Lackfi János nem szeretné tovább állni a „gyűlölet-vihart” – ő is kilép Novák Katalin tanácsadó testületéből
2024. február 9. 6:55
Lackfi János költő-író szerint aljas dolog, hogy a kegyelmi botrányt trollok, politikusok használják ki. Tisztázott néhány dolgot a testületről is, amelynek tagja volt.
Gundel Takács Gábor után csütörtök este Lackfi János költő-író is lépett, és a Facebookon közölte: kilép Novák Katalin köztársasági elnök korábban 16 közéleti személyből álló tanácsadó testületéből. Lackfi a bicskei gyermekotthonhoz kapcsolódó pedofíliával kapcsolatos ügyben érintett K. Endrének adott köztársasági elnöki kegyelem miatt döntött így.
A Facebookon egyebek mellett azt írta, nem akart hozzászólni a témához, de „a gyűlölet-vihart sem szeretné tovább állni egy olyan fájdalmas és viszolyogtató ügyben, melyhez hangsúlyozottan semmi köze”. A költő ezután azzal folytatta, hogy tételesen elhatárolódott mint a tanácsadó testület tagja. Közölte, hogy
- a tanácsadó testület tagjai nem kapnak semmilyen anyagi juttatást,
- nem tárgyaltak napi politikai eseményeket,
- építő, távlati javaslatokkal szolgálnak a saját szakmai területükre vonatkozóan,
- ráadásul a tavalyi évben jöttek össze utoljára.
Lacki szerint minden pedofilbotrány borzalmas, és a kegyelmi ügyben nagyon vártvolna bármiféle magyarázatot.
A közfelháborodás teljesen érthető, az viszont aljas dolog, ahogy sokan ennek révén próbálnak kattintásszámot elérni, politikai tőkét kovácsolni, vagy csak jó troll módjára másoknak beszólogatni, saját fensőbbrendűségüket bebizonyítani
– fogalmazott. Posztját úgy zárta, hogy a tanácsadói testületből kilép, bár hitt benne, hogy hosszú távon pozitív változásokat érhetnek el vele. „Ez a döntés nem valaki mellett vagy ellen szól, az én ügyem és jogom. Nem szeretnék e tárgyban további vitát nyitni, sem szerepelni, mindent leírtam itt, amit mondani akartam” – tette hozzá.
A nem hivatalos tanácsadói csapat tagjai közt van, illetve volt Gundel-Takács Gábor, Szörényi Levente és Lackfi János, de szerepelt a fotókon Schmidt Mária, Balog Zoltán, Skrabski Fruzsina, Vizi E. Szilveszter és Tomán Szabina is.
A bicskei ügyben K. Endre másodrendű vádlottként 3 év 4 hónapot kapott bűnsegédség miatt, mert tudomása volt arról, hogy a gyermekotthon igazgatója több gyereket is molesztált, és amikor ez kiderült, próbálta őket rávenni, hogy vonják vissza feljelentéseiket. Arra reagálva, hogy K. Endre kegyelmet kapott, Orbán Viktor csütörtök este benyújtott egy alaptörvény-módosítást, amely kimondja, hogy a köztársasági elnök egyéni kegyelmezési jogát kiskorú személy sérelmére elkövetett szándékos bűncselekmény esetén nem gyakorolhatja.
Novák Katalin törvényi kötelezettségére indokolva nem magyarázta meg döntését, holott volt rá precedens, hogy megindokolt egy államfői kegyelmet:
Nyitókép: Facebook/Novák Katalin