Életmód

Lazíts és csipegess sajtot – a tudósok szerint ez a hosszú élet titka

rtl.hurtl.hu

2024. július 13. 17:33

A boldogabb, elégedettebb embereknél csökken a hosszú távú betegségek kockázata – áll egy kínai tanulmányban. A boldogtalan emberek egészségtelenül sok időt töltenek tévénézéssel, többet dohányoznak és rosszabbul táplálkoznak, például kevés gyümölcsöt és sajtot esznek, ami felgyorsíthatja a fizikai hanyatlásukat.

A sanghaji Jiao Tong Egyetem szakértői szerint „szoros kapcsolat” van a pszichológiai stressz és a fizikai betegségek között. A tanulmány szerzője, Tiange Wang professzor a The Sunnak elmondta: „Ezek az eredmények alátámasztják a mentális jólét fontosságát az egészséges öregedés szempontjából”.

A kutatás során 2,3 millió ember adatait használták fel Európa-szerte, beleértve az Egyesült Királyságot is. Összehasonlították az életelégedettség, a pozitív kilátások, a depressziós tünetek és a neuroticizmus pontszámait az öregedéssel összefüggő egészségügyi problémákkal. A rosszabb mentális egészség összefüggött az emberek életét megrövidítő szokások és betegségek – például a túl kevés testmozgás, a szívbetegségek és a mellrák – magasabb arányával.

A Nature Human Behaviour című folyóiratban Wang professzor azt írta, hogy ok-okozati kapcsolat van a mentális és a fizikai egészség között.

Megállapítottuk, hogy a jobb mentális egészség magasabb rugalmassággal, önértékeléssel és egészségi állapottal jár együtt. Feltártuk, hogy a mentális jólétnek hatása van az egészséges öregedésre, amely a jövedelemtől, az iskolázottságtól vagy a foglalkozástól függetlenül érvényesült.

A mentális egészség összefügg a fizikai betegségekkel

A kutatók szerint 33 olyan tényező van, amely összekapcsolja a mentális egészséget a fizikai öregedéssel. Ezek közé tartozik a dohányzás, az étrend, a gyógyszerhasználat, a fittség, a koleszterinszint és a magas vérnyomás, amelyek a boldogtalan emberek életében nagyobb valószínűséggel voltak jelen, és gyorsabban öregítették őket. Eközben a fitt és aktív életmód, valamint a több gyümölcs és sajt fogyasztása lassította az öregedést.

Angliában körülbelül minden hatodik ember szenved a rossz mentális egészsége miatt. A depresszió és a szorongás a leggyakoribb, és a számok azt mutatják, hogy több millió idős ember mentális egészsége azért romlik, mert magányos. Az Age UK jótékonysági szervezet szerint 1,4 millió brit szenved a magánytól.

Számos olyan szokás van viszont, amellyel az életkor előrehaladtával gondoskodhatunk az egészségünkről.

  • Tegyünk olyanokat mindennap, amiket élvezünk, legyen szó főzésről, barátokkal való találkozásról, vagy csak egy jó könyv elolvasásáról.
  • Hidratáljunk! Igyunk naponta legalább 6-8 pohár vizet.
  • Fogyasszunk sok gyümölcsöt és zöldséget, hogy csökkentsük a szívbetegségek és bizonyos rákos megbetegedések kockázatát. Fogyasszunk babot, hüvelyeseket, halat, tojást és húst, keményítőtartalmú szénhidrátokat az energiáért, valamint tejtermékeket, hogy segítsenek megőrizni a csontjaink épségét.
  • Járjunk szűrésekre.
  • Hagyjuk abba a dohányzást és csökkentsük az alkoholfogyasztást.
  • A mentális egészséget helyezzük előtérbe, és kezeltessük magunkat, ha szükséges.
  • Gondoskodjunk a minőségi alvásról.
  • Éljünk társasági életet, ha nem tudunk kimozdulni otthonról, hívjuk fel a barátainkat, szeretteinket
  • Legyünk fizikailag aktívak, hogy csökkentsük a depresszió és a demencia, a szívbetegség, a stroke, a Parkinson-kór és egyes rákos megbetegedések kockázatát.

Nyitókép (illusztráció): Pexels

#Életmód#sajt#egészség#hosszú élet#mentális egészség#boldogság#magány

Címlapról ajánljuk