Felháborodtak, de tovább harcolnak a pedagógus-szakszervezetek
2022. május 31. 14:19
A köztársasági elnök korábbi levelüket válasz nélkül hagyta, így adott szabad utat a sztrájkjogot súlyosan korlátozó törvénynek. Strasbourgig is elmennek, ha kell.
A Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete(PDSZ) levelet írt Novák Katalin köztársasági elnöknek, írja az MTI.
„Felháborodással vettük tudomásul, hogy nyomatékos kérésünk ellenére, a törvény elfogadását követően rövid időn belül aláírásával szabad utat nyitott a sztrájkjogot súlyosan korlátozó törvénynek. Nem hagyott ezzel más lehetőséget számunkra, mint azt, hogy alkotmányjogi panasszal az Alkotmánybírósághoz forduljunk” - írta Szabó Zsuzsa, a PSZ elnöke és Komjáthy Anna, a PDSZ országos választmányának elnöke az államfőnek.
A szakszervezeti vezetők levelükben tudatták Novák Katalinnal, hogy ha a hazai jogorvoslati lehetőségeket ezzel kimerítették és nem járnak eredménnyel, akkor Strasbourgig is elmennek és az Emberi Jogok Európai Bíróságához nyújtanak be keresetet.
A szakszervezeti vezetők úgy fogalmaztak, hogy bár Novák Katalin a május 25-én kelt levelüket válasz nélkül hagyta (elképzelhető, hogy nem is olvasta a törvény másnapi aláírásáig), javasolják, hogy az abban foglaltakat gondolja át:
Miután láthatóan semmiféle jogi és erkölcsi aggályt nem talált az elfogadott törvénymódosításban, kérjük, döntését legalább utólag indokolja meg.
A köztársasági elnök május 25-én kapta meg Kövér László házelnöktől a veszélyhelyzet megszűnéséről szóló salátatörvényt, május 26-án pedig alá is írta. A Magyar Közlönyben még aznap kihirdették a jogszabályt.
A törvény szerint a pedagógusok munkabeszüntetésére továbbra is ugyanazok a szabályok vonatkoznak, mint a koronavírus-járvány idején, például kötelező a gyerekfelügyelet, és az órák felét, végzősök esetében pedig száz százalékát meg kell tartani a sztrájk alatt.
A tanárok a sztrájkkal a következőket akarják elérni:
- A pedagógusok és nem pedagógus beosztásban lévők bérhelyzetének rendezése. (Idén január 1-jétől – a kormány által ajánlott 10 százalékon felül – további 45 százalékkal emelkedjen a fizetés.)
- A munkateher csökkentése. (Neveléssel-oktatással lekötött munkaidő heti 22 óra legyen.)
- Korábban a tanárokra vonatkozó oltás is szerepelt a követelések között, de miután a kormány megszüntette a koronavírussal kapcsolatos legtöbb intézkedést, a szakszervezetek ezt teljesítettnek veszik.
Nyitókép: Nagy Attila Károly / rtl.hu