EUEurópa

Megszólalt az EU a Magyarországgal szembeni 7-es cikkely szerinti eljárásról

rtl.hurtl.hu

2023. október 10. 9:29

Novemberben megint napirendre kerülhet az úgynevezett 7. cikkely szerinti eljárás a magyarországi demokrácia és jogállamiság helyzetéről. Didier Reynders, az EU igazságügyi biztosa feltételezéseknek tartja azokat hírieket, amelyek szerint a Bizottság pozitív vélemény készít elő.  

Az Európai Unió tagállami miniszterei várhatóan novemberben megint napirendjükre tűzik a magyarországi demokrácia és jogállamiság helyzetét az úgynevezett 7. cikkelyes eljárás keretében – írja a Népszava.

A lap emlékeztet, az Európai Parlament öt éve fogadta el a magyarországi jogállamiság helyzetéről szóló úgynevezett Sargentini-jelentést, amely szerint magyar kormány megsérti az uniós alapszerződésben vállalt alapértékeket: elhallgattatja a független sajtót, korlátozza a bíróságok és a tudományos élet függetlenségét, és ellehetetleníti a civil szervezeteket.

Az Európai Parlament ezért kezdeményezte az úgynevezett 7-es cikkely szerinti eljárás elindítását, amivel az uniós alapértékeket megsértő tagállamokat lehet felelősségre vonni, és ami Magyarország szavazati jogának felfüggesztésével is járhat.

Azóta a tagállami miniszterek jóformán fél évente tárgyalnak a magyarországi helyzetről, ám a folyamat itt megakadt, érdemi előrelépés nem történt. Mint írja a lap, az eljárás következő állomása ajánlások elfogadása lenne az Orbán-kormány címére, amitől egyelőre tartózkodnak.

Óvatosnak kell lenni az ajánlások erőltetésével, mert azokat csak a tagállamok négyötödének az egyetértésével lehet elfogadni, ami miatt veszíthetnek az erejükből – fogalmazott Didier Reynders, az Európai Bizottság igazságügyi biztosa az EP állampolgári jogi bizottságában hétfőn. 

A biztos hozzátette, a jogállamisági eljárás eredményesebb, ehhez a kormányok minősített többségének a beleegyezése kell, és ennek keretében az EU tavaly decemberben befagyasztott 6,3 milliárd euró felzárkóztatási (kohéziós) pénzt Magyarország számára.

EU-s pénzek továbbra sem érkeznek, a 6,3 milliárdon felüli rész feloldásának feltétele az igazságügyi reform végrehajtása. Az Orbán-kormány állítja, meghozták a szükséges döntéseket és jogszabályokat, amelyeket Brüsszel kért. A Bizottság szeptember 26-án további kérdéseket küldött a magyar kormánynak is a bírói függetlenséggel kapcsolatban, ezekre még nem érkezett válasz – erősítette meg a Népszavának hétfőn Didier Reynders.

Az uniós biztos feltételezésnek minősítette azokat a sajtóértesüléseket, amelyek szerint az EB pozitív véleményt készít elő, majd novemberben megkezdi a kormány által kiküldött számlák kiegyenlítését.

A befagyasztott kohéziós és a helyreállítási források megérkezéséről az RTL Híradója nemrégiben Navracsics Tibor minisztert kérdezte.


A Sargentini-jelentésről pedig a híradó korábbi összefoglalóját itt tekintheti meg:


Nyitókép: Didier Reynders, az Európai Bizottság igazságügyért felelős tagja sajtóértekezletet tart az Európai Unió és az Egyesült Államok bel- és igazságügyi minisztereinek találkozója után Stockholmban 2023. június 21-én. MTI / EPA / TT Hírügynökség / Pontus Lundahl

#Európa#európai bizottság#didier reynders#jogállamiság#uniós pénzek