Újabb vizsgálat indul Magyarország ellen
2022. október 12. 22:40
Az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése teljes körű ellenőrzési eljárást indít, egyebek mellett azt kifogásolják, hogy a jelenlegi választási keretek nem biztosítanak egyenlő feltételeket a tisztességes választások megtartásához.
A jogállamiságot és demokráciát érintő, régóta fennálló problémák miatt az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése (PACE) arról határozott, hogy teljes körű ellenőrzési eljárás alá vonja Magyarországot – közölte a 46 tagot számláló Európa Tanács parlamenti testülete szerdán Strasbourgban.
Közleményében a közgyűlés azt írta, hogy a szerdán elfogadott országjelentés szerint
a demokráciát és a jogállamiság magyarországi helyzetét érintő problémák „nagyrészt megoldatlanok maradnak”.
A határozattal Magyarország csatlakozik az Európa Tanács azon tíz tagállamához, amelyek szintén teljes körű ellenőrzés alatt állnak.
- Albánia,
- Örményország,
- Azerbajdzsán,
- Bosznia-Hercegovina,
- Georgia,
- Moldova,
- Lengyelország,
- Szerbia,
- Törökországhoz
- és Ukrajna.
Az ilyen típusú ellenőrzés magában foglalja a PACE illetékes jelentéstevőjének rendszeres látogatását az érintett országban, folyamatos párbeszédet a helyi hatóságokkal, valamint annak időszakos értékelését, hogy az adott tagállam betartja-e az Európa Tanács kötelezettségeit és kötelezettségvállalásait.
Határozatában a közgyűlés úgy foglalt állást, hogy Magyarországon a kétharmados többséget igénylő sarkalatos törvények széles körű alkalmazása
súlyosan korlátozza a politikai pluralizmust
mint a demokratikus rendszerek alapját. A közelmúltban elfogadott magyar jogszabályi változások és a választási törvénnyel kapcsolatos problémák azt jelentik, hogy a jelenlegi választási keretek nem biztosítanak egyenlő feltételeket a tisztességes választások megtartásához.
A közgyűlés szerint az is aggályos, hogy Magyarország 2020 óta különleges jogrendet alkalmaz, amely lehetővé teszi a veszélyhelyzet alkalmazását. Az ilyen rendeleteknek „szigorúan szükségesnek, arányosnak és időben korlátozottnak kell lenniük” – fogalmaztak.
A fideszes Németh Zsolt az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése magyar delegációjának vezetője és Nacsa Lőrinc, a delegáció tagja a jelentést tárgyi tévedéssel teletűzdelt vádiratnak nevezték.
Szerintük „a baloldal egyik fő célja a jelentéssel az, hogy Magyarország törölje el a gyermekvédelmi törvényt”.
Hozzátették: a baloldal azért támadja Magyarországot, mert a kormány sikeres, kereszténydemokrata politikát folytat, nem enged az illegális migráció kérdésében és a szankciók felülvizsgálatát követeli.
Nyitókép: Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke felszólal az Európa Tanács (ET) parlamenti közgyűlése ülésének első napján Strasbourgban 2017. január 23-án – Fotó: Európa Tanács