EUEurópa

Az EU elfogadta az AI szabályozásáról szóló rendeletet

rtl.hurtl.hu

2024. május 21. 16:51

Az Európai Unió Tanácsa elfogadta a mesterséges intelligenciáról szóló rendeletet, amely az első átfogó kísérlet a technológia szabályozására a világon. 

A tagállami minisztereket tömörítő Európai Unió Tanácsa elfogadta a mesterséges intelligenciáról (MI) szóló rendeletet – adta hírül az MTI.

A rendelet az EU egységes piacán „mind a magán-, mind a közszereplők körében elő kívánja mozdítani a biztonságos és megbízható MI-rendszerek fejlesztését és elterjedését az alapvető állampolgári jogok tiszteletben tartásának szavatolása mellett”. A brüsszeli közlemény szerint 

„normateremtő” lehet globális szinten a mesterséges intelligencia szabályozásában, hogy a világon elsőként az EU-ban fogadtak el ilyen jellegű jogszabályt. 

Az EU egy úgynevezett kockázatalapú megközelítést alkalmaz: kockázati kategóriákat állapítanak meg, amelyekbe az alapján sorolnák az egyes technológiákat, hogy azok mekkora potenciális veszélyt jelentenek a felhasználókra. A nagy kockázatú MI-rendszerek csak számos követelmény és kötelezettség teljesítése esetén juthatnak be az uniós piacra. 

Sőt, vannak olyan MI-rendszerek is, amelyek használata tilos lesz az általuk jelentett veszély miatt.

Ilyenek például az úgynevezett kognitív magatartási manipuláció és a társadalmi profilalkotás. A rendelet tiltja továbbá az olyan rendszerek használatát, amelyek biometrikus azonosítással, például arcfelismeréssel következtetnek egy ember faji származására, vallására vagy szexuális irányultságára. Az MI-rendelet csak az uniós jog hatálya alá tartozó területekre vonatkozik, a kizárólag katonai és védelmi, valamint a kutatási célokra használt rendszerek azonban mentességet élveznek. Megjegyezték, a jogszabály bizonyos kivételeket tesz lehetővé a bűnüldöző hatóságok számára, hogy továbbra is alkalmazhassanak mesterséges intelligenciát.

Ha a cégek megsértik a jogszabályt, akkor a globális éves bevételük alapján számíthatnak bírságokra.

Ződi Zsolt jogász, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem kutatójával a Reggeliben arról beszélgettünk, hogyan szabályozza a jog a deepfake segítségével készült pornográf videókat, és milyen kockázatokat rejthet magában a mesterséges intelligencia:


Az rtl.hu korábban számos cikkben és videóban foglalkozott a mesterséges intelligencia veszélyeivel, ezeket ide kattintva érheti el.

Nyitókép (illusztráció): Pexels

 

#Európa#európai unió tanácsa#rendelet#mesterséges intelligencia