Belföld

Feljelentést tett a Telex a Szijjártó Péter lakossági fórumán történt rendőri vegzálás miatt

Nagy Attila KárolyNagy Attila Károly

2024. június 25. 15:18

Május végén egy nyilvánosnak meghirdetett eseményen a Szijjártó Pétert kísérő rendőrök megakadályozták a Telex újságíróit abban, hogy kérdéseket tegyenek fel a külügyminiszternek. 

Mint arról korábban az rtl.hu is beszámolt, május 23-án ráhívták a rendőröket a Telex újságíróira Szijjártó Péter kalocsai lakossági fórumán. A fórum nyilvánosnak volt hirdetve, azonban a Telex újságíróinak a helyszínen azt mondták, hogy az esemény mégsem sajtónyilvános. Más média képviselőit beengedték, a Telex riporterei regisztráltak a bejáratnál, de végül a rendőrök kivezették őket a teremből.

Ezt követően egy rendőrszázados arra utasította a rendőröket, hogy ellenőrizzék a Telex kamerájának a gyártási számát, majd igazoltatták a lap munkatársait is. A Telex újságírói végül csak távolról tudták kérdezni Szijjártót a külügyi informatikai rendszert ért orosz kibertámadásról.

A történtek miatt a Telex munkatársai a Magyar Helsinki Bizottság segítségével panaszt nyújtottak be a kalocsai rendőrség és a Terrorelhárítási Központ (TEK) vezetőihez, közölte a Magyar Helsinki Bizottság. A Telex álláspontja szerint a rendőrök önkényesen akadályozták az újságírók közérdeket szolgáló munkáját, és jogsértő intézkedéseikkel megsértették alapjogaikat.

A Magyar Helsinki Bizottság szerint több ponton is kifogásolható volt a rendőrség fellépése:

  • A kalocsai kapitányság két rendőre figyelmeztette az újságírókat, hogy ne akadályozzák a miniszteri autókonvoj mozgását, noha ők ezt addig sem tették.
  • A rendőrök később közölték, hogy a parkoló „műveleti terület”, és arra szólították fel a Telex munkatársait, hogy menjenek el onnan.
  • A TEK századosa arra utasította a rendőröket, hogy ellenőrizzék az operatőr kamerájának gyártási számát, „nem körözik-e” véletlenül, és a kamerát is ki akarta kapcsoltatni.
  • A gyártási számot rögzítették a rendőrök, de azt már nem ellenőrizték, hogy benne volt-e a körözési nyilvántartásban.
  • Az újságírók igazoltatásához olyan helyet választottak a rendőrök, amely kellően messze volt a külügyminisztert szállító autótól, az intézkedéssel pedig pont addig vártak, amíg a minisztert autójához nem kísérték testőrei.
  • A konvoj távozása után véget is vetettek az igazoltatásnak, anélkül, hogy a rendőrségi adatbázisban ellenőrizték volna a személyi adatokat.

A Helsinki Bizottság szerint a rendőrség intézkedései egyértelműen önkényesek voltak, semmi más céljuk nem volt, mint az, hogy a miniszter megúszhassa a kellemetlen kérdéseket.

Ilyen jogszabályi indokot azonban nem ismer a rendőrségi törvény, erre nem terjedhet ki a személyvédelmi intézkedés

– fogalmazott a jogvédő szervezet, hozzátéve, hogy a személyvédelmi intézkedés egyébként lehetőséget ad terület lezárására, ha azt a védett személy biztonsága valóban indokolja, de itt szó sem volt erről.


„Aligha vitatható, hogy a rendőrök indokolhatatlan intézkedései szándékosan akadályozták az újságírók munkavégzését, ezen keresztül a véleménynyilvánításhoz fűződő alapjogukat. Ráadásul megsértették a panaszosok egyenlő bánásmódhoz fűződő alapjogát is, amikor csak azért, mert a kormánykritikus Telex munkatársai, intézkedések alá vonták őket. Az állam demokratikus működésének fontos fokmérője, hogy az újságírók csak a szükséges legkisebb korlátozás mellett dolgozhassanak. Itt ennek az ellenkezője történt” – indokolta a panaszt az újságírókat képviselő Győző Gábor, a Magyar Helsinki Bizottság ügyvédje.

A Telex munkatársai feljelentést is tettek a gyülekezési joggal történő visszaélés miatt.

#Belföld#telex#szijjártó péter#kalocsa#rendőrség#jogsértés#feljelentés