Az EU-ban csak Magyarországon sérült strukturálisan az akadémiai szabadság
2023. március 27. 8:47
Más országokat is vizsgáltak, de egyetlen országban sem szól bele a tudományos életbe úgy a politika, mint Magyarországon.
Egy Európai Parlament felkérésére készült tanulmány szerint az Európai Unióban egyedül Magyarországon sérült strukturálisan az akadémiai szabadság, írja a Népszava. A kutatást végző Oslói Egyetem kutatói szerint minden EU-s tagállamban fenyegetik veszélyek az akadémiai szabadságot, de Magyarországon strukturálisan is megsértik az alapvető elveket.
A tanulmány szerint a magyarországi esetek vizsgálata elsősorban olyan ügyekre összpontosított, amelyeknél közvetlen kormányzati beavatkozás történt.
Ilyenek voltak többek között a CEU Bécsbe való áthelyezése, a gender tanulmányok megszüntetése, a Színház- és Filmművészeti Egyetem alapítványi átszervezése. Ezek mind olyan jogszabályi és irányítási változtatásokhoz kapcsolódnak, amelyek aggodalomra adnak okot. A jelentés szerint,
a felsőoktatást érintő gyakori és radikális reformok közül számos kedvezőtlen hatást gyakorolt az akadémiai szabadság helyzetére, korlátozta például az intézményi autonómiát és az önkormányzatiságot, limitálta az akadémiai közösségnek az tudományos szabadság megőrzésében betöltött szerepét.
A politikai környezet gyakran visszatartja a tudomány embereit, ha ellen kell mondani a kormány narratívájával.
Az öncenzúra és bizonyos témák elkerülése általános az akadémikusok körében
– állítják a tanulmány szerzői egy magyar felmérésre hivatkozva. Ez a légkör óvatossá tette tudósokat, ugyanis bizonyos eredmények publikálása után a kormányzati média rögtön elkezdi lejáratni a tanulmányt végzőket.
Magyarországon általában nehezebbé vált a kutatáshoz szükséges adatok megszerzése a kormány által ellenőrzött ágazatokból, mint az egészségügy vagy a büntetés-végrehajtás.
Emellett aggodalomra ad okot, a modellváltás is, amely miatt az intézmények teljes függőségbe kerülnek a közérdekű vagyonkezelő alapítványoktól az intézményi autonómia, az önkormányzatiság, a munka- és pénzügyi feltételek tekintetében – írja a lap.
Nyitókép: Getty images