Orbán Viktor olyan omladozó épület előtt szelfizett híveivel, amire hét éve nem adják oda a megítélt pénzt
2024. május 11. 8:57
Míg Orbán Viktor a választási kampányban a szentendrei Kereskedőház előtt szelfizett híveivel, addig a város polgármestere, Fülöp Zsolt petíciót indított, hogy mentsék meg az épületet a pusztulástól. A körzet fideszes képviselője felterjesztette a kormány 10 éves tervébe a ház felújítását, de a városvezetés szerint ennyit már nem bír ki az egyedülálló 300 éves épület.
Hajrá, Szentendre címmel tett ki kedden Orbán Viktor egy képet a Facebook-oldalára, amin a város ikonikus épülete, a Kereskedőház a háttér. A Fő téren található épület borzalmas állapotban van, nem véletlen, hogy 2017-ben egy kormányhatározattal úgy döntöttek, hogy 2,6 milliárd forintot biztosítanának a felújítására. A pénz azonban azóta sem érkezett meg az önkormányzathoz, ahogyan az a 8,2 milliárd forint sem, amivel a város turisztikáját kellene felpörgetni a döntés értelmében. A Kereskedőház romos épülete Orbán több fényképén feltűnik.
Az 1720-as barokk Kereskedőház azóta volt már hatalmas lepellel letakarva, négy éve pedig arról számolt be a Ferenczy Múzeumi Centrum igazgatója, hogy a tetőszerkezet nagyon rossz állapotban van, az esőzések miatt beszakadt a tető, a szennyvíz pedig már az alsó szinten található könyvesboltot is elérte.
A pénzt a 2019-ig a városban regnáló fideszes vezetés sem tudta lehívni, ahogy az azóta dolgozó ellenzékiek sem. Fülöp Zsolt, Szentendre polgármestere azt mondta, hogy az előző városvezetés a Kereskedőház felújításának tervezésében az első fázisig jutott, majd a fel nem használt pénzt visszaküldték a Magyar Turisztikai Ügynökségnek (MTÜ). Az új vezetés újra akarta indítani a projektet, aztán meglepve tapasztalták, hogy Guller Zoltán az MTÜ akkori vezetője, azt mondta nekik, hogy ő úgy tudja, új koncepciója van az önkormányzatnak. Fülöp szerint ilyenről szó sem volt, de az akkor kért turisztikai terveket elkészítették és továbbították is.
A Szentendre.hu cikke szerint Guller 2020. augusztusában a támogatásokkal kapcsolatos egyeztetésen azt közölte Fülöp Zsolt polgármesterrel, illetve Vác független polgármesterével, Matkovich Ilonával, hogy a városoknak ítélt támogatásokat nem fizetik ki, mert a támogatások szabadon átcsoportosíthatók, illetve hogy további egyeztetések csak az új országos turisztikai koncepció elkészülte után lesznek.
Ugyanabban az évben a kormánytól kért segítséget az önkormányzat a Kereskedőház megmentése érdekében, amire 2021 márciusában reagált a Kásler Miklós vezette Emberi Erőforrások Minisztériuma. Abban azt közölték, hogy „Szentendre város kiemelt turisztikai jelentőséggel bír, melynek fenntartása érdekében fontos, hogy a város maga is tegyen a turisztikai vonzerőt jelentő látványosságok, értékek fenntartásáért, állapotuk megőrzésért, hiszen ezek bevétele is a várost gyarapítja”.
Emellett arra biztatták a várost, hogy pályázzon uniós forrásokra.
A városi portál szerint a polgármester, a körzet országgyűlési képviselőjének (a jelenlegi kormányszóvivőnek), Vitályos Eszternek a társaságában tárgyalt az MTÜ vezetőivel az elmaradt támogatás ügyében. Ott a cikk szerint kiderült, hogy hiába adta be a városvezetés 2021 tavaszán az MTÜ által korábban kért – bár az eredeti támogatás feltételül elő nem írt – turisztikai koncepciót, az valahol elkallódhatott, az ügynökség új vezetése ugyanis nem tudta, hogy az már két éve náluk van. Ekkor abban maradtak, hogy a város újra beadja a koncepciót.
A város áprilisi testületi ülésén Fülöp Zsolt arról számolt be a képviselők előtt, hogy ismét megkeresi Vitályos Esztert, a térség országgyűlési képviselőjét, kezdeményezve, hogy egyeztessenek a Kereskedőház megmentéséről, majd együtt keressék meg akár Csák Jánost, a múzeumi közintézményekért felelős minisztert, akár Navracsics Tibort, aki az önkormányzatokért felel.
A polgármester múlt hét szombaton aláírásgyűjtést indított a Kereskedőház és a szintén rossz állapotban levő Templomdomb megmentéséért. Utóbbi esetében megdőlt a támfal, a vízelvezetés is megoldatlan, a burkolat pedig szinte életveszélyes.
Szerdán Fülöp arról számolt be a Facebook-oldalán, hogy találkozott Navracsics Tiborral, közigazgatási és területfejlesztési miniszterrel, aki egyben az önkormányzatokért is felel. „Miniszter úr nyitott volt rá, hogy a városunk számára kiemelten fontos, állami szerepvállalást igénylő fejlesztésekről, mindenekelőtt a Kereskedőház és Templomdomb ügyében a térség országgyűlési képviselője, Vitályos Eszter bevonásával egyeztessünk”. A polgármester kérdésünkre azt mondta, a tárcavezető lát rá esély, hogy végre megkapják a pénzt. A tárgyalás a választás után lehet majd.
Megkerestük Vitályos Esztert, hogy miért nem kapta meg Szentendre azt a pénzt, amit a kormány egyszer már odaítélt. Ezt sajnos nem árulta el, ugyanakkor azt írta, hogy rendkívül fontosnak tartja Szentendre épített- és természeti örökségvédelmét, „ezért is vagyok rendkívül csalódott, hogy a 2021-ben indított, ugyanezen célt szolgáló UNESCO világörökségi pályázat felülvizsgálatával kapcsolatosan Fülöp Zsolt polgármester úr – a régióban egyedüli településvezetőként – továbbra sem küldött egyetlen javaslatot sem”, pedig – állítja – a mai napig kéri. Azt is hozzátette, hogy ebben a témában, „három alkalommal is egyeztettek Guller Zoltán vezérigazgató úrral 2020. augusztus 31-én, 2021. január 18-án és 2021. december 12-én, majd Horváth Péter vezérigazgató úrral két alkalommal, 2023. március 16-án és 2023. június 6-án, utóbbin Fülöp Zsolt polgármester személyes részvétele mellett”.
Végül Vitályos azt is közölte, hogy 2023. decemberében felterjesztette a szentendrei turisztikai és infrastrukturális fejlesztéseket a kormány következő 10 éves fejlesztési tervei közé.
Fülöp Zsolt polgármester az rtl.hu-nak erre reagálva azt mondta, nem érti Vitályos Eszter az UNESCO-pályázatot miért hozta fel, mivel az egy teljesen más projekt, mint a Kereskedőház felújítása.
Ugyanakkor azt megjegyezte, hogy nem tudott eddig arról, hogy Vitályos felterjesztette a fejlesztést, de tíz évet már biztosan nem bírna ki az épület.
Azt is elmondta, a legszükségesebb javításokat elvégezték, hogy legalább a beázást megszüntessék, viszont ez egy fagerendázatú épület, amit a korábbi beázások miatt gombásodás támadott meg. „Ha ez tovább folytatódik, akkor már csak lebontani lehet”. Fülöp úgy fogalmazott, a Kereskedőház egy olyan egyedi kincs (az egyetlen dalmát típusú kereskedőház Magyarországon), mint a Mátyás templom is. Ha az beázna, akkor az bután nézne ki, hogy nem adnak rá pénzt – mondta. A korábban megítélt 2,6 milliárd forintról azt mondta, ma már nem lenne elég a drágulások miatt, úgy saccolta, hogy a felújítás most 3-4 milliárd forintba kerülne. Amikor 2019-ben átvették az épületet, akkor kiderült, hogy 16 évig nem nyúltak hozzá, nem volt állagmegóvás. Bár a beázás mellett a gombásodás is megszűnt, a felújításra mindenképpen szükség lenne, hogy az épület ne pusztuljon el.
Kerestük a Kereskedőházzal kapcsolatban az MTÜ-t is, de egyelőre nem válaszoltak a kérdéseinkre.
Nyitókép: Kovács István / rtl.hu