Közzétették a digitális állampolgárságról szóló törvényt
2023. december 22. 21:26
A kormány ígérete szerint 2026-ra szintet lép az ügyintézés, az állampolgárok minden ügyüket digitálisan tudják majd elintézni.
Megjelent a Magyar Közlönyben a digitális államról és a digitális szolgáltatások nyújtásának egyes szabályairól szóló törvény. A törvény lehetővé teszi, hogy 2026-ra az állampolgárok minden ügyüket digitálisan tudják elintézni – közölte a Kormányzati Tájékoztatási Központ (KTK) pénteken az MTI-vel.
A közlemény szerint szintet lép az elektronikus ügyintézés: a jövőben az ügyintézés-központú működés helyett az állampolgárok élethelyzeteihez igazodnak majd a különböző állami szolgáltatások.
A digitális állampolgárság programot még 2022 decemberében fogadta el kormány, a KTK közleménye szerint az elmúlt időszakban megkezdődött a jogszabályi környezet kialakítása, megtörtént az online felületek értékelése és a felhasználói szokások felmérése, valamint a technológiai és szolgáltatási sztenderdek kialakítása.
A most megjelent jogszabályban szerint a digitális személyiadattárca-szolgáltatás, az eAláírás és az eAzonosításszolgáltatás 2024. szeptember elsejétől indulhat el.
A felhasználók okostelefonnal, egy applikáció segítségével igazolhatják majd a személyazonosságukat, az elektronikus aláírással pedig egyszerűsödik a dokumentumok aláírása. A KTK emellett közölte: 2025-ben bevezetik a hozzájárulás alapú adatszolgáltatást, így az állampolgárok digitális azonosítással léphetnek majd be egyes piaci szolgáltatók ügyintézési felületeire is.
2026-ban pedig az ePosta, az eDokumentumkezelés és az eFizetés szolgáltatás indulhat el.
Az új mobilalkalmazást az Európai Uniós eIDas 2 rendeletnek megfelelően alakítják ki, minden állampolgárnak egységesen alkalmazható, egyedi azonosítója lesz. A KTK emlékeztet: az alkalmazás használata önkéntes lesz, a megszokott ügyintézési lehetőségek továbbra is elérhetőek maradnak.
A digitális állampolgárság programmal az RTL Híradója is foglalkozott:
Nyitókép (illusztráció): Getty Images