Deutsch Tamás testvérének ügye: a rendőrség lezárta a nyomozást, de a bíróság újra elrendelte
2023. november 14. 17:46
Nagyon furcsa beszerzést bonyolított le Deutsch Péter. Az Integritás Hatóság kezdeményezésére a bíróság rendelt el új nyomozást.
Deutsch Péter – Deutsch Tamás fideszes EP-képviselő testvére – tavaly szeptember elején távozott az idei atlétikai világbajnokságot szervező cég éléről, de előtte még aláírt egy szerződést a versenybírók képzéséről. A tétel kirívóan magas, 260 millió forintos volt. A szerződésre nem írtak ki közbeszerzést. Idén nyáron nyomozás is indult az ügyben.
A Telex cikke szerint azóta megszüntették a nyomozást, az Integritás Hatóság azonban új nyomozás indítását kérte, mert szerintük a rendőrség nem járt el elég alaposan. A bíróság nekik adott igazat, és a nyomozás folytatására kötelezte a rendőrséget.
A lap szerint indítványában az Integritás Hatóság számos problémát állapított meg a nyomozással kapcsolatban. A beadvány szerint a rendelkezésre álló iratok alapján a rendőrség nem hallgatta meg tanúként a szóban forgó szerződés aláíróit és ellenjegyzőit. Nem készült az ügyben igazságügyi szakértői vélemény sem, amellyel a rendőrség megállapíthatta volna, hogy a megkötött szerződés ár-érték arányban rendben van-e, nincs-e túlárazva, megfelel-e a piaci viszonyoknak. A szerződés 260 millió forintos összege pedig csak minimálisan marad alatta a 262 450 000 forintnak, azaz annak az EU által meghatározott értékhatárnak, ami felett kötelező lenne közbeszerzést kiírni.
Az Integritás Hatóság szerint mindez visszaélésre utal.
A hatóság egyebek mellett leírta azt is, hogy a Magyar Atlétikai Szövetség (MASZ) oldalán található nyilvános információk szerint egy fő versenybíró képzési költsége 2017-ben még 12 700 forint volt. A vizsgált szerződés alapján azonban öt évvel később, 2022-ben ugyanez már 650 ezer forint volt ugyanannál a Magyar Atlétikai Szövetségnél.
Deutsch Pétert október 17-én a Magyar Atlétikai Szövetség vezérigazgatójának választották.
Más ügyben is aktív volt az Integritás Hatóság. A babócsai iskolafelújítási ügyben azt javasolták, hogy a kormány tartsa vissza a maradék 800 millió forintot, és folytasson eljárást. Mint ismert, kétszer kezdték el az építkezést, aztán eltűntek a munkások:
Nyitókép: Illyés Tibor / MTI