Nyáron repülsz? Ezeket a reptéri hibákat minden második magyar elköveti

rtl.hurtl.hu

2025. július 22. 17:29

Sokan már az utazás tervezésekor elvesznek a rengeteg reptéri szabály és teendő között – pedig egy kis felkészüléssel minden gördülékenyen megy. Most lépésről lépésre mutatjuk meg, mire figyelj, ha repülőre szállnál Magyarországon.

A jegyvásárlásnál kezdődik minden

Ma már szinte mindenki online vesz repülőjegyet, jellemzően a légitársaság honlapján vagy utazási oldalakon keresztül. Fontos, hogy ellenőrizd az utasneved helyesírását, mert a legtöbb légitársaság hibás név esetén nem enged beszállni, vagy külön díjat számol fel a módosításért.

  • Tipp: Fapados járatoknál (pl. Ryanair, Wizz Air) sokszor külön kell fizetni a nagyobb kézipoggyászért, ülőhelyválasztásért vagy az elsőbbségi beszállásért – ezek költségei akár meg is duplázhatják a jegy árát.

Mikor indulj el a reptérre?

A budapesti repülőtérre legalább 2–2,5 órával a járat indulása előtt érdemes megérkezni. A nyári szezonban vagy hétvégente érdemes még ennél is korábban, akár 3 órával előbb kint lenni, mert a sorok hosszúak lehetnek a check-in pultnál és az utasbiztonsági ellenőrzésnél.

  • Fontos különbség külföldön: Nagyobb nyugat-európai reptereken – mint Frankfurt vagy Schiphol – a biztonsági ellenőrzés és a kapuk közti távolság sokkal hosszabb, így ott akár 4 órával előbb is ajánlott érkezni.

Utazás előtt figyelj: 6 tiltott gyógyszer a fedélzeten

Online check-in: kötelező vagy sem?

Sok fapados légitársaságnál online becsekkolás kötelező, és ha ezt elmulasztod, akár 50-60 eurót is fizethetsz a reptéren a nyomtatásért. A magyar utasok gyakran itt hibáznak – Wizz Air és Ryanair járatoknál mindig ellenőrizd, hogy a mobilappon vagy emailen keresztül megkaptad-e a beszállókártyát. Ha nem fapadossal utazol, például Lufthansa, Turkish Airlines vagy Emirates, akkor a reptéren is becsekkolhatsz, külön díj nélkül.

Poggyászszabályok: itt bukik el sok utas

Kézipoggyász mérete és súlya légitársaságonként eltér, a Wizz Airnél például az ingyenes kézi bőrönd jóval kisebb, mint mondjuk az EasyJetnél. Ha túlléped a határt, a kapunál akár 20–30 ezer forint pótdíjat is kiszabhatnak.

  • Figyelj arra is, mit viszel magaddal: a kézipoggyászban nem lehet 100 ml-nél nagyobb folyadék, éles tárgy, de saját ételt például vihetsz.

Korda Györggyel és Balázs Klárival ünnepli a Magyar Turisztikai Ügynökség a Liszt Ferenc repülőtér felvásárlását

Elvesznél a reptéren? Ezekre figyelj, ha repülőre szállnál
Listánk segít, hogy hasonlóan gondtalan legyen az utazás /Fotó: GettyImages

Utasbiztonsági ellenőrzés – erre számíts

A budapesti reptéren az utasbiztonsági ellenőrzés szezonban sokszor szűk keresztmetszet, főleg reggel és délután. Vedd ki a laptopot, a folyadékokat tedd külön tasakba (átlátszó zacskóban), és a zsebed legyen üres. A bakancs, öv, kabát is megy a szalagra. Külföldön sok helyen már automatizált a rendszer, sőt vannak repterek, ahol már nem kell kivenni a laptopot.

A beszállókapu nem végállomás – ne késd le a járatot!

Ha már átjutottál az ellenőrzésen, figyeld a monitorokat és a telefonodra kapott értesítéseket, mert a beszállókapu gyakran változik. A BUD Airport applikáció vagy a légitársaság alkalmazása segíthet naprakész lenni.

  • Beszállás általában 30-40 perccel a járat indulása előtt kezdődik. Ha késve érsz a kapuhoz, simán otthagyhat a gép.

Parkolás, közlekedés, transzfer

A 100E reptéri busz jó opció a belvárosból, de zsúfolt lehet csúcsidőben. Alternatíva a 200E és a MÁV reptéri vonat is, vagy a repülőtéri parkolók, ahol online előfoglalással olcsóbban lehet parkolni.

Kapcsolódó tartalmak:

Nyitókép: GettyImages