Ház közleménye emlékeztet arra, hogy a világgazdaság jóval több mint felét képviselő több mint 30 ország jelentett be szankciókat és exportellenőrzéseket Oroszország ellen, egyre jobban elszigetelve azt a nemzetközi pénzügyi és kereskedelmi rendszertől.
Az Egyesült Államok és a világ kormányai fellépnek Putyin cimborái és családjaik ellen, befagyasztva vagyonukat: jachtjaikat, luxuslakásaikat, pénzüket és egyéb jogtalanul szerzett jövedelmeiket
– fogalmaz a közlemény.
Nyitókép: ukránpárti tüntetők a Fehér Háznál, március 1-jén – Fotó: Alex Wong/Getty Images