Belföld

Elmarasztalta a strasbourgi bíróság a romák szegregációját a magyar oktatásban, felszólították a kormányt, hogy javítson a helyzeten

rtl.hurtl.hu

2023. március 30. 20:43

„A faji szegregációtól mentes társadalmi együttélés alapvető értéknek számít a demokratikus társadalmakban, és ennek egyik eszköze az integrált oktatás” – írták.

Az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) egy csütörtökön kihirdetett ítéletében elmarasztalta Magyarországot egy, a romák oktatási szegregációjával kapcsolatos ügyben, és egyben felszólította a kormányt, hogy dolgozzon ki olyan szakpolitikát, amely nem teszi lehetővé ezt a gyakorlatot, írja az MTI.

Az ügy roma származású felperese 2013 és 2014 között egy olyan általános iskolába járt, amelyet kizárólag roma diákok látogattak. A panaszos állítása szerint az iskolában oktatott tananyag szinten aluli volt, 2013-as oktatási adatok szerint az ott tanulók kevesebb mint 10 százaléka tanult tovább. A panaszos anyja kérelmet nyújtott be az oktatási hivatalhoz annak érdekében, hogy a fiát helyezzék át egy másik iskolába, amely jobban megfelelne a halláskárosodás miatt kialakult enyhe tanulási nehézségeinek. Ezt a kérelmet elutasították, mivel az illetékes hatóságok szerint a fiú nem lakott az érintett tankörzetben. A felperes szerint az iskola tömegközlekedéssel csupán öt percre volt a lakóhelyétől.

2015 decemberében a kérelmező, arra hivatkozva, hogy joga van a diszkriminációmentes oktatáshoz, alkotmányjogi panaszt nyújtott be, de az Alkotmánybíróság elutasította, megállapítva, hogy az ügy nem vet fel alkotmányossági kérdést.

Az EJEB a mostani ítéletben megállapította, hogy a panaszost szegregált körülmények között oktatták, és az állam köteles lett volna lépéseket tenni ezen egyenlőtlenségek megszüntetésére, valamint annak elkerülésére, hogy a romákkal szembeni hátrányos megkülönböztetés állandósuljon.

A faji szegregációtól mentes társadalmi együttélés alapvető értéknek számít a demokratikus társadalmakban, és ennek egyik eszköze az integrált oktatás, áll az ítéletben. A bírósági döntés értelmében Magyarországnak 7000 eurót kell fizetnie a felperesnek erkölcsi kártérítés címén és további 4537 euró perköltséget.

A családot képviselő Dr. Kegye Adél ügyvéd szerint a döntés precedens értékű, mert a bíróság arra is kötelezte a Kormányt, hogy dolgozzon ki olyan közpolitikai intézkedéseket, amelyek országos szinten irányulnak az oktatási szegregáció megszüntetésére, írta Glonczi László roma jogvédő a Facebookon, aki szerint precedensértékű ítéletről van szó. Glonczival a szegregáció elleni harcról korábban interjút is készítettünk.


Nyitókép: Mustafa Yalcin / Anadolu Agency / Getty Images

#Belföld#ejeb#szegregáció#iskola#ítélet#kormány

Címlapról ajánljuk