EUEurópa

Zavarkeltés és megosztás: az orosz dezinformációs gépezet aktívan formálja az EP-választási kampányt

rtl.hurtl.hu

2024. június 4. 12:44

Már a tagállamok törvényhozásában is megjelent az a narratíva, amit az oroszok kezdtek elterjeszteni.

Az idei európai parlamenti választások előtt Oroszországból származó, nagyszabású dezinformációs kampány árasztotta el a kontinenst, írja a CNN. Az oroszok évtizedek óta mesterien alkalmazzák a dezinformációs gépezetüket, a legújabb módszerek között szerepel mesterséges intelligencia és deepfake videók felhasználása is, így terjesztenek hamis történeteket és megtévesztő tartalmakat. 

Ezek a kampányok gyakran az EU klímapolitikáját célozzák, olyan rémhíreket terjesztenek, amelyek szerint az EU betiltaná az autók javítását és szervizelését, bevezetné az úgynevezett „szénútlevelekkel”, vagy hogy a Covid-korlátozások mintájára „klímalezárásokat” vezetnének be. Mindezek persze teljes egészében koholmányok.

A dezinformációs erőfeszítések célja a zavarkeltés, a megosztottság az EU-n belül, valamint az unió klímaügyi erőfeszítéseinek aláásása. Oroszország így próbálja gyengíteni az EU globális vezető szerepét a klímaváltozás elleni küzdelemben. A dezinformáció gyakran azon a hamis narratíván alapul, hogy az EU klímapolitikája megakadályozza a fejlődő országok iparosodását.

A dezinformációs kampány hatásai már a tagállamok parlamentjeiben is megfigyelhetők, ahol egyes populista politikusok olyan álhíreket terjesztenek, mint hogy a zöldek arra kényszerítenék az EU polgárait, hogy rovarokat egyenek.  

Ezeknek a kampányoknak már valós következményei is vannak az EU környezetvédelmi törekvéseire nézve. A gazdatüntetések hatására például több zöld reformjavaslatot is le kellett venni a napirendről vagy fel kellett puhítani a tervezett intézkedések szigorát.

Az EU a Digitális Szolgáltatások Törvényének bevezetésével igyekszik fellépni a jelenség ellen, és kötelezni a nagy techcégeket, hogy tisztítsák meg a platformjaikat a hamis információktól, egyes szakértők szerint azonban ez egyelőre nem elégséges erőfeszítés – teszi hozzá a lap. A helyzetet súlyosbítja, hogy a mesterséges intelligencia és deepfake technológiák rohamos terjedése elősegíti a fake tartalmak terjedését és gyártását.

Nyitókép (illusztráció): Pixabay

#Európa#dezinformáció#eu#unió#oroszország

Címlapról ajánljuk