Belföld

„Ezt a földet nem apáinktól örököltük, hanem a gyerekeinktől béreltük” – egyre többen élnek a társadalomtól távol Magyarországon

rtl.hurtl.hu

2024. május 2. 18:37

Vannak, akik a megélhetési költségeket akarják visszafogni, míg mások a fogyasztói társadalom elől akarnak menekülni, de olyanok is akadnak, akik teljesen környezetbarát életet élnének.

Egyre többen élnek Magyarországon a társadalomtól távol, csaknem önfenntartó körülmények között – írta a Reuters, amely képriportot közölt a jelenségről. 

A cikk szerint vannak, akik a megélhetési költségeket akarják visszafogni, míg mások a fogyasztói társadalom elől akarnak menekülni, de olyanok is akadnak, akik teljesen környezetbarát életet élnének.

A 28 éves Kemencei László például komolyan veszi, hogy az általa művelt földet csak kölcsönkapta a kétéves kislányától, így azt minél tökéletesebb formában akarja átadni az utókornak. Családjával egy Ladánybene melletti tanyán él, lovat, sertést, csirkét tart. Nem használ növényvédő szereket, állatait szabadon tartja, és a lehető legkevesebbet forgatja a földet, hogy megőrizze a talaj szerkezetét és nedvességtartalmát. 

A család magának termeszti a zöldségeket, a szükséges húst elteszik vagy elcserélik, jellemzően hasonló életmódot választó családokkal kereskednek.

Kemencei László szerint a teljes önellátás egyelőre irreális, de igyekeznek minimális mértékben külső erőforrásokat alkalmazni. „Ezt a földet nem apáinktól örököltük, hanem a gyerekeinktől béreltük” – mondta.

Nincs statisztika arról, hogy Magyarországon hány család él ehhez hasonlóan, de becslések szerint egyre többen választják ezt az életmódot. Kemencei László szerint nagyjából ezer család próbálkozik önfenntartással akár egyedül, akár cseremegállapodásokkal, vagy esetleg ökofalvakban. 

A Reuters hat másik családdal beszélt, néhányuknak saját energia- és vízkészletük is volt.

Abban minden család egyetértett, hogy nem akarnak szuperhősök lenni, csak szeretnék a legtöbb szükséges dolgot saját maguk előállítani. Bizonyos tételekről azonban nem mondtak le, van internetük, a fűtésre pedig vásárolnak áramot és gázt. A havi költségvetés nagyjából 250 ezer forint, az alapanyagokat (például cukrot) nem tudják előállítani.  

Nyitókép: Illusztráció – Fotó: Pixabay

#Belföld#társadalom#környezetvédelem#Gazdaság#tanya

Címlapról ajánljuk