Életmód

Így visz sírba a munkamánia, figyelje a jeleket!

rtl.hurtl.hu

2024. január 19. 15:36

A munkaholizmus egy olyan viselkedési minta, amely során az egyén túlságosan elkötelezett a munkája iránt, ez pedig az élete más területére is negatívan hat.

A kapcsolatok leépüléséhez, fáradtsághoz és egészségügyi problémákhoz vezethet a munkamánia – derül ki a Bolognai Egyetem kutatásából, melynek eredményeit a hvg.hu ismertette.

A Journal of Occupational Health Psychology című tudományos folyóiratban megjelent publikációban az áll, hogy a munkamániások nem képesek visszafogni a hivatásukba fektetett energiájukat. Az úgynevezett „munkaholizmus” egy olyan viselkedési minta, amely során 

az egyén túlságosan elkötelezett a munkája iránt, ez pedig az élete más területére is negatívan hat.

A munkaholizmust az különbözteti meg a karrier iránti elkötelezettségtől, hogy előbbire a kényszeres aggodalom jellemző, a munkával való foglalkozás pedig meghaladja az egészséges szintet. A Bolognai Egyetem tudósai pszichológiai vizsgálatnak vetették alá az alanyokat, 139 teljes munkaidőben foglalkoztatott dolgozót. A vizsgálatból kiderült:

a munkamániások hangulata volt a legrosszabb, sőt a megnövekedett terhelés ellenére sem éreztek nagyobb örömöt a hivatásuk iránt.

A tudósok szerint ezeknél az egyéneknél nagyobb a kiégés, valamint a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázata. A kutatók azt javasolják a munkaadóknak, hogy foglalkozzanak érdemben a kérdéssel, és kerüljék olyan környezet kialakítását, amelyben a normál munkaidőn kívüli, illetve a hétvégi munkavégzés normának számít. 

A Reggeliben Dr. Kulja Andrés sebész rezidens beszélt a toxikus produktivitásról és annak egészségügyi kockázatairól:


Nyitókép (illusztráció): Getty Images

 

#Életmód#munkamorál#munkamánia#kutatás#szív- és érrendszeri betegség#munkahelyi stressz

Címlapról ajánljuk