Ezek az emberiség előtt álló legfontosabb kihívások Emmanuel Macron szerint

rtl.hurtl.hu

2024. január 1. 20:05

A francia elnök szerint egyetlen ország sem fog tenni a bolygóért, ha ennek társadalmi-gazdasági zsákutca az ára.

„Az Ukrajnában zajló háború és a Hamász október 7-i terrortámadását követő gázai harcok nem vonhatják el a világ figyelmét közös prioritásainkról” – írja Emmanuel Macron francia elnök a prágai székhelyű Project Syndicate médiaszervezet oldalán megjelent A zöld bölcsesség oszlopai című véleménycikkében.

Macron szerint az emberiség előtt álló legfontosabb kihívások a háborús konfliktusok ellenére továbbra is ökológiai és szociális jellegűek. Ezek az elnök szerint a széndioxid-kibocsátás csökkentése, a teljes karbonsemlegesség elérése 2050-re, a biológiai sokféleség megőrzése, illetve a szegénység és egyenlőtlenség elleni küzdelem.

Már kristálytisztán látszik – írja –, hogy egyetlen ország sem fog a bolygó védelméért dolgozni, ha ennek az az ára, hogy társadalmi-gazdasági zsákutcába vezeti polgárait. Az szerinte nem lehet vita tárgya, hogy a világ legfejlettebb gazdaságainak fel kell hagyniuk a fosszilis tüzelőanyagok használatával.

Macron tudományos véleményekre hivatkozva úgy véli: 2030-ig el kell távolodnunk a széntől (Franciaország ezt 2027-ben megteszi), 2045-ig az olajtól, 2050-ig pedig a gáztól. 

Ennek érdekében ezekben az országokban fel kell gyorsítani a megújuló energiaforrások, illetve az atomenergia finanszírozását.

Bár ez ügyben Macron szerint is a legfejlettebb, G7-országok viselik a legnagyobb felelősséget, Kínának is teljes mértékben el kell köteleznie magát emellett, hiszen mára ez az ország lett a második legnagyobb kibocsátója az üvegházhatást okozó gázoknak.

Macron egészen konkrét ötlettel is előáll: szerinte szükség lenne egy külön zöld, illetve egy barna kamatlábra, előbbi a megújuló, utóbbi a fosszilis tüzelőanyagot használó beruházások számára.Ennek célja, hogy a fosszilis ágazat beruházási költségei magasabbak legyenek, így a magántőke is a megújulók felé forduljon.

A legkiszolgáltatottabb országok számára a francia elnök szerint olyan feltételeket kell teremteni, amelyek lehetővé teszik számukra, hogy finanszírozni tudják az éghajlatváltozás hatásainak enyhítését és az alkalmazkodást, illetve hozzáférjenek a növekedés új motorját jelentő zöld technológiákhoz.

Macron egyebek mellett a Világbank és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) reformjára szólít fel: így ezek az intézmények kiemelkedő szerepet játszhatnak a zöld átmenet globális normáinak kialakításában és finanszírozásában. Úgy véli, ezek az intézmények jelenleg alulfinanszírozottak, és a fejlődő, illetve feltörekvő  országok továbbra is ki vannak zárva az irányításukból. „Addig nem leszünk képesek megállapodni a célokról és a finanszírozásról, amíg minden tárgyaló ország egyenlő feltételekkel nem rendelkezik” – írja Emmanuel Macron.

Emmanuel Macron a decemberi uniós csúcs után tisztességtelennek nevezte Orbán Viktor az uniós költségvetést érintő vétóját. A francia elnök szerint nem Ukrajnát, hanem az egész közösséget hozta nehéz helyzetbe a magyar miniszterelnök:


Nyitókép: Emmanuel Macron, a Francia Köztársaság elnöke az Európai Tanács csúcstalálkozóján. – Fotó: Nicolas Economou / NurPhoto via Getty Images