Életmód

Többet iszol a kelleténél? 8 jel, amiből megtudhatod

rtl.hurtl.hu

2024. július 27. 9:32

Végtelen megfázások, lecsökkent libidó és állandó fáradtság? Egy veszélyes függőséghez vezető szokás is lehet a háttérben. Íme nyolc tünet, amelyek arról árulkodnak, hogy túl sok alkoholt fogyasztasz.

A többség úgy tartja magáról, hogy mértékkel fogyaszt alkoholt. Csak egy pohár bor a vacsorához, esetleg egy korsó sör egy fárasztó nap után a haverokkal. Míg a túlzott ivással kapcsolatos veszélyek egy része nyilvánvaló, mások sokkal nehezebben észrevehetők, írta a DailyMail.

A brit egészségügyi szolgálat, az NHS azt javasolja, hogy az ember legfeljebb 14 „egységnyi” alkoholt igyon meg egy héten – másfél deci bor vagy egy feles például 2 egységnek számít, fél liter sör pedig csaknem 3 egység.

Honnan tudhatjuk, ha az ivási szokásaink kezdenek káros mértéket ölteni?

Állandó fáradtság

Az éjszakai alkoholfogyasztás hosszú távon kimondottan káros a szervezetünkre. Habár elsőre az alkohol bódító hatása miatt könnyebben elalszunk, miután felszívódik, csak lassan képes azt lebontani a szervezet. Ez többek között az alvás REM fázisát is megzavarja, ami a négy fázis közül – amelyen minden alvás során átesünk – a legfontosabb a memória, a tanulás és a kreativitás szempontjából.

A megzavart alvás mellett a dehidratáltság is komoly szerepet játszik a fáradtság és a másnap reggeli fejfájás kialakulásában.

Megváltozott libidó

Az alkohol kezdetben erősítő hatást gyakorolhat az olyan hormonokra, mint a szerotonin, a dopamin és a tesztoszteron, amelyek látszólag fokozhatják a szexuális vágyunkat. Idővel azonban ezek a szintek csökkennek, ami egyben a szexuális késztetést is csökkenti.

A Drink Aware szerint a férfiaknál az alkohol tompítja a központi idegrendszer reakcióit, ami azt jelenti, hogy egyes férfiak számára nehézkessé válik az erekció elérése és megtartása. Az alkoholfogyasztás emellett megakadályozhatja vagy késleltetheti az orgazmust, illetve hosszabb távon az átmeneti állapotból akár tartós impotencia is fakadhat.

A férfiakhoz hasonlóan a nők is nehezebbnek érhetnek el orgazmust, ha rendszeresen isznak. Vagy azt tapasztalhatják, hogy alkoholfogyasztás után kevésbé intenzívek az orgazmusaik.

Rosszkedv és szorongás

Az alkohol antidepresszáns, amely kezdetben nyugtató hatású. Ám amikor ez elmúlik, jellemzően visszapattanó hatást tapasztalunk, és a szorongásszint megugrik – mondta Lisa Gunn, a Nuffield Health brit egészségügyi civil szervezet mentálhigiénés prevenciós vezetője.

Részben azért, mert az alkohol megzavarja a neurotranszmitterek és a kémiai hírvivők egyensúlyát az agyban.

Ennek társadalmi vonatkozása is van. Amikor iszunk, részegekké és gondtalanokká válunk, ami arra késztethet, hogy olyan dolgokat mondjunk és tegyünk, amelyeket józan állapotban nem tennénk meg. Ezt azonban másnap komoly szorongás és aggodalom követheti.

Többet iszol a kelleténél? 8 jel, amiből megtudhatod
Tipikus jelenet, de ezúttal egy filmforgatásról, 1973-ból. Fotó: Gothár Péter/Fortepan

Látási problémák

A szédülés, a homályos látás vagy akár a kettős látás az alkoholfogyasztás gyakori, de átmeneti hatásai. Stephen Hannan, az Optical Express szemklinika szolgáltatási igazgatója szerint az ivás ezek mellett szemszárazságot is okozhat. Bár ezek kisebb problémák, a hosszú távú alkoholfogyasztás valójában véglegesen károsíthatja a szemünkben lévő látóidegeket, amelyek a vizuális információ szemből az agyba küldéséért felelősek. Ám Hannannak jó híre is van:

Az alkohol elhagyása, valamint az alkoholbevitel csökkentése lehetővé teszi, hogy a szervezet idővel visszafordítsa, vagy legalább fékezze a túlzott alkoholfogyasztás számos rövid és hosszú távú hatását.

Legyengült immunrendszer

Már a rövid távú alkoholfogyasztás is gátolhatja az immunsejtek, például a makrofágok, T-sejtek és B-sejtek aktivitását, amely pedig elengedhetetlen a kórokozók azonosításához és leküzdéséhez. Ez a káros hatás tehát növeli a szervezet fogékonyságát a fertőzésekre és betegségekre – mondja Carolina Goncalves, a Pharmica online gyógyszerszég felügyelő gyógyszerésze.

Sőt, az alkohol közvetlen hatással van a gyomor- és bélrendszerre is. A kutatások azt mutatják, hogy az alkohol megzavarja a kommunikációt a bélmikrobák és a bélrendszer immunsejtjei között. Végül, de nem utolsó sorban a citokintermelésre is negatív hatással van az alkohol. A citokinek gyulladást szabályozó fehérjék, zavaruk kiegyensúlyozatlan immunválaszhoz vezethet.

Megváltozott menstruációs ciklus

Az alkoholfogyasztás jelentősen befolyásolhatja a nők menstruációs ciklusát is, az alkoholban lévő etanol ugyanis megzavarhatja a hormonokat termelő agyalapi mirigy kölcsönhatásait a hipotalamusszal, az agy érzelmi szabályozásért felelős régiójával, valamint az ugyancsak hormonokat előállító petefészkekkel.

Az alkoholfogyasztás emellett megzavarhatja az agyalapi mirigy által termelt luteinizáló hormon (LH) és a tüszőstimuláló hormon kiválasztódását. Ez hatással lehet a petefészek tüszőinek érésére és az ovuláció kialakulására, azaz szabálytalanabbá válhat a menstruációs ciklus.

Termékenységi problémák

Egy dán tanulmány kimutatta, hogy heti 1-5 ital fogyasztása csökkentheti a nők teherbeesésének esélyét, a heti 14 egységnél több ital fogyasztása pedig csökkenti a tesztoszteronszintet, valamint a spermiumok minőségét és mennyiségét a férfiaknál.

Azoknál a férfiaknál ugyanis, akik rendszeresen túllépik ezt a mértéket, fennáll a veszély, hogy elpusztulnak a spermiumtermelő sejtek a herékben, ami befolyásolja a sperma minőségét. 

Dr. David McLaughlan, a Roehamptoni Priory Kórház függőségekre szakosodott pszichiáter tanácsadója arra figyelmezteti a nőket, hogy az alkohol megzavarja az ovulációt és a megtermékenyített petesejt beágyazódását.

Magas vérnyomás

Az erekre is hatással lehet, ha a kelleténél többször és többet iszunk.

A túlzott alkoholbevitel ugyanis az erek szűküléséhez vezethet. Amikor az erek szűkebbek, a szívnek keményebben kell dolgoznia, hogy a vért a test körül mozgassa, ami növeli a vérnyomást

– magyarázza Nathan Penman, a Nuffield Health klinikai vezetője. A magas vérnyomás extra megterhelést jelent a szerveknek, beleértve az ereket, a szívet és az agyat. Emellett növelheti a szívinfarktus, a szélütés és a demencia kockázatát. 

A magas vérnyomás ritkán vált ki látványos tünetet, ezért is nevezik néma gyilkosnak. Igaz, a nagyon magas olvasási értékkel rendelkezők fejfájást, homályos vagy kettős látást, rendszeres orrvérzést vagy légszomjat tapasztalhatnak.

Nyitókép: Pexels

#Életmód#alkohol#betegség#egészség#szokás#libidó#megfázás#immunrendszer