2022. február 1. 16:42

A Bors úgy tudja, hogy a vilonyai férfira súlyos, 1,5 millió forintos állatvédelmi bírságot szabtak ki korábban, amit nem tudott kifizetni, ezért lett öngyilkos a veszprémi kormányhivatalban. A hivatal cáfolja, hogy ekkora összegű büntetést szabtak volna ki rá.

Mint arról hétfőn az rtl.hu is beszámolt, felgyújtotta magát egy 74 éves férfi Veszprémben, a járási hivatal agrárügyi főosztályán. Az idős férfi a hivatal várójában gyúlékony anyaggal lelocsolta magát, majd gyufát gyújtott. A férfi a helyszínen életét vesztette.

A tűz miatt a hivatalból 37 embert kellett kikísérni. A férfin kívül senki más nem sérült meg, de az épületben jelentős anyagi kár keletkezett. Az irodaház első emeletén, ahol a tragédia történt, több berendezési tárgy és bútor is lángra kapott, és a második emeleten is nagy volt a füst.

A Bors információi szerint a férfi a Veszprémtől 14 kilométerre fekvő Vilonya községben lakott, és a tragédiához az vezetett, hogy egy közigazgatási eljárás során másfél milliós állatvédelmi bírságot szabtak ki rá. A lap az egyik rokontól úgy értesült, hogy a vilonyai férfi egyik kutyája megharapott egy nőt, aki emiatt feljelentette őt. A vizsgálat megállapította, hogy az idős férfi kutyái nincsenek azonosító chippel ellátva, ezért másfél milliós bírságot szabtak ki rá, írja a Bors.

A rendkívül magas bírság úgy jöhetett ki, hogy 2021. január 7-től 75 000 forintra nőtt az állatvédelmi bírság alapösszege, ami különféle szorzókkal ennek sokszorosára is emelkedhet. Az bírság kiszabásáról szóló kormányrendelet alapján az állatvédelmi bírság tételes mértéke például

  • akár háromszorosára is nőhet kedvtelésből tartott állat esetében,
  • háromszorosára nő, ha az állat gazdája az állat rendszeres ellenőrzését elmulasztotta,
  • kétszeresére nő, ha az állat gazdája a kötelezően előírt dokumentációt, adatszolgáltatást, adatrögzítést, adatregisztrációt nem, vagy nem a jogszabályban előírtaknak megfelelően teljesítette,
  • kétszeresére nő, ha az állat gazdája az állat kötelező egyedi jelölését nem végezte el,
  • ötszörösére nő, ha az állat ember egészségét, testi épségét veszélyeztette,
  • hatszorosára nő, ha az állat gazdája az állat szökésének megakadályozásáról nem, vagy nem megfelelően gondoskodott,
  • hatszorosára nő, ha az állat gazdája az állat biztonságos elhelyezéséről nem gondoskodott,
  • ötszörösére nő, ha az állat gazdája az előírt férőhely-igényeket nem teljesítette, az állat mozgását a megengedettől eltérően korlátozta.

A másfél milliós büntetés a 75 ezer forintos alapbüntetésből 20-szoros szorzóval jön ki, ami több szabálytalanul tartott kutya esetében reális lehet.

A Bors szerint a havonta 33 ezer forintnyi jövedelemmel rendelkező idős férfi igazságtalannak érezte a rá kiszabott büntetést, és szerette volna a hivatalnál elintézni, hogy engedjék el a számára kifizethetetlen pénzbüntetést. Próbálkozása nem járt sikerrel, ezért választotta a nagy megdöbbenést keltő nyilvános öngyilkosságot.

Frissítés: A Veszprém Megyei Kormányhivatal a Blikknek és a Telexnek cáfolta, hogy 1,5 millió forintos büntetést kapott volna a férfi. A hivatal szerint a férfi ellen csakugyan indult eljárás, mert – nem egy, hanem – két kutyája megtámadott valakit. A vizsgálat megállapította, hogy a férfi kutyái nem voltak beoltva veszettség ellen, és azonosító chip sem volt beléjük ültetve. A hivatal azonban azt állítja, hogy a férfit csak a kiszabható legkisebb, kétszer 15 ezer forintos bírság megfizetésére kötelezték, ráadásul részletfizetési lehetőségről is tájékoztatták.

A súlyos károkat okozó önégetés ügyében a rendőrség közveszélyokozás gyanúja miatt indított eljárást.


Nyitókép: Veszprém Megyei Rendőr-főkapitányság/police.hu