Belföld

Kutatás: A magyarok többsége szerint a hatalmon lévők azt csinálnak, amit akarnak

rtl.hurtl.hu

2023. március 6. 12:16

Semmilyen hátrány nem éri őket. 

„Magyarországon a hatalom képviselői mindent megtehetnek? Avagy nem?” – ezt a kérdést vizsgáltatta Somogyi Zoltán szociológus, a Political Capital társalapítója egy 1000 fős, telefonos, országos reprezentatív kutatásban, amelynek adatfelvétele február 21. és 27. között zajlott. Az eredményeket a Hvg.hu-n tette közzé.

Eszerint a teljes népesség 58 százaléka egyetért azzal az állítással, hogy a hatalom képviselői Magyarországon bármit megtehetnek, míg az állítással egyet nem értők 24 százalékot értek el. A fennmaradó 18 százalék köztes válaszlehetőséget jelölt, vagy bizonytalan a kérdésben. Azaz 

a kérdésben határozott állásponton levők 70 százaléka szerint a hatalomban levők azt csinálnak, amit akarnak, nem érheti őket semmilyen hátrány.

Szinte minden társadalmi csoportban határozott többségben van az állítással egyet nem értők csoportja, kivéve a Fidesz-szavazók esetében, ahol 21 százaléknyi egyetértővel szemben 49 százaléknyi egyet nem értő található. A Fidesz-táborban az össznépességhez képest pont az ellenkezője képződik le: a kérdésben határozott állásponton levők 69 százaléka szerint a hatalomban levők nem csinálnak azt, amit akarnak, azaz hátrány érheti őket, ha visszaélnek a hatalmukkal.

A kutatásnak arra is van válasza, hogy hol ér valamennyire össze a Fidesz-szavazók többségének választ elutasítása valamilyen társadalmi csoporttal.

Az 50 évnél idősebbeknél, a legfeljebb 8 általános iskolai osztályt végzetteknél, a havi 150 000 forintnál kisebb jövedelmű háztartásoknál, a nyugdíjasoknál, az inaktív keresőknél és a biztosan nem szavazóknál.

Azaz a főként az államból élő, vagy attól erősen függő csoportok esetében. Az aktív munkavállalók – vagy gyesen/gyeden lévők, akik vélhetően munkából jönnek és térnek majd vissza – nagyobb arányban értenek egyet azzal, hogy a hatalomban levők bármit megtehetnek.

Nyitókép: Kovács Attila / MTI

#Belföld#political capital