Az MVM állítja: a fúrásaiknak semmi közük a Szarvas környéki földrengésekhez
2023. szeptember 1. 9:15
Aszódi Attila korábban felvetette, hogy a jelenséget akár emberi tevékenység, például a Corvinus projekt is okozhatja.
„A Corvinus projektben résztvevő vállalatok, az MVM CEEnergy Zrt. és a Horizon General LLC. kijelentik, hogy semmiféle összefüggés nincs a Corvinus projekt kivitelezése és az elmúlt hetekben regisztrált magyarországi földrengések között. A feltételezés egyebek mellett a helyszínek közötti távolság miatt és a békési gázmezőn folyamatosan végzett kötelező mérések szerint is téves, alaptalan” – írta közleményében az MVM.
Az állami vállalat ezzel arra reagált, hogy Szarvas térségében 99 földrengést észleltek néhány nap alatt, Aszódi Attila, a BME tanára pedig felvetette: a jelenséget meg kell vizsgálni, mert elképzelhető, hogy emberi tevékenység okozta. Példaként a Corvinus projektet említette, amellyel a szénhidrogén-kitermelést akarják fokozni.
Az MVM közleményében azt írta, hogy „a földrengés által érintett terület és a Nyékpuszta mező egymástól teljesen eltérő geológiai képződményekben helyezkedik el. A földrengés epicentruma aljzati képződményben, míg a Nyékpuszta mező Miocén korú üledékes kőzetben található.
A Corvinus projekt és a földrengések közötti összefüggés a fúrás helyszínétől való távolság és a fúrások mélysége alapján is teljességgel kizárt.
A vállalat szerint
- a regisztrált földrengések Szarvas környéki epicentruma légvonalban 40-50 km távolságban van a Nyékpuszta mezőtől. A Corvinus projektben folyó tevékenység esetleges szeizmikus hatása ilyen távolságból elképzelhetetlen.
- A regisztrált földrengések mélysége legalább 10 kilométerre becsülhető. Ezzel szemben a Corvinus projektben végzett tevékenység jóval sekélyebben, 4 kilométeres mélységben zajlik.
- A Corvinus projektben nagy érzékenységű és felbontóképességű szeizmikus mérőrendszert alkalmaznak. A mérések alapján kijelenthető, hogy az egyes eljárások, munkafázisok során egyszer sem regisztráltak földrengésre utaló hatást – írták.
A földrengésekről többet is megtudhat az RTL Híradó riportjából:
Nyitókép: Róka László/MTVA