Már az is titkos, hogy ki engedélyezi a titkos megfigyeléseket Magyarországon
2022. május 24. 16:05
A Varga Judit vezette Igazságügyi Minisztérium nem hajlandó elárulni, Völner Pál vád alá helyezése után ki felel a titkos információszerzés engedélyezéséért.
Arról kérdezte közérdekű adatigénylés keretében az Igazságügyi Minisztériumot a hvg.hu, hogy kik, és összesen hány darab miniszteri engedélyhez kötött, nemzetbiztonsági célú, titkos információgyűjtést engedélyeztek a tárcánál 2021-ben, illetve hány engedélyt tagadtak meg.
A hírportál szerint azonban a Varga Judit miniszter vezette tárca a törvényi határidők lejárta ellenére csak egyetlen adatot közölt végül:
2021-ben 1469 darab külső engedélyhez kötött információgyűjtés előterjesztés került az igazságügyi tárcához benyújtásra, egyéb közérdekű adatot nem tartunk nyilván.
Vagyis a minisztérium azt nem közölte, hogy hány engedélyt írt alá Varga Judit, Völner Pál, a hivatali vesztegetéssel vádolt volt államtitkár, Répássy Róbert államtitkár vagy más minisztériumi tisztviselő.
A válasz szerint ugyanis az engedélyeket aláírók személyére vonatkozó kérdésekre adandó válaszok „az Infotv. 27. § (1) bekezdése alapján nem ismerhetők meg”.
Ez a jogszabályi hivatkozás azt jelenti, hogy egyszerűen titkosították, hogy kik az engedélyek aláírói.
Tavaly júliusban, a Pegasus-botrány kirobbanása idején (amikor kiderült, hogy miniszteri engedéllyel egy izraeli kémszoftverrel figyelhettek meg magyar újságírókat és közéleti szereplőket) Varga Judit még azt állította, hogy az Igazságügyi Minisztériumban Völner Pál államtitkár felel az engedélyekért. Csakhogy Völner a Schadl-ügy kirobbanása óta nem államtitkár, így már nem világos, Magyarországon ki engedélyezhet a bírókon kívül titkos megfigyeléseket.
Nyitókép: Getty Images