Kiakadtak a Corvinuson: 80 százalék szerint etikátlan, hogy kirúgták a kivételezés ellen szót emelő oktatót
2024. január 9. 14:37
A felmérés kitöltőinek mindössze 43 százaléka nem fontolgatja, hogy elhagyja az egyetemet.
Lesújtó eredményt hozott a Budapesti Corvinus Egyetem éves anonim elégedettség-mérése – írta a hvg.hu. Eszerint 5-ből 4 válaszadó úgy látja: a vezetés etikátlanul járt el, amikor kirúgták Ádám Zoltán docenst, aki feltárta az egyetemi vizsgabotrányt.
A mérést a Corvinus Alkalmazotti Tanács készítette, és a dolgozók 31 százaléka vett részt rajta.
A tavaly februári vizsgabotrány éreztette hatását: akkor az egyetem docense, Ádám Zoltán kezdeményezett etikai eljárásokat, mert egy diákkal kivételeztek, miután a tanuló „érdemi Mol-részesedéssel” rendelkező családja nyomást igyekezett gyakorolni az intézmény oktatóira. Az első vizsgálatok még neki adtak igazat, végül azonban Ádám Zoltánt bocsátották el.
A felmérés szerint :
- 88 százalék szerint az egyetemen egyetlen hallgató sem élvezhet kivételezett bánásmódot a szülők hatalmi vagy kapcsolati befolyása miatt,
- 81 százalék aránytalannak és jogtalannak tartja Ádám Zoltán munkaviszonyának megszüntetését,
- 80 százalék etikátlan eljárásnak ítéli, hogy azt a dolgozót bocsátották el, aki felhívta a figyelmet egy súlyos szabálytalanságra,
- 79 százalék az egyetem hírnevét rosszabbnak ítéli, mint egy évvel ezelőtt,
- 71 százalék az egyetem által nyújtott információkat nagyrészt elégtelennek tartja az ügyben.
- 80 százalék szerint igaz, hogy Ádám elbocsátása miatt az egyetemi dolgozók bármilyen jól látják el feladataikat, kevésbé érzik magukat biztonságban.
- 70 százalék értett egyet azzal, hogy a dolgozók tartanak attól, hátrány érheti őket, ha felemelik szavukat egyes vezetői döntések ellen. Az etikátlan viselkedés elleni vezetői fellépést 76 százalék ítélte hiteltelennek. A válaszadók 61 százaléka szerint jobb, ha az ember megtartja magának a véleményét.
- A kitöltők mindössze 43 százaléka nem fontolgatja, hogy elhagyja az egyetemet.
Ádám Zoltánnak, a Corvinus elbocsátott oktatójának egyébként több publikációja is megjelent az általa „autokratikus populizmusként” definiált magyarországi rendszerről, a hatalom központosításáról, valamint a hatalom feletti korlátok leépítésének folyamatáról.
Nyitókép: RTL