VILÁGJÁRVÁNY

Ezek a majomhimlő tünetei – itt az újabb világjárvány?

Ezek a majomhimlő tünetei – itt az újabb világjárvány?

6:07
ReggeliSzlávik János: A Távol-Keletről érkezhet az újabb, világméretű járvány
2024. február 15. 9:45

Szlávik János: A Távol-Keletről érkezhet az újabb, világméretű járvány

Tihanyi Péter kislánya négy hónapja nem tud kikeveredni a köhögésből, rengeteg gyerek beteg. Szlávik János szerint ez a téli időszakban egyáltalán nem meglepő, tombolnak a légúti fertőzések és az influenza, első sorban a gyerekek körében. Az infektológus arról beszélt, hogy ha a fertőzés után a gyerek fájlalja a fülét vagy a hasát, érdemes orvoshoz fordulni, ugyanis jó eséllyel bakteriális szövődmény alakult ki nála. Szlávik János szerint bár most még nem kell rettegni a vírusoktól, mindenki számít egy bizonyos x-faktorra, ami a jövőben egy újabb világméretű járványt robbanthat ki. 
6:33
Reggeli„Megtanultunk, hogy bármikor jöhet egy világjárvány” – hogyan változtatta meg az életünket a covid?
2023. október 3. 9:25

„Megtanultunk, hogy bármikor jöhet egy világjárvány” – hogyan változtatta meg az életünket a covid?

Még ha nem is értett az átlagember mindent, a koronavírus-járványban sokan tudományos híreket olvastak, próbáltak képbe kerülni azzal, hogy mi is történik körülöttünk. Közelebb került a tudomány az emberekhez, de emellett a kapcsolataink is megváltoztak, felértékelődött a személyes találkozások jelentősége. Mit tanultunk a covidból, és hogyan lépne fel az emberiség, ha egy újabb világjárvány ütné fel a fejét? Szvetelszky Zsuzsanna szociálpszichológust kérdeztük a Reggeliben.
5:07
FókuszBoldogkői szerint sokan félreértelmezik a nyájimmunitás fogalmát
2022. január 24. 18:01

Boldogkői szerint sokan félreértelmezik a nyájimmunitás fogalmát

Fél Európát megfertőzi az omikron variáns, ráadásul néhány héten belül. Ezt a WHO európai részlegének vezetője közölte 12 nappal ezelőtt. Dr. Hans Kluge a WHO európai igazgatója egy francia hírügynökségnek tegnap már azt nyilatkozta, hogy lehetséges, hogy Európában tavasszal véget ér a járvány az omikron hullám hatására, hiszen a becslések szerint márciusig az európaiak több mint 60 százaléka megfertőződik majd a variánssal.
0:31
FókuszElőzetes: Mi történt 2021-ben, és mi vár ránk idén?
2022. január 7. 14:39

Előzetes: Mi történt 2021-ben, és mi vár ránk idén?

Túlnő az embereken a közösségi média? Véget érhet a világjárvány? Ha, nem, akkor hogyan élhetünk vele tovább? Súlyosbodik-e a klímaválság és hogyan változik az életszínvonal? Mi az, amiért tehetünk és merre tart most a világ? Folytatjuk a Fókusz Plusz 10 éves hagyományát, amiben számot vetünk a múlttal, hogy mi történt 2021-ben, és megnézzük, hogy mi vár ránk idén, 2022-ben. Holnap este a Híradó után.
5:27
FókuszA gazdagok és a szegények közti szakadék a járvány alatt még nagyobb lett
2021. december 8. 18:05

A gazdagok és a szegények közti szakadék a járvány alatt még nagyobb lett

A gazdagok még gazdagabbak, a szegények, ha lehet még szegényebbek lett a világjárvány miatt és alatt. A gyógyszeriparban, e-kereskedelemben és a szállításban tevékenykedő cégek sokszorosára növelték vagyonukat. Elon Musk, a SpaceX vezérigazgatójának vagyona például egy év alatt több mint az 500 szorosára nőtt, de még így sem ő a leggazdagabb ember a világon. A szupergazdagok közel 3600 milliárd eurót, vagyis körülbelül egy billiárd 300 billió forintot halmoztak fel az elmúlt két évben.
4:06
FókuszMár az online térben is megtalálhatod új munkaadódat! Mutatjuk, hogyan!
2021. október 6. 19:11

Már az online térben is megtalálhatod új munkaadódat! Mutatjuk, hogyan!

Az egészségügyből 5500 dolgozó távozott tavasszal, az iskolákban alig győzik helyettesítéssel a pedagógushiányt megoldani, a vendéglátásban szintén munkaerőhiánnyal küzdenek a világjárvány óta. Erre a problémára szeretne megoldást találni a HVG állásbörze, amely 15 éve köti össze a munkaadókat és munkavállalókat. A koronavírus-járvány alatt ez már a harmadik alkalom, hogy pavilonok helyett az online térben lehet keresni az ajánlatokat. Ennek előnye, hogy azok is részt könnyebben részt vehetnek rajta, akik vidéken élnek. Ez alkalommal 73 kiállító 1300 álláslehetőséget kínál az érdeklődőknek.
5:52
FókuszVakcina lottó: az USA-ban lottósorsolással próbálják növelni az oltási hajlandóságot
2021. május 27. 19:40

Vakcina lottó: az USA-ban lottósorsolással próbálják növelni az oltási hajlandóságot

Bár Magyarországon vasárnap meghaladta az 5 milliót azok száma, akik megkapták legalább az első oltást, mégis hatalmas vitákat vált ki az oltáskérdés. A korlátozások jelentős részét eltörölték, mégis csak azok szabadulhattak fel igazán, akiknek van védettségi igazolványuk – ez feszültséget szül. Hiszen sokan még most is elutasítják a koronavírus elleni vakcinát. A Híradó tegnap esti különkiadásában is parázsvita alakult ki a témával kapcsolatban.
2:32
HíradóVita a halottak száma miatt
2021. január 2. 16:13

Vita a halottak száma miatt

A 16. legrosszabb helyen szerepel Magyarország 200 ország közül a járvány okozta halálesetek számát népességarányosan tekintve. A portfolió összesítése szerint egymillió lakosra vetítve 1002-en haltak meg Magyarországon 2020-ban, míg a mintaként tekintett Ausztriában, bár több fertőzött volt, de 30 százalékkal kevesebb az áldozat. Az ellenzék szerint megbukott a kormány járványkezelése, a Fidesz szerint azonban egészségügyi és nem politikai kérdésről van szó. Közlésük szerint a kormány a járványügyi szakemberek javaslatai alapján dönt a lépésekről.
3:59
FókuszMire való a Covid-igazolvány, kik, hogyan és miért kaphatják meg?
2020. december 23. 18:02

Mire való a Covid-igazolvány, kik, hogyan és miért kaphatják meg?

Jövőre Magyarországon is megkezdődnek a tömeges oltások a koronavírus elleni vakcinával. Ami nem lesz kötelező. Ám elképzelhető, hogy nélküle sokkal nehezebb lesz az életünk. Lehet, hogy sok szolgáltatás, helyszín vagy utazási mód elérhetetlen lesz számunkra egy oltási könyv, vagyis egy úgynevezett Covid-igazolvány nélkül, amely igazolja: beoltottak minket és védettek vagyunk a Covid19-cel szemben.
5:24
FókuszFél éve változtatta meg az életünket a koronavírus
2020. szeptember 15. 19:40

Fél éve változtatta meg az életünket a koronavírus

Napra pontosan fél évvel ezelőtt halt meg az első igazoltan koronavírusos beteg Magyarországon. De nem csak emiatt emlékezetes a március 15-i hétvége. Akkor döntöttek arról is, hogy az iskolák átállnak a digitális tanrendre, és a magyarok élete onnantól kezdve már nem volt a régi. A fertőzöttek összesített száma március idusán 30 fő volt, fél évvel később pedig már 9103-nál tartunk. Naponta 10-20 új esetet regisztráltak – az elmúlt 24 órában pedig 726-ot. A második hullámra a szakértők már tavasszal is számítottak, a mostani adatokra azonban még ők sem.
12:43
FókuszHogyan változtatták meg a világot a legnagyobb tragédiák?
2020. szeptember 12. 20:00

Hogyan változtatták meg a világot a legnagyobb tragédiák?

2020. beírta már magát a történelemkönyvekbe, mostani életünket tavaly ilyenkor még csak egy katasztrófafilm forgatókönyvének gondoltuk volna. Milyen pusztító eseményeket élt túl az emberiség? Hogyan hatnak ránk, és tudjuk-e kezelni azt a pszichés sokkot, amiket ezek az események okoznak bennünk, olyan katasztrófák, amik megváltoztatják az életünket, a gazdaságot és a kapcsolatainkat is. Nem csak a klímaszorongás költözött be a mindennapjainkba, hanem az is, hogy meddig lesz velünk a Covid -19 világjárvány? 
10:29
FókuszHogyan lesz egy eldobott műanyagzacskóból egy világot megbénító járvány?
2020. május 23. 19:20

Hogyan lesz egy eldobott műanyagzacskóból egy világot megbénító járvány?

Már tavaly megjósolta a járványt egy magyar biológus, aki szerint a szabályok lazításának is szörnyű következményei lehetnek. Más tudósok is azt vallják, hogy az emberek saját magukat vezették bele a jelenlegi világjárványba azon túl, hogy a klímaváltozás pusztító következményeit is maguknak köszönhetik. Ha tennénk a túlfogyasztás ellen, kevesebbet utaznánk, a vírus sem globálisan terjedne. Van még visszaút?
11:39
FókuszA világjárvány korlátozásai után visszatérhet az élet a megszokott kerékvágásba?
2020. április 23. 19:09

A világjárvány korlátozásai után visszatérhet az élet a megszokott kerékvágásba?

A világméretű krízis után talán lesznek országok amelyek jóval többet költenek majd az orvosok és tanárok bérére, az egészségügyre és az oktatásra, és szolidárisabbak lesznek, mint korábban, és lesznek olyanok is, akik nem. Nagy kérdés, hogy az elmúlt hetekben megtanultuk-e értékelni azt, ami eddig természetes volt. Milyen lesz az életünk a vírus után?
8:27
FókuszMit is jelenet a nyájimmunitás és miért kísérleteznek vele a svédek?
2020. március 31. 19:10

Mit is jelenet a nyájimmunitás és miért kísérleteznek vele a svédek?

Svédországban továbbra is nyitva vannak a boltok és az éttermek. Nem zártak be az iskolák, sőt kisebb tömegrendezvényeket is lehet tartani. A skandináv ország egyedülálló ezzel Európában és bár hivatalosan tagadják, sokak szerint abban bíznak, hogy kialakul az úgynevezett nyájimmunitás, ami egy természetes védelmi rendszert nyújthat a járvány ellen. De mit is jelenet ez pontosan és miért ezzel kísérleteznek ott?
8:02
FókuszHa összefogunk, úgy könnyebb lesz túlélni a káoszt
2020. március 31. 19:00

Ha összefogunk, úgy könnyebb lesz túlélni a káoszt

A szakemberek azt mondják, gyakori, hogy krízishelyzetben újraértékeljük az életünket, például, hogy mit tettünk eddig vagy segítettünk-e másokon. Ilyenkor mindenkiben megnő az empátia és segíteni szeretne, az pedig, hogy mit, szinte nem is számít. A jó szándékot nem forintban mérik, mindenki szakmájának, tehetségének, képességének megfelelően ad bele a közösbe. Csaba például taxisként ingyen szállítja a kórházi dolgozókat, János és István az éttermükből küldi a napi menüt az orvosoknak és nővéreknek, Viki pedig a lelkeknek segít a blogjával.
6:02
FókuszAz emberiség történetében először elhalasztják az Olimpiát békeidőben
2020. március 24. 18:55

Az emberiség történetében először elhalasztják az Olimpiát békeidőben

Az Olimpiai játékok újkori történetében háromszor maradt el olimpia. 1916-ban az első világháború, 1940-ben és 44-ben a 2. világháború miatt. Egy sportoló teljes karriere törhet meg, válhat értelmetlenné, amikor élete legfontosabb versenyére nem utazhat el. A Tokiói Olimpia elhalasztását az utóbbi hetekben egyre többen javasolták. Békeidőben még soha nem volt hasonlóra példa.
11:02
FókuszÖsszefoglaljuk, mit tudunk eddig a koronavírusról
2020. február 29. 19:00

Összefoglaljuk, mit tudunk eddig a koronavírusról

Napok óta pánikkeltő fényképek és posztok lepik el a közösségi oldalakat, üres polcokról és kifosztott boltokról, nem csak külföldön, itthon is. A koronavírus ott is felforgatta a hétköznapokat, ahol még meg sem jelent. Világszerte majdnem 70 cég foglalkozik azzal, hogy kifejlessze a vírus ellenszerét. 400 koronavírussal fertőzött emberen tesztelik várhatóan 50 helyszínen a világban, a 2019-ben még kísérleti stádiumban lévő ebola elleni szert. Összefoglaljuk, mit tudunk eddig a koronavírusról, és a fertőzés megelőzéséről. Leadkép: freakwave, Pixabay
8:26
FókuszMi köze a klímaváltozásnak a világjárványok kialakulásához?
2020. február 19. 18:20

Mi köze a klímaváltozásnak a világjárványok kialakulásához?

A klímaváltozással megágyaztunk egy nagy világjárványnak, és ha továbbra sem vesszük figyelembe a vészjósló jeleket, akkor a természet reakciója több millió ember életét fenyegetheti. Jordán Ferenc, hálózatkutató biológussal beszélgettünk arról milyen szoros kapcsolat van a tengeri áramlatok változása, a hőmérséklet növekedés és a vírusok terjedése között.