80 éves lenne: így néz ki Szécsi Pál sírja, Németh Szilárd tett rá virágot
2024. március 22. 14:16
Ötven éve hunyt el, nyolcvan éves lenne a magyar könnyűzene korszakalkotó sztárja, Szécsi Pál. Életét tragédiák és fényes sikerek szegélyezték.
1944. március 19-én született a magyar könnyűzene egyik legismertebb, tragikusan fiatalon elhunyt sztárja, Szécsi Pál. A megpróbáltatások születése óta kísérték: édesapja, Szécsi Ferenc nyelvész, író a második világháború utolsó hónapjaiban halt meg, ekkor Szécsi Pál még egyéves sem volt. Az özvegyen maradt édesanya, Szemere Klára a kisfiút és két testvérét nevelőszülőkhöz adta, majd 1956-ban Ausztrián át az Egyesült Államokba disszidált. Nagyobbik lányát, Máriát Bécsig magával vitte, ott azonban a pályaudvaron hagyta. Kati és Pali Magyarországon maradtak.
A fiú előbb nevelőszülőkhöz, majd állami gondozásba került, tizenhat esztendős koráig. Segédmunkásként tartotta el magát, majd egy alkalommal a Divat Intézet munkatársa figyelt fel Szécsi Pál sármos megjelenésére. Hamarosan az egyik legkedveltebb férfimanöken lett belőle. 1965 szilveszterén a Gellért Szállóban lépett fel egy divatbemutatón, a műsorban néhány számot énekelt. Valaki ismét felfigyelt rá, és elvitte egy énektanárnőhöz, innentől Szécsi Pál hangját folyamatosan képezte és elindult énekesi karrierje, amely a Táncdalfesztiválon kapott hatalmas lökést. Március elején Dévényi Tibor árulta el az évtizedes titkot: Szécsi Pál és nagy szerelme, Domján Edit színésznő titokban összeházasodtak.
Az érzékeny művész szorongásai többször torkolltak öngyilkossági kísérletekbe. Végül 1974. április 30-án éjszaka az utolsó kísérletet már nem tudták megakadályozni, mindössze 30 évesen hunyt el. Budapesten, a Farkasréti temetőben helyezték örök nyugalomra.
Itt kereste fel a síremléket Szécsi Pál születésének 80. évfordulóján Németh Szilárd, a Fidesz politikusa:
A Fókusz mutatta be, kik őrzik a legnagyobb magyar sztárok emlékét. Szécsi Pál sírja előtt Mujahid Zoltán rótta le tiszteletét, Balázs Fecó emlékhelyét barátja, Dj Dominique látogatta meg. Felidézték Kóbor János, Nagy Grófo, Komár László emlékét is, és Pásztor Erzsi elmesélte, hogyan emlékszik Hofi Gézára:
Ha úgy érzi, segítségre van szüksége, hívja a lelki elsősegély-szolgálat a nap 24 órájában elérhető, bármely szolgáltatótól ingyenesen hívható telefonszámát: 116-123
Nyitókép: Szécsi Pál az 1969-es Táncdalfesztiválon. – Fotó: Szalay Zoltán adománya / Fortepan