5 éve tört ki a COVID – de a valódi veszély még csak most jön?
2025. március 29. 18:23
A karantén, az üres utcák, a lezárások emlékei ma is velünk élnek. De vajon a világ felkészült egy újabb járványra? Tudósok és szociológusok válaszolnak a Fókusz Pluszban.
A tudósok figyelmeztettek – csak senki nem akarta meghallani
Kemenesi Gábor virológus már évekkel a koronavírus-járvány kitörése előtt figyelmeztetett: ha újabb világjárvány jön, jó eséllyel egy állatról emberre terjedő, mutálódásra képes koronavírus lesz az oka. 2016-os előadásában még azt is pontosan elmondta, hogyan kezdődhet majd az egész – és mi történt 2019 végén? Pontosan az.
Ő és kollégái nem meglepődtek, hanem készültek. A világ viszont nem. Mégsem hősnek tartja magát: azt mondja, ő csak tette a dolgát, a tudomány dolga ugyanis a megelőzés. És bár a tudósok „ötöst érdemeltek” a járványkezelésért, szerinte a társadalom és a döntéshozók teljesítménye csak kettes alá.
A COVID-árnyék még itt van – csak megtanultunk nem beszélni róla
A járvány nyomot hagyott mindenkin. Az üres utcák, az online tanórák, a házi készítésű maszkok emléke ma már inkább furcsa nosztalgia, de a hatása valóságos. Szociológusok szerint a karantén a közösségi kapcsolatainkat is felforgatta: sok barátság, párkapcsolat nem élte túl az izolációt.
Ugyanakkor voltak, akikhez közelebb hozta a családot. Albert Fruzsina szociológus szerint a járvány egy „kapcsolati stresszteszt” volt, amely alatt ki-ki rádöbbenhetett arra, melyik ember mennyit jelent neki valójában. A legnagyobb vesztesei mégis a gyerekek és a fiatalok voltak: elmaradtak a szalagavatók, a kirándulások, a közös iskolai élmények. A digitális oktatás a hátrányos helyzetű családokat még mélyebb szakadékba taszította.
Egy újabb, még veszélyesebb járvány már most is közeledhet
Kemenesi jelenleg a Nipah-vírus viselkedését kutatja, amely Bangladesben már jelen van, és amelynek halálozási aránya sokszorosa a COVID-nak – akár 70% is lehet. Egyelőre nehezen terjed emberről emberre, de elég egyetlen mutáció, és világjárvány lehet belőle.
A kutatók szerint a klímaváltozás, a globális utazások és az ökoszisztémák felborulása miatt ez már nem az „esetleg” kérdése, hanem a „mikoré”.
És ha újra bekövetkezik, csak az együttműködés, a bizalom és a tudománykövetés menthet meg minket.
„A COVID csak főpróba volt. A következőnél már nem hibázhatunk” – mondja a vírusvadászként is ismert kutató.
Nézd meg a teljes riportot a cikk tetején található videóban! A Fókusz Plusz most visszatekint: mit tanultunk, mit felejtettünk el, és hogyan nézhet ki a következő járványkezelés? Kattints a videóra!