Egy kerekesszékes nő szerint a MÁV azért akarta megbüntetni, mert nem jelezte előre, hogy vonattal utazna
2023. augusztus 25. 8:37
A vasúttársaság elmondása szerint valóban előre kell értesíteni őket, ha egy fogyatékkal élő utazni szeretne, de állítólag ha nem szólnak, akkor sem szankcionálnak.
A Népszavának mesélte el egy kerekesszékes nő a történetét, amelynek köszönhetően kiderült, hogy annak a fogyatékkal élőnek, aki a MÁV-val szeretne utazni, bejelentési kötelezettsége van, amelyet az utazás időpontja előtt 48 órával kell megtenni. Egy nyaralás alkalmával választottak egy vonatot, ami a menetrendben kerekesszékes emblémával volt ellátva. Minden rendben ment, fel is kerültek a vonatra, de aztán jött az ellenőr, aki megkérdezte a nőt, hogy bejelentette-e az utazását.
Mondtam, hogy nem, ma délelőtt döntöttem el a barátaimmal, hogy vonatozni szeretnénk. Ezen ő felháborodott, meg akart büntetni, mert – szerinte – ha nem jelentem be az utazást időben, nem tisztázott, hogy kinek a felelőssége, ha velem történik valami. Visszafelé ismét menetjegyet vásároltam, és megkérdeztem a pénztárost, azzal, hogy megvettem a jegyet, bejelentettnek tekinti-e az utazásomat, mint kerekesszékes. Nem – válaszolta –, és ő is azt mondta, azt 48 órával az utazás megkezdése előtt kell megtennem
– mesélte a nő a lapnak.
Megkeresték az ügyben a MÁV-ot is, a cég azt közölte, hogy „nem felel meg a valóságnak az állítás, ezért határozottan cáfolja azt az információt, hogy megbünteti a járataira előzetes bejelentés nélkül felszálló mozgáskorlátozott utasokat.”
Azt ugyanakkor elismerték, hogy „a mozgáskorlátozott utasoknak az utazás előtt legalább 36 órával azért kell értesíteniük a MÁV-START-ot a segítségnyújtás iránti igényükről, hogy a vasúttársaság felkészülhessen, és minden szükséges intézkedést megtehessen a szolgáltatás biztosítása érdekében.” Azzal kapcsolatban, hogy mi történik, ha mégsem jelentik be az utazást, azt közölték, hogy „előfordulhat, hogy nem tudja elérni úti célját a tervezett időben a választott járattal”.
A MÁV indoklása szerint azért kell egy igénybejelentő lapot leadni, hogy „az utazást szervező kolléga megvizsgálja, a szolgáltatáshoz szükséges feltételek adottak-e az időpont, vonat, állomás tekintetében.”
A megfelelő vonat és utazás kiválasztása az utassal egyeztetés alapján történik, az utazásról a vonaton szolgálatot teljesítő jegyvizsgálók telefonos alkalmazás útján értesítést kapnak
– magyarázták.
„A fogyatékkal élők és mozgásukban korlátozottak utazásáról a társaság szabályzata rendelkezik, amit egy uniós rendelet ír elő” – zárta válaszát a MÁV.
A lap megkereste azt az uniós szabályt, amire a MÁV hivatkozik, eszerint a fogyatékossággal élő és a csökkent mozgásképességű személyeknek ugyanolyan jogaik vannak a szabad mozgáshoz, mint a többi állampolgárnak. Ha igény van segítségre, akkor a vasúttársaság, az állomásüzemeltető, a jegyértékesítő vagy az utazásszervező előzetes értesítése szükséges.
Nyitókép (illusztráció): Bz motorvonat érkezik Diósjenőre Borsosberény felől 2020. június 13-án. Fotó: MTI/Máthé Zoltán.