Belföld

MOK-elnök: az arcfelismerő rendszerek kórházi használata átlép egy határt

rtl.hurtl.hu

2024. június 24. 16:07

Álmos Péter szerint az orvosok bérét fel kell emelni az osztrák fizetések 60 százalékára, a magán- és az állami ellátás szétválasztása pedig veszélyezteti a rákbetegek életét.

Az orvosi bértáblának azt a végső célt kell szolgálnia, hogy a betegek ellátásához maradjon itthon, az állami egészségügyben elég orvos. Ehhez kell egy világos, kiszámítható rendszer – mondta az Economx.hu-nak Álmos Péter, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnöke. Hozzátette: az a cél, hogy elérjék az osztrák orvosbérek 60 százalékát. A minisztériumnak elküldtek háromféle verziót, hogyan lehetne emelni a béreket. Úgy véli, mindez 13-15 milliárd forinttal terhelné a büdzsét, ami Álmos szerint láthatatlan az államkassza számára. „Egyelőre azt tudjuk, hogy az államtitkár és a kamara elképzelései nagyon mások” – mondta.

Szóba került az interjúban, hogy blokkolóórát és arcfelismerő rendszert akarnak kialakítani az egészségügyi intézményekben. A kamara elnöke szerint érthető és támogatandó, hogy a munkáltató számon akarja tartani, hogy a munkavállaló jelen van-e a munkahelyén, azonban az eszközökkel baj van. „Az arcfelismerő rendszerek használata átlép egy határt, egy olyan beavatkozás a privát szférába, ami nem szerencsés. Szerintem a rendszer teljesítményét nem a megfigyelés fokozása, hanem a munkafeltételek javítása emelné”.

Arról is beszélt, miért zárnak be osztályok, rendelések időszakosan országszerte. Álmos szerint ez a folyamat az egészségügyi szolgálati jogviszony törvény (Eszjtv.) életbe lépése után indult el. Korábban az orvoshiány miatt előfordult, hogy egy orvos több helyen is dolgozott, azonban ezt 2020-ban tulajdonképpen megtiltották.

Most látszik a valóság, hogy az orvosok extra munkákkal vitték a korábbi, nem fenntartható rendszert és a sok-sok halogatás után egyszer csak az egész az államigazgatásra szakadt

 – mondta.

Az elnök szerint szintén probléma az állami és a magánellátás éles szétválasztása, ennek leginkább a rákbetegek isszák meg a levét. Ha valakinél kiszűrik magánban, hogy rákbeteg, akkor el kell mennie az állami ellátásba, mert a magánegészségügyben nincs onkológiai ellátás. Ott újrakezdheti az egészet, várólista, vizsgálat, majd a kezelés jön, addig azonban eltelik több hónap és ez a daganatos betegség esetén komolyan veszélyezteti a beteg életét. Álmos szerint egyébként sincs Magyarországon annyi szakember, ami elegendő lenne a kétféle ellátáshoz.

Nyitókép: MTI/Máthé Zoltán

#Belföld#álmos péter#magyar orvosi kamara#egészség#egészségügy#orvos#ellátás

Címlapról ajánljuk