Csaknem 40 nagykövetség állt ki a magyarországi LMBTQ-közösség mellett
2023. július 14. 14:57
Minden egyént megkülönböztetés nélkül ugyanazok a jogok és szabadságok illetik meg – áll a nyilatkozatban.
Csaknem 40 nagykövetség és kulturális intézet közös nyilatkozatban biztosította támogatásáról a magyar LMBTQ-közösség tagjait.
„Kiállunk amellett, hogy megilleti őket az egyenlőséghez és diszkriminációmentességhez, a szabad véleménynyilvánításhoz és békés gyülekezéshez való jog, valamint hogy ne érje őket semmilyen erőszak. A jogállamiság és az egyetemes emberi jogok tiszteletben tartása a demokratikus államok alapjait képezik.
A nemzetközi emberi jog azon az általános feltevésen alapul, hogy minden egyént megkülönböztetés nélkül ugyanazok a jogok és szabadságok illetik meg
– írták. Ezzel együtt elítélik az összes olyan erőszakos cselekményt, diszkriminációt, megbélyegzést és zaklatást, amelyeket szexuális orientáció, nemi identitás/nemi jellemzők alapján követnek el bárki ellen.
A nyilatkozat támogatói
aggasztónak tartják azokat a jogszabályokat és politikai retorikát, többek között Magyarországon is, amelyek ellentétben állnak a diszkriminációmentesség, a nemzetközi emberi jogi törvények és az emberi méltóság elveivel,
és hozzájárulnak az LMBTQI+ közösség megbélyegzéséhez. Ugyanakkor hangsúlyozzák annak szükségességét, hogy vezetők és kormányok, itt és mindenhol máshol, tartsák tiszteletben és védjék meg az LMBTQI+ egyének és közösségek jogait, és szüntessék meg az őket diszkrimináló törvényeket és politikákat. Azt is kiemelik, hogy az alulról szerveződő LMBTQI+ emberi jogi aktivisták és jogvédők, újságírók, médiaszakemberek és civil szervezetek fontos érdekérvényesítő tevékenyéget végeznek.
„A sokszínűség megünneplése fontos módja annak, hogy előmozdítsuk az emberi jogok tiszteletben tartását. E téren a Budapest Pride a régió leghosszabb múltra visszatekintő rendezvénye. Szerepét kiemelten fontosnak tartjuk az egyenlő bánásmód és a társadalmi elfogadás előmozdításában minden LMBTQI+ személy felé, hozzájárulva egy nyitottabb, igazságosabb, befogadóbb és egyenlőbb társadalom megteremtéséhez” – zárul a nyilatkozat.
Az aláíró nagykövetségek és kulturális intézetek az alábbiak:
- Amerikai Egyesült Államok,
- Ausztrália,
- Ausztria,
- Belgium,
- Bulgária,
- Ciprus,
- Csehország,
- Dánia,
- Egyesült Királyság,
- Észak-Macedónia,
- Észtország,
- Finnország,
- Franciaország,
- Görögország,
- Hollandia,
- Horvátország,
- Írország,
- Izland,
- Kanada,
- Koszovó,
- Lettország,
- Litvánia,
- Luxemburg,
- Málta,
- Montenegró,
- Németország,
- Norvégia,
- Olaszország,
- Portugália,
- Románia,
- Spanyolország,
- Svájc,
- Svédország,
- Szlovákia,
- Szlovénia,
- Új-Zéland,
- Ukrajna
- és Uruguay nagykövetségei,
- valamint a Flamand Kormány magyarországi Képviselete,
- British Council,
- Cervantes Intézet,
- Camões Intézet,
- Cseh Centrum,
- Észt Intézet,
- FinnAgora,
- Francia Intézet,
- Goethe Intézet,
- Osztrák Kulturális Fórum Budapest,
- Wallonie-Bruxelles International.
Nyitókép: Koszticsák Szilárd / MTI