Belföld

Hatalmas pluszteher: a betegek helyett a jövőben gyakran a háziorvosnak kell időpontot foglalnia a beutalóköteles vizsgálatokra

Lőrincz TamásLőrincz Tamás

2024. március 8. 16:09

Óriási terhet kaptak nyakukba március elsejétől a háziorvosok: a jövőben ugyanis a betegek helyett nekik kell időpontot foglalniuk a beutalóköteles vizsgálatokra, ha a páciens személyesen is megjelenik a rendelőben. Az rtl.hu információi szerint erről levélben is értesítették az országban dolgozó mintegy 5700 háziorvost. A rendszer ráadásul nem is működik: az orvosok ugyanis arra panaszkodtak, hogy nem tudnak időpontot foglalni, mert az erre szolgáló felületen nem jelentek meg az üres helyek.     

„Nem értem miért nekem kell megoldani, hogy kevés a call centeres munkatárs a szakrendelőknél” – mondta az rtl.hu-nak egy névtelenséget kérő háziorvos.

Információink szerint ugyanis a mintegy 5700 háziorvos a héten levélben kapott tájékoztatást arról, hogy március elsejétől új időpontfoglalási rendszert vezettek be. A hivatalos indoklás szerint a cél az, hogy gyorsabban és egyszerűbben jussanak ellátáshoz a betegek. 

Az új szabályok értelmében:

  • a beutalóval igénybe vehető ellátások esetében a beteg helyett a háziorvos foglal időpontot, ha a páciens személyesen is megjelenik a rendelőben.
  • A beutaló nélkül igénybe vehető ellátások esetén – ha az szakmailag indokolt – az orvos megteheti, hogy foglal időpontot, de nem köteles erre.
  • Ha beutalóköteles a vizsgálat, de telefonon kérik időpontfoglalásra a háziorvost, akkor a háziorvosok értelmezése szerint ugyanez a helyzet, azaz foglalhat időpontot a doktor, de nem köteles erre.
  • A járóbeteg-szakellátást nyújtó egészségügyi szolgáltató nem tagadhatja meg az ellátást, ha az EESZT útján történik az időpontfoglalás.
  • A betegek ettől függetlenül maguk is foglalhatnak időpontot továbbra is.

A körlevélben az áll, hogy külön idősávokat különítettek el a háziorvosoknak, azonban ez az rtl.hu-nak nyilatkozó érintettek szerint hosszabb távon problémás lehet. Ha ugyanis nem küldenek elég beteget, akkor bizonyos időpontok üresen maradhatnak, miközben máshol torlódás alakul ki. 

Sokan ráadásul az orvost kérik majd számon azért, ha nem tud gyorsan időpontot foglalni, azaz tovább romlik a gyakran amúgy is feszült doktor-beteg viszony 

– fogalmazott egy háziorvos. 

Az is növeli majd az adminisztrációs terhet, ha a beteg lemondja a vizsgálatot, vagy módosítana az időponton, ezekben az esetekben ugyanis várhatóan szintén a háziorvosnak telefonál majd.

„Évente 40 millió beutalót írnunk, fejenként több ezret. Mégis mennyi időt töltsünk ezzel?” – fogalmazott egy háziorvos, akinek a becslései szerint 

naponta akár egy óra pluszmunkát is jelenthet az új szabályozás. 

Sokaknak még többet, a háziorvosok jelentős hányada ugyanis 70 év feletti, és egy részük kevésbé rutinos a számítógéphasználatban.  

Információink szerint a március 1-jei hatály ellenére egyelőre az informatikai rendszer sem működik megfelelően. Volt már olyan háziorvos, aki megpróbált időpontot foglalni, de állítása szerint nem jelentek meg a szabad helyek. A procedúrát egyébként egyelőre csak az EESZT-n keresztül lehet elvégezni, a rendszert ugyanis még nem integrálták a háziorvosok által használt központi szoftverbe. Utóbbi ráadásul amúgy is lassú, reggel 8 és 9 között, valamint 16 órakor, vagyis a rendelési idők kezdetekor annyira túlterhelt a hálózat, hogy nagyon hosszadalmas bármilyen adatrögzítés. Sokan az EESZT lassulására is panaszkodnak, a két rendszer integrálása pedig még hónapokat is igénybe vehet.

A körlevélben egyébként az áll, hogy 

július 1-től már a betegek is közvetlenül, elektronikus úton foglalhatnak időpontot a járóbeteg szakrendelésre, beutalóval és beutaló nélkül is.

„Ezen időponttól a nagyobb önálló járóbeteg rendelőintézeteknek is részt kell venni az egységes, digitális időpontfoglaló rendszer működtetésében” – írták.

Az új rendelet tervezete még tavaly nyáron jelent meg, a MedicalOnline és Népszava pedig akkor arról írt, hogy a háziorvosok aláírásgyűjtésbe is kezdtek az új szabályozás ellen. A doktorok egy része most abban bízik, hogy a fennakadásokat látva, egy-két héten belül felfüggesztik vagy visszavonják a rendszert, az előírásoknak ugyanis nem tudnak megfelelni a rendszer hiányosságai miatt.   

Az ügyben kerestük az egészségügyért felelős Belügyminisztériumot is, de kérdéseinkre nem érkezett válasz.  

Nyitókép: Képünk illusztráció – Fotó: Ahmed Zakot/SOPA Images/LightRocket/Getty Images

#Belföld#háziorvos#időpontfoglalás#egészségügy#belügyminisztérium#beutaló#ma#egészség#EESZT

Címlapról ajánljuk