Az origós Kovács András az utolsó szó jogán még felnyomta saját forrását a bíróságon
2022. október 17. 8:41
Rágalmazás miatt jogerősen elítélte és megrovásban részesítette a bíróság Kovács Andrást, az Origo munkatársát.
Saját fideszes forrását is felnyomta az origós Kovács András az utolsó szó jogán, írta meg a 444.hu.
Czeglédy Csabát 2017. június 14-én vette őrizetbe a NAV Csongrád megyei igazgatóság költségvetési csalás gyanúja miatt. Az akkor MSZP-s színekben politizáló ügyvédet nyolc társával együtt azzal gyanúsították meg, hogy egy munkaerő-közvetítéssel foglalkozó, több milliárd forintos adócsalással gyanúsított bűnszervezetet működtetett. 2017 őszén a Czeglédy-ügy a közelgő Fidesz-kampány egyik fontos témája lett. Az ügyben tanúként meghallgatták Dobrev Klárát is, mielőtt néhány héttel a választások előtt, Polt Péter legfőbb ügyész kérésére az országgyűlés megszavazta a képviselő mentelmi jogának felfüggesztését. Az előzetesben ülő Czeglédy, négy nappal a választások előtt, be is fejezte kampányát, emlékeztet a lap.
A 2018-as kampány közeledtével a kormánypárti média igyekezett újabb és újabb részletekkel napirenden tartani az ügyet, a 444.hu szerint ebben lelkesnek mutatkozott Kovács András, akit az Origo nevű kormánypárti oldal foglalkoztat. Kovács írása 2017. augusztus 21-én jelent meg „Újabb piszkos dolgok derültek ki Gyurcsány és Botka ügyvédjéről” címmel, ebben Kovács egyebek mellett arról írt, hogy Czeglédy a Humán Operátor Zrt. vezetőjeként úgy próbált piaci előnyt szerezni magának, hogy iskolaszövetkezeti diákok neve alatt valójában szüleiket foglalkoztatta. Az írás szerint az ügynek ezernél is több károsultja volt, 100 milliós nagyságrendű követeléssel. Kovács azt is állította, hogy Czeglédy az ügy kirobbanása után továbbra is több milliós fizetést vett fel a Human Operátortól.
Czeglédy 2017 őszén sajtópert, személyiségi jogi pert kezdeményezett Kovács ellen és feljelentette őt rágalmazás miatt is. 2018 januárjában az Origo öt állításban helyreigazította az írást. 2019 elejére ért véget a személyiségi jogi per, ami megállapította Czeglédy jó hírnévhez fűződő jogának sérelmét. 2020. július 7-én a Budapesti II. és III. Kerületi Bíróság kimondta Kovács bűnösségét rágalmazás vétsége miatt, megrovásban részesítette, és kötelezte őt a bűnügyi költség és az illetékként felmerült 10 ezer forintos költség megfizetésére. A védelem fellebbezett, de a Fővárosi Törvényszék az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta, így az jogerőre emelkedett.
A lap szerint a tényállítások igazolására érdemi kísérletet sem tettek a bíróságon. Kovács tagadta a bűnösségét, de elismerte, hogy a cikket ő írta. Vallomást nem tett, és érdemi védekezést nem terjesztett elő. Az elsőfokú ítélet összefoglalója szerint Kovács azt állította, hogy „a cikk megírását nem ő kérte”.
Az utolsó szó jogán Kovács András felfedte forrását a cikkhez.
Elmondta, hogy dr. Fiák István ügyvédtől származtak információi. Attól a Fiák Istvántól, akit a bíróság korábban tanúként már meghallgatott.
Fiák István Kósa Lajos ügyvédje, aki üzletelt a rejtélyes csengeri örökössel is, és több gyanús ügyben felbukkant a neve Debrecen volt polgármestere mellett.
Fiák a bíróság előtt elmondta, hogy a DiákÉSZ érdekképviseleti szerv vezetőjeként értesült az állítólagos visszaélésekről, amikről aztán tájékoztatta a sajtót. Általánosságban fogalmazott, nem volt egyértelműen megállapítható, hogy ő volt Kovács forrása. A vallomásában Fiák arról beszélt, hogy három felnőtt kereste meg az ügyben, akikről kiderült számára, hogy gyerekeik neve alatt dolgoztak. Fiák vallomása alapján az Origo a cáfolt állításokat sem idézte pontosan, Kovács írása szerint ugyanis diákok árulták el az informátornak a rendszer működését.
Fiák állításait több tanúvallomás cáfolta az ítélet alapján. Köztük volt az általa is megemlített kiemelt ügyfél, a McDonald's étteremhálózatának egyik akkori HR-vezetője is, aki elmondta, hogy tízéves megbízatása idején nem találkozott ilyen esetekkel, pedig legalább 1500 diákot alkalmaztak a Humán Operátoron keresztül. Egy munkaerő-közvetítésben érintett másik cég további három alkalmazottja is cáfolta az állításokat.
Czeglédy Csaba a 444-nek elmondta:
Kovács utolsó szó jogán tett kijelentése alapján, amiben megnevezte Fiákot mint egyetlen forrását, magánvádas eljárást kezdeményezett Kósa Lajos ügyvédje ellen is.
Kovácsnak 2021. március 15-én Orbán Viktor felterjesztésére Áder János köztársasági elnök a Magyar Ezüst Érdemkereszt polgári tagozatának kitüntetését adományozta. A Fővárosi Törvényszék 2021. április 21-én hagyta helyben a kerületi bíróság elsőfokú ítéletet, így az Origo munkatársa már ennek birtokában vehette át kitüntetését Rétvári Bencétől június 15-én, teszi hozzá a 444.hu.
Nyitókép: Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára átadja a Magyar Ezüst Érdemkereszt polgári tagozat kitüntetést Kovács Andrásnak, az origo.hu hírszerkesztőjének a Pesti Vigadóban 2021. június 15-én. – Fotó: Soós Lajos / MTI