Cápák között

Ez történt Dr. Varga Eszter befektetéseivel a Cápák között 7. évadából

Takács NoémiTakács Noémi

2024. június 30. 9:37

Dr. Varga Eszter a PannonHitel Zrt. vezérigazgatójaként rutinos vezető a gazdasági életben, azonban Cápaként egy számára teljesen új terepen kellett helyt állnia a Cápák között hatodik és hetedik évadában. A befektető arról mesélt az rtl.hu-nak, hogy milyen változásokat hozott az életében a képernyős szereplés, hol tartanak most a hetedik évadban kötött befektetései, és arra is kitért, miért fontos, hogy a „kishalakat” a mindennapokban is támogassa. 

Több veled készült interjúban említetted már, hogy sokáig gondolkoztál azon, hogy szerepelje-e befektetőként a Cápák közöttben. Mi tartott vissza attól, hogy rögtön igent mondj?

Bankárként folyamatosan elemzem a lehetőségeim kockázatait is, ilyen szempontból egy kicsit biztonsági játékosnak tartom magam, aki szereti előre látni, hogy mik a döntéseinek a következményei. A visszajelzésekre és az emberek megítélésére viszont nem igazán tudtam felkészülni, és bevallom, egy kicsit tartottam is tőlük. De ez a bizonytalanság addig tartott, amíg le nem ment a tévében az első olyan adás, amiben én is szerepeltem. Utána annyi pozitív kommenttel és üzenettel árasztottak el az emberek, ami egyrészt engem is meglepett, másrészt még a legapróbb félelmeimet is eloszlatta a visszajelzésekkel kapcsolatban.


Volt olyan, hogy megállítottak az utcán, vagy a műsor miatt felkerestek vállalkozók, hogy a segítséged kérjék?

Persze, nem is egyszer. A nagyon komoly több tízmilliós befektetéstől kezdve a kisebb startupokon át, egészen az ötletszintű vállalkozásokig rengetegen felkerestek, hogy segítséget kérjenek tőlem. Ezek között egyébként voltak olyan ötletek, cégek, amiket egész jónak találtam, csak mondjuk nem illenek az én profilomba, ilyen esetekben a segítséget kérő vállalkozókat összekötöttem olyan befektetőkkel, akiket érdekelhetett az adott üzlet.

Mennyire azonosultál a Cápa szerepével így két évad után?

Én gyakorló vezetőnek, cégtulajdonosnak tartom magam. A mindennapokban a PannonHitel cégcsoport tulajdonosaként, vezérigazgatójaként, executive coachként, egyetemi oktatóként és legfőképpen családanyaként is helyt kell álljak. Ezen feladataim mellett nagyon oda kell figyeljek arra, hogy mire, mennyi időt fordítok, hol az egyensúly. A műsornak köszönhetően annyi megkeresés érkezett, hogy igazából Petyához hasonlóan én is áthelyezhetném a hangsúlyt a startup vállalkozók mentorálására, és egy nagyobb befektetési portfólió kialakítására, mert a háttér adott hozzá, de egyelőre nem tervezek ilyen típusú váltást a szakmai életemben. 

Jelenleg a Cápák között által létrejött együttműködéseimre fókuszálok és rájuk mindig szánok is időt, mert a Cápa feladata a műsorban nem ér véget, hanem elkezdődik.
 

A hetedik évadban a HubScience, a HerbClinic és a Swappis vállalkozóival fogtál kezet. Milyen fázisban vannak jelenleg ezek az együttműködések, és hogyan tartod a kapcsolatot a vállalkozókkal?

Ricardóval, a HubScience vállalkozójával végül nem valósult meg az együttműködés, mivel a cég átvilágítása után Alberttel és Petyával együtt olyan javaslatokat tettünk a HubScience-szel történő együttműködésre, amik nem egyeztek Ricardo elképzeléseivel. A HerbClinic és a Swappis vállalkozóival, Nikivel és Tündével azonban aktívan elindult az együttműködés, szinte rögtön a műsor után. Velük havonta minimum egyszer személyesen is szoktam találkozni. Jelenleg inkubációs fázisban van mindkét vállalkozás, ami azt jelenti, hogy közösen próbáljuk fejleszteni azokat a területeket, amik kissé hiányosak vagy ahol lehetőség van a fejlődésre. A műsorban is többször említettem, hogy a vállalkozóknak ahhoz, hogy hatékonyan képesek legyenek a kezükben tartani a saját vállalkozásuk ügyeit, general managerré kell válniuk, ez lényegében a vezérigazgatói posztnak felel meg. Azaz mindennel kell foglalkozni, alaptevékenységgel, joggal, könyveléssel, humán kérdésekkel, brandinggel, marketinggel. Nikivel és Tündével arra törekszünk, hogy minél hamarabb elérjék ezt a szintet.


A műsorban elhangzott számokhoz és százalékokhoz egyébként mennyire szoktál ragaszkodni? Előfordult olyan, hogy te, vagy a vállalkozók változtattatok az eredeti feltételeken?

Persze, ezek nem kőbevésett számok. Niki és Tünde előtt is teljesen nyitva hagytam azt a lehetőséget, hogy újratárgyaljuk a műsorban elhangzott számokat. A HerbClinic esetében erre szükség is volt, mivel az eredeti ajánlat nem egy win-win szituációt eredményezett volna. Ezért abban egyeztünk meg Nikivel, hogy elkezdünk közösen dolgozni, megnézzük, hogy hol az én „helyem” Niki vállalkozásában, és mi az, amivel ő is boldog. 

Teljesen elengedtük a számokat addig, amíg nem látjuk, hogy mi a cég pontos jövedelemtermelő képessége, amin a tulajdonosok osztozkodhatnak sikeres működés esetén.


Ebben az újragondolt felállásban hogyan zajlik köztetek az együttműködés a vállalkozókkal?

Biztosítottam őket arról, hogy semmi olyan nem fog történni, amit ők nem szeretnének. De mindezek mellett fontos azt látnom, hogy mennyit termel a cég, és hova tud skálázódni, mert akkor látom tisztán, hogy a növekedéshez hogyan tudok én befektetőként a legtöbbet hozzátenni. Számomra fontos az, hogy jó bizalmi kapcsolatom legyen a vállalkozókkal. Ezt Nikivel és Tündivel abszolút sikerült kialakítanunk. 

Sokszor van, hogy nem csak munkaügyben keressük fel egymást. Minket tényleg érdekel, hogy mi történik a másikkal. 

Meg szoktuk beszélni, hogy hogyan sikerültek a gyerekek sportversenyei, elmegyünk a másik számára fontos eseményekre, Niki például eljött a Business Festen tartott előadásomra, én pedig az ő könyvbemutatójára. Mindent összefoglalva azt mondhatom, hogy a munkakapcsolaton kívül barátság is kezd kialakulni közöttünk.


A hetedik évad tizenhat részéből nyolc epizódban szerepeltél Orbók Ilonával felváltva. Nézted azokat az adásokat, amikben nem voltál benne? Volt olyan vállalkozó, akinek szívesen tettél volna ajánlatot, ha te ülsz ott Ili helyett?

Persze, minden epizódot láttam. Nyikonyuk Balázs Csipcsiripp Plüssmanufaktúrájába Leventéhez, Istvánhoz és Andráshoz hasonlóan én is nagyon szívesen befektettem volna. Illetve, ami még nagyon emlékezetes volt számomra azokból a részekből, amikben nem szerepeltem, az Gecse Márton AI-Robotics cége és a 300 millió forintos befektetési ajánlata, amit végül Levente ütött nyélbe. Elindított egy vitát a Cápák között, amiben én Ilivel és Istvánnal értettem volna egyet, mivel én is az egész cégcsoportból kértem volna részesedést, semmiképp sem a projektcégből, ha a stúdióban ülök.


Láthatunk majd a nyolcadik évadban is Cápaként?

Az, hogy igent mondok-e egy felkérésre, az nálam mindig az adott pillanattól, és attól az élethelyzettől függ, amiben éppen vagyok. A Cápák között nekem abszolút egy szerelemprojekt, egy örömjáték, azt szeretem benne, hogy nem izzadságszagú, nem kell görcsölnöm rajta. Gazdasági szakemberként az, hogy szerepelhetek ebben a műsorban nagyon üdítő és feltöltő élmény, és mindaddig, amíg ezt így érzem, nem fogok elzárkózni a lehetőségtől, hogy újra beüljek a Cápa-székbe.

#Cápák között#rtl#dr varga eszter#7. évad#befektetés#hubscience#herbclinic#swappis#vállalkozás#pénz#részesedés#üzlet