Hüvelygyulladás nyáron – tabu tünetek, amikről kevesen beszélnek
2025. július 6. 7:30
Sok nőnek a viszketés, égő érzés és vörösség kapcsán elsőre a hüvelygomba jut eszébe. Pedig gyakran a kevésbé ismert vaginitis okozza a tüneteket, különösen nyáron, a meleg és izzadás miatt. De mi is pontosan a vaginitis, és hogyan különböztethető meg a hüvelygombától? Most elmagyarázzuk.
Mi az a vaginitis?
A vaginitis, más néven kolpitisz, a hüvely bakteriális eredetű gyulladása. Előfordulhat elsődleges formában, amikor különböző kórokozók (baktériumok, vírusok, gombák, paraziták) okozzák, vagy másodlagosan, amikor a hüvely baktériumflórájának egyensúlya borul fel. Különösen a nyári időszakban ez utóbbi a gyakoribb. A bakteriális egyensúly felborulását számos tényező idézheti elő: antibiotikum használata, ösztrogénhiány, intim higiéniai termékek túlzott használata, erős menstruáció vagy akár az aktív szexuális élet is.
Miért súlyosbodik nyáron?
A meleg és a fokozott izzadás ideális táptalajt biztosít a káros baktériumok elszaporodásához. A nyári szoros, műszálas fehérnemű és sportruházat szellőzés hiányában még tovább rontja a helyzetet. Ha egész nap ugyanabban a ruhában vagyunk, és a bőr nem „lélegezhet”, könnyen kialakulhat a hüvelyflóra felborulása. Emellett a gyakori mosakodás, illetve az intim dezodorok vagy tusfürdők használata is károsíthatja a természetes védekezést, ami tovább növeli a fertőzés esélyét.
Hogyan különböztessük meg a gyulladást a hüvelygombától?
A tünetek hasonlóak: viszketés, égő érzés, vörösödés, kellemetlen folyás. De vannak árulkodó jelek:
Bakteriális vaginitis tünetei:
- Halszagú, kellemetlen szag
- Vékony, szürkés vagy fehér folyás
- Ritkán vörösség vagy duzzanat
- Tünetek rosszabbodnak együttlét után
Hüvelygomba tünetei:
- Általában nincs vagy enyhe szag
- Sűrű, túrós, fehér folyás
- Gyakori vörösség és duzzanat
- Fájdalom és égő érzés együttlét során
A hüvelygomba mindig fertőzés, amelyhez gazdasejt szükséges, míg a gyulladás bakteriális egyensúlyzavar miatt alakul ki.
Mi a teendő, ha hüvelygyulladásra gyanakszol?
Amennyiben a tünetek megjelennek, érdemes minél előbb nőgyógyászhoz fordulni. Egy egyszerű vizsgálat – hüvelyváladék-kenet – segít pontosan meghatározni a kiváltó okot. A kezelést az eredmény alapján írják fel, és a legtöbb esetben néhány nap alatt megszűnnek a panaszok.
A nyári hónapokban különösen fontos odafigyelni a hüvely egészségére, mert a meleg, a verejték és a nem megfelelő ruházat könnyen kiválthat hüvelygyulladást. Kerüld a túlzott intimtisztítást, válassz természetes anyagú, jól szellőző fehérneműt, és ha szükséges, fordulj szakemberhez, hogy a kellemetlen tünetek ne álljanak hosszabb távon fenn.
Fotók: Getty Images