Cápák között

Lotfi Farbod a Cápák között befektetője mentor, apa és üzletember – így találta meg az egyensúlyt munka és magánélet között

Cserei BettinaCserei Bettina

2025. február 9. 7:00

A Cápák között 8. évadának új befektetője, Lotfi Farbod, több mint három évtizedes tapasztalattal rendelkezik a pénzügy világában. Az iráni származású szakember Magyarországon építette fel karrierjét, és most a vállalkozók új generációjának segít álmaik megvalósításában. Az üzleti világ mellett a család is kiemelten fontos számára: Lotfi Farbod fiaival közösen dolgozik, és szigorúan védi magánéletét a nyilvánosságtól, ritkán ad interjút. Az RTL.hu-val most kivételt tett. 

Bába Kristófot támogattad elsőként a Cápák között 8. évadában. Miért volt számodra fontos ez az együttműködés?

Bába Kristóf számomra egy különleges eset, és a LinkedIn-en írtam is erről egy hosszabb bejegyzést. Miközben nagyon örülök a vállalkozókészségének, arra fogom ösztönözni, hogy tehetségének fejlesztésére koncentráljon.

Bába Kristóf ajánlattétele a Cápák között 8. évadában

Bába Kristóf esete a mentorálásról szól. A tehetséggondozásról évtizedek óta adok interjúkat különböző csatornákon és szituációkban, és nagyon örülök, hogy egyre nagyobb teret kap a mai világban.

Amikor mi fiatalok voltunk, a mentorálás még egyáltalán nem létezett. Emlékszem, hogy sokoldalú tehetséggel megáldott, érvényesülni vágyó fiatal emberként mennyire nehéz volt a pályaválasztás

– tette hozzá Farbod, aki a Bankárképző mentorprogramjának társalapítójaként aktív részese a tehetséggondozásnak.

Lotfi Farbod a Cápák között 8. évadának új befektetője sok cég vezetői székében ült az elmúlt 30 évben. A Lotfi család 1980-ban érkezett Magyarországra, amikor a szülők úgy döntöttek, hogy négy gyerekükkel inkább külföldön élnek. Az iráni származású befektetési szakember és családja nem kényszerből váltott országot, hanem a szülők több lehetőséget akartak megadni gyermekeik számára. Bár Magyarország számos lehetőséget tartogatott a családnak, a tehetséggondozás még gyerekcipőben járt a szocialista Magyarországon.

Görgess tovább az interjú folytatásért 

Voltál már a Budapesti Értéktőzsde ügyvezető igazgatója és alelnöke, az ING Baring Értékpapír Rt. vezérigazgatója és a Deutsche Bank Rt. elnök-vezérigazgatója is. Miért váltottál?

Nem vállalkozó akartam lenni, az életemet akartam megváltoztatni. 

Csúcsvezető voltam, nagy nyomás alatt dolgoztam, és már akkor anyagilag is stabil helyzetben voltam. 

Majd elérkezett egy pont, amikor az út lezárult számomra. Ekkor elkezdtünk a fiaimmal azon gondolkozni, hogy milyen területekre léphetünk be óvatosan, anélkül hogy nagy hibát követnénk el. Így alakult ki, hogy inkább befektetőként látom magam, nem vállalkozóként. És ez nagyon nagy különbség. A tanácsadó, a befektető, a vállalatvezető és a vállalkozó négy teljesen különböző szerep. A kockázatvállalási hajlandóságban, a szakmai hozzáállásban, a motivációs rendszerben és az életstílusban is teljesen eltérnek egymástól.

Ezután lettek a fiaid az üzlettársaid is egyben a LOFT Line Kft-nél. Milyen velük a közös munka?

Igen, újragomboltuk az együttműködésünket, addigi kapcsolatunk átalakult egy felnőttkori családi partnerséggé. 

Már nem szigorúan apa-fia kapcsolatban vagyunk, hanem társakként dolgozunk együtt.

Mennyire kritikusak a fiaid, amikor a nyilvánosság előtt látnak?

A fiaimmal néztem vissza a Cápák között első adását, amiben szerepeltem. A fiaim üzlettársaim is egyben, így nagyon hagyatkoztam a kritikájukra. És nagyon meg voltak elégedve, pedig nagyon kritikusak. 

Számunkra is teljes meglepetés volt az adás, hiszen nem tudtuk, hogy mi kerül a televízióba.

Szerintem nagyon jól sikerült a Cápák között nyolcadik évadja, élvezetes volt részt venni a produkcióban.

Lotfi Farbod a Cápák között befektetője mentor, apa és üzletember – így találta meg az egyensúlyt munka és magánélet között
Lotfi Farbod kezében Bába Kristóf találmánya a Cápák között 8. évadában

Szerinted mi a legnagyobb hiba, amit egy vállalkozó elkövethet egy pitch során?

Ne felejtsük el, hogy egy vállalkozónak elvileg 10 perce van lenyűgözni a Cápákat, de én inkább azt mondom, hogy az első 30 másodperc a legfontosabb – az első benyomás döntő. Ezért kulcsfontosságú, hogy egy vállalkozó hogyan adja elő magát. Úgy látom, hogy a műsor ezen a téren sokat fejlődött. Végső soron emberek vagyunk, nem gépek, ezért a személyiség, a karizma, a kisugárzás, a hitelesség és a szimpátia mind szerepet játszanak abban, hogy egy pitch sikeres lesz-e vagy sem.

Mi az, amibe biztos, hogy nem fektetnéd be a pénzed?

A legnagyobb hiba az arrogancia, és az, ha az agenda nem az, hogy valóban azért vagyunk ott, hogy befektetőt szerezzünk, hanem hogy minket a tévében lássanak. Ez nálam teljesen kinyírja az üzletet. Például azok, akik 5%-ot ajánlanak 150 millió forintért. Vagy ott vannak azok a befektetők, akik  mézesmadzagot húznak el az orrod előtt: elmondja, hogy milyen sikeres, fantasztikus ötletei vannak, ami után azt kívánod „Bárcsak befektethetnék ebbe az üzletbe”. Aztán jön a fordulat, amikor kiderül, hogy te csak a kockázatos üzletébe fektethetsz. Ezek azok az üzletek, amikre azt szoktam mondani, hogy nagy hiba a kockázatarányos megtérülés szempontjából. 

Lotfi Farbod a Cápák között befektetője mentor, apa és üzletember – így találta meg az egyensúlyt munka és magánélet között
A Cápák között 8. évadának befektetőinek egy része balról-jobbra: Tóth Ildikó, Lotfi Farbod, Balogh Petya, Lakatos István és Bojinka Miklós 

Mi az, amit figyelembe veszel egy üzleti ötlet értékelésekor? Emberbe vagy inkább üzletbe fektetsz?

A Cápák mögött, mint érett vezetők mögött, rengeteg tapasztalat és esettanulmány sorakozik. Akik elénk jönnek, nem a szürke homályból lépnek elő, és nem okoznak hirtelen meglepetést. 

Mi már láttunk karón varjút, méghozzá ezerféle formában. 

A másik érdekessége ennek a különösen professzionális produkciónak az a dinamika, hogy itt csípőből kell tüzelni. Senki nem rak kést a torkodra, hogy 15 perc alatt eldöntsd, beszállsz-e egy üzletbe vagy sem. Úgy is fogalmazhatnék, hogy

 a Cápák között kicsit drága társasjáték, de nagyon élvezetes

Ez egy gyorsított folyamat, ahol én is elkövettem már hibát. Például rosszul pozícionáltam magam, és így lemaradtam egy olyan üzletről, amit esetleg meg akartam volna kötni. Másrészt a köztünk lévő versenyhelyzettől válik igazán élvezetessé a társasjáték. Szerintem ez teszi a műsort ennyire nézetté, mert egy óra alatt annyi pörgést lát a néző, amit izgalmasnak találhat. Számomra pedig minden pitch esetében nagyon fontos, hogy – amennyire a műsor ideje engedi – megosszam a szakmai véleményemet. Kiemeljem az adott befektetés pozitív vagy negatív pontjait.

Az előbb említetted, hogy a Cápák között igazából egy gyorsított felvétel, egy üzleti döntést valójában nem ennyire gyorsan szoktak meghozni a befektetők, mint az adásban. Milyen hatással volt a Cápák között a te saját üzleti gondolkodásodra, esetleg döntéshozatalaidra?

Sokban változtam. Például korábban soha nem fektettem be ilyen kockázatos vállalkozásokba. És ezt a fiaimmal, valamint a társtulajdonosaimmal közösen olyan konszenzusban határoztuk meg a műsor előtt, hogy nagy butaságot nem csinálunk.

Megvan a családi vagyonkezelő cégünk vagyona, és ennek az éves hozamát kockáztatjuk – nem a tőkét, csak annak egy részét –, méghozzá olyan befektetésekben, amelyek kockázatosak ugyan, de nem a legkockázatosabb kategóriába tartoznak.

Ezért ha a műsor véget ér, utólag is azt szeretném, ha az jönne át, hogy olyan cégekbe fektettem pénzt, amelyek egy jelentősebb tőkeinjekcióval – mondjuk 50 millió forinttal – látványos növekedést érhetnek el. Olyan vállalkozásokat tudok magamhoz közel engedni, ahol valódi hozzáadott értéket képviselhetek,  nem portfóliókezelő befektető vagyok, hanem olyan, aki aktívan részt vesz a vállalkozás fejlődésében. Az „aktív részvétel” alatt nem főállású közreműködést értek, hanem azt, hogy a cégvezetőkkel leülve segítek éves terveket kidolgozni, új projekteket konstruálni, pénzügyi stratégiákat kialakítani.

Milyen üzleteket keresel a műsor során?

Jöjjenek azok a kedves vállalkozók, akikben ég a tűz, akik évtizedek óta az üzleti életben vannak. Ők személyesen garanciát jelentenek arra, hogy a jelenlétük mellett csak jobbá válhat a jövőjük. 

Tegyenek bele apait-anyait, hogy lássuk, nekik is fájna, ha az ötletük elbukna, és mi nagyon szívesen melléjük tesszük ugyanazt az összeget. 

És ne néhány százalékkal szúrják ki a szemünket, hanem adjanak tisztességes részesedést, hogy mindenki jól járjon.

Kíváncsi vagyok, hogy számodra melyik befektetés állt a legközelebb, amit a Cápák között 8. évadában kötöttél?

Nem fogok spoilerezni. Elöljáróban annyit mondok, hogy egyik jobb volt, mint a másik, bár elég különböző típusúak😉

Milyen tanácsot adnál a fiatalabb generációnak a munka és a magánélet egyensúlyáról tapasztalataid alapján?

Szerintem ezt mindenki egy életen át tanulja. Valakinek sikerül, valakinek nem, hogy hogyan találja meg az egyensúlyt. A mentorálásnak ebben is óriási szerepe van, hiszen segít megtanítani a fiataloknak, hogy milyen áldozatokat érdemes vállalni.

Én nem azok közé tartozom, akik azt mondják a fiataloknak: „Kövesd az álmaidat!” Ez a világ egyik legnagyobb hazugsága. 

Azok, akik ezt mondják, már megkeresték a maguk néhány milliárd forintját – és általában a világ legunalmasabb dolgaival tették ezt. Hogy szerettem-e napi 18 órát dolgozni, nem látni a gyerekeimet felnőni, hétvégente üzleti utakra járni, vagy hétfő reggel hatkor már Londonban, Párizsban vagy Frankfurtban lenni? Nem, ezt utáltam. De végső soron mindent azért csináltam, hogy fejlődjek. Tehát az üzenet a fiataloknak nem az, hogy kevesebbet dolgozzanak, hanem az, hogy okosan dolgozzanak: priorizáljanak. Rengeteg könyv szól arról, hogy éld meg az álmaidat, találd meg a céljaidat – és ezek mind ugyanarra a sémára épülnek. Szerintem valaki hiába olvas el száz ilyen könyvet, attól még nem biztos, hogy sikeres vállalkozó lesz, vagy gazdag ember, vagy bármi más.

A valóság az, hogy rengeteget kell dolgozni, eközben rengeteget kell tanulni és kísérletezni

Lotfi Farbod a Cápák között befektetője mentor, apa és üzletember – így találta meg az egyensúlyt munka és magánélet között
Lotfi Farbod a Cápák között 8. évadában azt tartja szem előtt, hogy olyan  befektetéseket hozzon létre, amik hosszú távon pozitív hatással vannak rá és családjára

Mennyire engeded be a nyilvánosságot az életedbe?

Szinte semennyire. A nyilvánossággal kapcsolatos kérdésekben a fiaimra hallgatok. Ők mondták el, hogy mit gondolnak arról, ha azt látják, hogy az apjuk „a csapból is folyik”. Megbeszéltük, hogyan lehet ezt kordában tartani, korlátozni. Például úgy, hogy engem senki nem fog látni  TikTokon, Facebookon vagy Instagramon sem. Minden adásról csak egyetlen posztot teszek ki a LinkedInemre. Egyébként a közösségi médiát csak a legközelebbi ismerőseim számára osztom meg: a Facebookomon és az Instagramon összesen százharminc ismerősöm van.

Lotfi Farbod egy ideje már nem Excel-táblák szerint éli az életét, hanem tudatos döntéseket hoz, amelyek hosszú távon pozitív hatással vannak rá és családjára. A Cápa olyan területekre fektet be, ami számára és fiai számára is értékteremtők. A Cápák között új befektetője legközelebb február 9-én lesz képernyőn a Cápák között következő adásában. Kövesd minden vasárnap este 20 órától az RTL-en vagy nézd vissza az RTL+ Premiumon! 

#Cápák között#rtl#interjúk#Lotfi Farbod#cápák között 2025#cápák között 8.évad#mentor#interjú#kulisszatitok