Belföld

Ügyészség: Nem történt jogosulatlan megfigyelés a Pegasus-ügyben

rtl.hurtl.hu

2022. június 15. 11:03

Az izraeli kémszoftvert újságírók és ellenzéki politikusok ellen is használhatták. Az ügyészség a nyomozást megszüntette.

Az ügyészég szerdán honlapján közölte: nem történt jogosulatlan megfigyelés a Pegasus-ügyben. A Budapesti Regionális Nyomozó Ügyészség a jogosulatlan titkos információgyűjtés vagy leplezett eszköz jogosulatlan alkalmazásának bűntette miatt elrendelt nyomozást bűncselekmény hiányában megszüntette.

A feljelentés lényege szerint egy – mobiltelefonok feltörésére és lehallgatására alkalmas – kémprogram használatával jogellenesen figyelhettek meg számos magyar újságírót és ellenzéki közéleti személyt. A leplezett eszközök – így többek között információs rendszer titkos megfigyelése, lehallgatás – alkalmazását a magyar törvények szigorú feltételekhez kötik, az azt alkalmazó szervezettől elkülönülő bírói vagy külső engedély szükséges az alkalmazásukhoz.

Ezen eszközök alkalmazása a feltételek fennállása esetén nemcsak bűnüldözési célból, hanem a rendőrségről szóló törvényben meghatározott rendészeti vagy a nemzetbiztonsági szolgálatokról szóló törvényben írt nemzetbiztonsági célokból is engedélyezhető. E célokat az arra feljogosított szervek határozhatják meg.

Mint írják: a nemzetbiztonsági szolgálatokról szóló 1995. évi CXXV. törvény az 1996. március 27-i hatályba lépése óta engedélyez titkos információgyűjtést nemzetbiztonsági célokból, az ennek során alkalmazott eszközök azonban a kor technikai követelményeinek megfelelően változtak. Erre figyelemmel a regionális nyomozó ügyészség nyomozása során nem azt vizsgálta, hogy milyen szoftvert alkalmaztak a hatóságok, hanem azt, hogy a leplezett eszközök vagy titkos információgyűjtés során alkalmazott eszközök felhasználásának törvényi követelményei fennálltak-e.

A minősített iratokra is kiterjedő, széleskörű nyomozás azt állapította meg, hogy

jogosulatlan titkos információgyűjtés vagy leplezett eszköz jogosulatlan alkalmazása nem történt.

Az ügyészség hozzáteszi: a sajtóban megnevezett személyek személyiségi jogainak védelme érdekében szükséges megjegyezni, hogy nem feltétlenül gyanúsítható bűncselekménnyel az, akivel szemben a hatóságok rendészeti vagy nemzetbiztonsági célból alkalmaztak titkos információgyűjtést. A feljelentésben megjelölt esetekben vizsgálta a főügyészség, hogy okozott-e hátrányt az eljárás a megfigyelt személyeknek. Ilyen hátrány okozás a nyomozás adatai szerint nem történt, állítják.

Az úgynevezett Pegasus-ügyről az RTL Híradó is többször beszámolt. Az egyik megfigyelt, Panyi Szabolcs, a Direkt 36 újságírója korábban azt mondta: abszurd eredményre jutott az adatvédelmi hatóság a Pegasus-ügyben. A testület azt vizsgálja, hogy milyen visszaélések történhettek a kémszoftverrel az Európai Unió tagállamaiban. Hidvéghi Balázs, a Fidesz EP képviselője szerint Magyarországon nem volt illegális megfigyelés.


Nyitókép: Polt Péter legfőbb ügyész. – Fotó: Illyés Tibor / MTI

#Belföld#megfigyelés#pegasus#pegasus kémszoftver#ügyészség