Fókusz

Amit a megosztott, sokat szenvedett Kárpátaljáról tudni érdemes

Czakó JózsefCzakó József

2022. március 11. 19:20

Szelmenc az elmúlt 100 évben 5 különböző országhoz tartozott, mégis békében élnek ott a különböző nemzetiségű emberek. Köztük magyarok, akiknek most szintén menekülniük kell az orosz-ukrán háború miatt. Ez az egyik utolsó olyan falu a Földön, amit most is egy államhatár vág ketté Kárpátalján. Milyen múltja és jelene van ennek a régiónak?

Alaposan megcibálta a történelem Kárpátalját. A térség történetét röviden, de frappánsan leíró régi vicc szerint egy öregember meséli élete történetet: 

– Az Osztrák-Magyar Monarchiában születtem. Amikor felnőttem, dolgoztam a Csehszlovák Köztársaságban, később saját kis üzletem is lett Magyarországon, végül alkalmazottként mentem nyugdíjba a Szovjetunióban, most meg nyugdíjasként Ukrajnában élek.

– Nahát bátyám – mondja neki valaki a hallgatóságból –, maga aztán jó sok helyet bejárt!

– Én? Egész életemben ki sem mozdultam Munkácsról. 

Kárpátalja 12800 km², ezzel Ukrajna egyik legkisebb megyéje. Mégis négy országgal, Lengyelországgal, Szlovákiával, Magyarországgal és Romániával határos. Kárpátalján belül főleg a határ közvetlen közelében élnek a magyarok, a legutóbbi, 2001-es népszámlálás szerint 150 ezren. 

Azóta biztos sokkal kevesebben vannak, mert a keserves munkalehetőség és az alacsony fizetések miatt sokan elvándoroltak, Nyugat- és Közép-Európában dolgoznak. 

A háború miatt most még többen menekülnek onnan, közben meg a megyére szakad sok menekült, akik Kelet-Ukrajnát hagyták ott egy szál bőrönddel.

A szülőföldjüket most elhagyók abban bíznak, hogy visszatérhetnek még, és egy boldogabb élet vár rájuk.

#Fókusz#Külföld#háború előtt#kárpátalja

Címlapról ajánljuk