Utazás előtt figyelj: 6 tiltott gyógyszer a fedélzeten

rtl.hurtl.hu

2025. július 8. 7:20

Ha repülővel utazol, nemcsak a folyadékokra, hanem bizonyos gyógyszerekre is szigorú szabályok vonatkoznak. A hatóságok egyes készítményeket veszélyesnek minősítenek – és jobb, ha ezt te is tudod, mielőtt becsomagolod őket a kézipoggyászodba. Összegyűjtöttük azt a 6 gyógyszertípust, amit tilos vagy csak külön feltételekkel szabad a fedélzetre vinni.

Ezeket a gyógyszereket ne tedd a kézipoggyászba

A légiközlekedés biztonsága érdekében világszerte szigorodtak a kézipoggyászra vonatkozó szabályok – ideértve a gyógyszerekre vonatkozó előírásokat is. A következő hat kategória különösen érzékeny:

1. Több mint 100 ml-es folyékony gyógyszerek

Ha egy gyógyszer folyékony(pl. köhögés elleni szirup, szemcsepp), nem haladhatja meg a 100 ml-es mennyiséget, különben elkobozhatják a reptéren. Fontos: a kiszerelés számít, nem az, hogy mennyi van még benne!

2. Erős fájdalomcsillapítók – csak igazolással

Olyan hatóanyagokat tartalmazó gyógyszerek, mint a kodein, tramadol vagy oxikodon, csak szigorú feltételekkel vihetők a fedélzetre. Ezek gyakran a kábítószertörvény alá esnek – emiatt:

  • Eredeti csomagolásban kell lenniük
  • A dobozon szerepelnie kell a beteg nevének, a gyógyszer nevének és adagolásának
  • Orvosi igazolás szükséges – lehetőleg angol nyelven

A reptéren a hatóságok ellenőrizhetik, hogy jogszerűen rendeltek-e el ilyen gyógyszert, és hogy tényleg személyes használatra szánták-e.

Utazás előtt figyelj: 6 tiltott gyógyszer a fedélzeten

3. Altatók és nyugtatók – fokozott ellenőrzés alatt

Olyan szerek, mint a diazepám (Valium) vagy zolpidem csak akkor vihetők kézipoggyászban, ha az utasnál van egy orvosi igazolás, amely indokolja az alkalmazásukat. Ezek pszichoaktív szerek, amelyek egyes országokban kábítószerként szerepelnek a jogszabályokban – így akár a behozataluk is tilos lehet.

4. Injekciós gyógyszerek – külön engedéllyel

Ha injekciós formában kell gyógyszert vinned magaddal (pl. inzulin, véralvadásgátló), azt csak külön orvosi igazolással viheted fel a gépre. Ezt már a reptéri biztonsági ellenőrzés során be kell mutatni, különben elkobozhatják.

Fontos: az injekcióhoz szükséges tűt és fecskendőt is csak igazolással engedik felvinni a fedélzetre.

5. Gyógyszerek, amelyek gázokat tartalmaznak (pl. inhalátor)

Asztma vagy allergia esetén sokan használnak inhalátort. Ezek viszont nyomás alatt álló gázokat tartalmazhatnak, ezért külön biztonsági elbírálás alá esnek. Célszerű orvosi igazolással és eredeti csomagolásban vinni, és a biztonsági személyzetet már a szűrés előtt tájékoztatni róla.

Nemcsak a fürdőruha fontos – a jól összeállított utazópatika is sok kellemetlenségtől megóvhat. Dr. Mosolygó Éva segít, mi ne maradjon otthon: láz- és fájdalomcsillapító, fertőtlenítő, hányinger elleni szer és a saját gyógyszerek is legyenek kéznél. Külföldre még plusz holmikat is érdemes vinni – ezekről is szó esik a videóban:

6. Pszichiátriai gyógyszerek – mindig orvosi papírral

Szorongás, depresszió vagy más pszichés betegségek esetén használt gyógyszerek nem mindenhol engedélyezettek. Egyes országokban engedélyhez vagy bejelentéshez kötött a beutazás ilyen szerekkel. Utazás előtt ellenőrizd a célország szabályait, és kérj igazolást a kezelőorvosodtól.

A legfontosabb szabály, amit érdemes megjegyezni: ha kétséged van, kérj orvosi igazolást, és tartsd a gyógyszereket eredeti csomagolásban. Így elkerülheted a kellemetlenségeket a reptéren – vagy akár azt, hogy az egész utazás veszélybe kerüljön.

Fotók: Getty Images