Rocky: a név, amit mindenki ismer
2016. november 3. 17:35
Gazdaggá és szupersztárrá Rocky tette Sylvester Stallonét. Véletlenül. Bár, ahogy mondani szoktuk véletlenek márpedig nincsenek. Merthogy a színészettel próbálkozó sportos fiatalembernek már a fejében volt a forgatókönyv, amikor egy meghallgatáson az ötleteire is kíváncsiak voltak. Stallone pedig elég határozott volt, amikor nem engedett elképzeléséből és ragaszkodott hozzá, hogy Rockyt ne Robert Redford, vagy más befutott sztár, hanem ő játssza.
Rocky… a név, amit pontosan 40 éve mindenki ismer, hiszen 1976-ban készült az első film Rocky Balboaról, az olasz csődörről, aki mellőzött boxolóként élete nagy lehetőségét kapja meg, amikor kiállhat a világbajnok ellen.
A nagy amerikai álom, vagy az akaraterő diadala? Bárhogy is nevezzük, ugyanarról van szó, Bányász Attila kritikussal, a Vasas boxcsarnokában beszélgetünk a Rocky filmekről.
Stallonéban és Rockyban nagyon sok a közös vonás. Nem véletlenül, hisz Rocky figuráját a színész-forgatókönyvíró Stallone találta ki. Sly New York-ban született, a Pokol konyhája nevű rossz hírű városrészben. Szegény családban nőtt fel, a sport jelentette neki a kitörési pontot. Vívott, súlyt emelt, focizott… sportösztöndíjjal került főiskolára, ám itt beleszeretett a színészetbe. Tanulmányait be sem fejezte, a new york-i állástalan színészek táborát gyarapítva, pont ott tartott, mint Rocky a filmben.
A Rocky születése a véletlennek köszönhető. Hiszen Stallone egy másik film miatt volt meghallgatáson a két producernél, amikor szóba hozta, hogy forgatókönyveket is ír. Az ajtóból hívták vissza, hogy meséljen a filmterveiről. Rocky történetét azonnal megvették, és rekordösszeget, 350.000 dollárt kínáltak neki ezért a forgatókönyvért. Stallone azonban ahhoz is ragaszkodott, hogy ő játssza el a címszerepet.
Stallone később sokféle műfajban próbálkozott, legnagyobb sikerét mégis az akció és a sport drámák, a Rocky jelentette neki. Ugyanakkor ő az egyetlen akciófilmes sztár, aki képes volt meglovagolni a 2000-es évek elejének akciófilmes retró trendjét.
Még idén is Rocky Balbonak köszönte meg a Golden Globe-díjat Stallone. Oscart ő maga sosem kapott, bár a Rocky első részét 10 kategóriában is jelölték, és hármat meg is nyert. Így indult tehát a legendás film legendás karrierje. Csütörtök esténként 9 órától a Film+-on idézhetik fel a klasszikus alkotás mind a 6 részét a következő hetekben. A vetítés csütörtökön 21:00-kor kezdődik.